9 užitočných tipov, ktoré vám pomôžu pri výbere obrúčok

  • 13. júl 2017
  • Zuzana Grossmann

Termín, miesto a možno už aj šaty máte rezervované a na rad prichádza ďalšia milá povinnosť – výber obrúčok. Tomu sa treba venovať aspoň mesiac vopred, ideálne aj dva, aby ste mali dostatok času na premyslenie a zlatníctvo na výrobu (tá sa líši, môže trvať od dvoch, výnimočne až do ôsmich týždňov).

Možno ste vždy túžili po hrubšej obrúčke, no možno na vašom prste vynikne prve tenučká alebo ste uprednostňovali biele zlato a zistili ste, že na niektorú zo zložiek by ste mohli mať alergiu. Pri výbere prstienkov sa môže vyskytnúť mnoho nečakaných situácií, preto sme pre vás pripravili zoznam osvedčených rád, ktoré vám pri výbere pomôžu a uľahčia rozhodovanie. Na záver nájdete aj rady od našich neviest, ktoré úž svoje obrúčky nosia alebo čoskoro budú :).

1. Materiál

Jednou z prvých otázok, ktorú si nevesty kladú, je materiál. Na trhu ich je veľké množstvo, čo dáva priestor pre váhanie, keďže každý ponúka iné výhody, ale zároveň skrýva aj nevýhody. Najčastejším materiálom je zlato, ktoré je pomerne pevné a trvácne, pričom v minulosti to bolo žlté zlato, no teraz sa do popredia dostáva biele a rovnako aj červené, ktoré je zatiaľ menej používané, a preto považované za netradičné.

Okrem možnosti vybrať si jednofarebné obrúčky, poskytujú zlatníctva aj kombináciu viacerých farieb zlata. Všetko závisí od preferencií páru. Zlaté šperky je treba nechať čas od času preleštiť u zlatníka, prípadne preródiovať. Tento servis ponúkajú viaceré zlatníctva v rámci celoživotnej záruky. Mnohé pritom ponúkajú aj použitie vlastného zlata. Toto treba vždy preveriť v konkrétnej prevádzke.

Ďalším, o niečo drahším materiálom je platina, prípadne aj paládium. Jedná sa o exkluzívne šperky, pričom ich výhodou je trvácny lesk a dlhoročný vzhľad bez zmeny. Zaujímavosťou je, že obrúčky z paládia sú novinkou a v zlatníckej tvorbe boli zaradené až v 20. storočí.

Výnimkou už nie sú ani strieborné obrúčky, pričom treba myslieť na to, že sa jedná o mäkší kov, teda na jeho povrchu sa známky nosenia objavia oveľa skôr. Sú však neporovnateľne cenovo dostupnejšie. Mnohé nevesty volia pri výbere prsteňov titán pre jeho pevnosť – najväčšiu spomedzi kovov. Titánové obrúčky sú pomerne lacné a po vyhotovení už ich veľkosť nemožno meniť. Jedná sa o kov striebornej farby, ktorý je o niečo tmavší ako striebro.

Veľmi často vyberaným materiálom je aj oceľ. Obrúčky sú pevné a trvácnejšie, no menej lesklé ako napríklad v zlate. Veľakrát tiež snúbenci siahajú po wolfráme, ktorý je tiež veľmi pevný a jeho lesk nezmizne ani po desaťročiach, no jedná sa o ťažší materiál. Výnimočne je pre páry menej tradičnou voľbou napríklad keramika, drevo alebo aj plast, ale ak je vašou prioritou trvácnosť, určite siahnite po jednom z kovov.

2. Farba

Kľúčovým kritériom je farba. Ak ešte stále váhate nad materiálom a neviete sa rozhodnúť, môže vám pomôcť paleta farieb jednotlivých kovov. Tie z vás, ktoré chcú zladiť snubný prstienok s obrúčkou, by mali v prvom rade navštíviť klenotníctva osobne a prirovnať ich farbu, či s prstienkom ladí. Mnohé nevesty totiž siahajú po inom kove ako tom, z ktorého je vyrobený ich snubný prsteň. Štandardom je voľba bieleho či žltého zlata, prípadne kovov v ich odtieňoch.

Ak túžite po originálnej farbe, môžete siahnuť po červenej, modrej, dúhovej, či dokonca čiernej. Takúto paletu ponúka titán alebo chirurgická oceľ. Ak túžite po bielej obrúčke, vybrať si môžete z keramických šperkov. Voľba farby prsteňa je pritom len podľa vašej chuti.

3. Tvar

Ak ste si mysleli, že v tvare obrúčky máte jasno, ponuka zlatníkov vás môže zaskočiť. Okrem klasického zaguľateného, či plochého tvaru, je na výber aj z množstva iných profilov. Samozrejme, tí šikovnejší vám ponúknu aj vyhotovenie podľa vašich snov, je však aj tak dobré mať aspoň akú takú predstavu o tvare obrúčky. Niektoré zlatníctva ponúkajú aj štvorcový tvar alebo dve spojené do seba. Či už vyberiete klasiku alebo sa rozhodnete pre netradičné vykrojenie,či asymetrický tvar, s výberom musíte byť spokojní predovšetkým vy.

4. Opracovanie a zdobenie

Ďalším, v poradí dôležitým faktorom pri výbere, je opracovanie a zdobenie. Tu výrobcovia obrúčok značne popustili svoju fantáziu a vďaka tomu v ponuke nájdete množstvo kombinácií farieb a zdobení, ako aj povrchov. Okrem klasického lesklého povrchu je možné vybrať aj opieskovanie, frézovanie alebo iný umelecky tvorený povrch.

Na lesklom povrchu možno po kratšom čase pozorovať prvé ryhy spôsobené nosením. Opieskovanie sa zasa môže časom "vyhladiť". Ozdobiť obrúčky je samozrejme možné okrem rôznych vrúbok či vlniek aj kamienkami. V prípade zirkónu (umelo vytvoreného kamienka) je cena priaznivejšia, ale trvácnosť a lesk brusu kameňa časom zaniká. Briliant (teda zábrus diamantu prírodného pôvodu) sa vyznačuje stabilným leskom a vysokou tuhosťou. Ku každému šperku s diamantom dostanete certifikát pravosti.

Porozmýšľať treba tiež nad gravírovaním obrúčky. Štandardné vnútorné gravírovanie mena a dátumu dnes možno doplniť aj o novšie a kreatívnejšie možnosti ako napríklad vonkajšie alebo dokonca vzor odtlačku prsta partnera, prípadne gravír jeho hlasovej stopy. V niektorých prípadoch sa však gravírovať vzhľadom na vybraný model nedá. Všetko záleží od možností zlatníctva a ponuky. Aj v tomto prípade platí, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť (alebo čítať 😉 ).

5. Veľkosť

Netreba zabúdať na to, aby okrem vzhľadu, prstienok sedel na prste. Nejde pritom len o obvod, ale aj o šírku prstienka, ktorá by nemala byť na úkor komfortu. Mnohé obrúčky sú síce krásne, ale čo z toho, keď by vám nosenie spôsobovalo nepríjemné pocity… Pozor dámy, ak skúšate obrúčku, myslite aj na to, že počas tehotenstva zvykne prst napuchnúť a obrúčka by vám tak mohla byť malá. Je to ale ťažké vopred odhadnúť, no je dobré to brať do úvahy. Rovnako so zmenou veľkosti prsta súvisí aj ročné obdobie. V zime sú prsty spravidla menšie ako v lete.

Prvotne však určite treba zistiť obvod, ktorý vám zmeria zlatník priamo na pobočke, alebo vám na vyžiadanie zašlú pomôcku pre jeho zistenie. Následne vám v klenotníctve ponúknu paletu skúšobných obrúčok, podľa ktorých zistíte, či vám veľkosť a šírka vyhovuje alebo nie. Môže sa totiž stať, že prstienok, ktorý vám padol do oka, bude pre váš prst príliš široký. Dbať treba aj na fakt, že v prípade nosenia na jednom prste spoločne so snubným prstienkom sa šírka ešte zväčší.

Štandardne sa obrúčky vyrábajú v hrúbke od 2,5 mm do 6,8 mm. Je však možné, že na požiadanie vám vyrobia aj širšiu či užšiu, zvyčajne sa však zlatníci pohybujú v tomto rozmedzí, pretože menšia obrúčka by mohla byť príliš tenká a krehká a širšia by zase mohla spôsobiť nekomfort v nosení (hromadenie nečistôt pod prsteňom môže spôsobiť reakciu na koži aj nealergikom).

6. Predajca

Keď už máte odpovede na predošlé body, pravdepodobne ste si už aj vyhliadli zlatníctvo, ktoré by mohlo vaše obrúčky vyrobiť. Aj tu však treba zbystriť pozornosť. Mnoho firiem je žiaľ neserióznych a spoliehajú sa na dôverčivosť neviest a keďže obrúčky kupujete raz za život, a teda po prvýkrát, chýbajú vám skúsenosti, čo mnohí radi zneužívajú. My vám však poradíme, ako sa im vyhnúť a dobre si vybrať.

V prvom rade si všímajte reakcie predajcu, či vám otvorene odpovedá na otázky a neponáhľa sa len za jediným cieľom – vylákať od vás čo najvyššiu zálohu, či pozná materiály a tiež, či vie poskytnúť aj rady navyše. Vždy sa pýtajte na predpokladaný termín dodania, ale aj záručný a pozáručný servis. Tiež si ujasnite platobné podmienky a výšku zálohy. Samozrejmosťou je faktúra alebo zmluva.

7. Kvalita za rozumnú cenu

Kvalita by mala byť pre vás rozhodujúca. Ako si ju overíte? Jednou z možností je aj vyhľadanie recenzií, napríklad aj na stránke mojasvadba.sk. Určite si u predajcu žiadajte informácie o puncovaní obrúčok. To je jedno z prvkov overenia kvality šperku. Punc vydáva Slovenský puncový úrad a musí ním byť označený každý šperk z drahých kovov predávaný na území SR. Na vašom prstienku sa teda nachádza punc – znak, ktorý si môžete skontrolovať.

Čo sa týka cien, tie sa za konkrétne prstienky môžu v čase meniť a pohybovať. To je však úplne v poriadku, pretože sa viažu na rastúcu a klesajúcu cenu zlata, na ktorú obchodníci reagujú a odzrkadľuje sa v predajnej cene šperku.

Pri kúpe obrúčok platí, že šperk budete nosiť po celý život, a preto si treba vybrať taký, ktorý vás naozaj oslovil, vystihuje vás s partnerom a viete, že je to ten správny. Tu sa neoplatí šetriť, pretože by ste mohli byť len zbytočne sklamané a to je veľká škoda. Samozrejme si treba stanoviť rozpočet, no je to položka, do ktorej sa oplatí zainvestovať. Obrúčky vám majú pripomínať sľub, ktorý ste si dali a lásku, ktorú k sebe chováte, tak prečo na nich zbytočne šetriť?

8. Alergia na kovy?

Ak patríte medzi alergikov a vadia vám kovy obsahujúce nikel, riešením pre vás by mohol byť výber obrúčok s vyšším počtom karátov. 14-karátové zlato obsahuje 58,5% čistého zlata, ostatných 41,5% šperku tvorí zliatinu obsahujúcu tiež nikel. V prípade 18-karátového zlata je podiel číreho zlata až 75%, teda obsah niklu vo zvyšných 25% zliatiny je nižší, a preto je pre alergikov 18-karátové zlato vhodnejšie.

Môžete sa tiež popozerať aj na prstienky z ocele, ktorá je používaná napríklad aj v zdravotníctve pre jej hypoalergénne vlastnosti. Každému však vyhovuje niečo iné.

9. Niečo navyše od našich neviest

Keďže väčšina z vás svoje obrúčky vyberá po prvý raz, je to niečo celkom nové. Mnohé je pre vás ešte neznáme, a tak vám ponúkame rady a skúsenosti našich neviest, ako vyberali svoje vysnívané obrúčky :). Prajeme vám, nech si vyberiete tie vaše tak, aby vám každý deň robili radosť a pripomínali lásku, ktorú ste si sľúbili.

Ja by som odporučila, aby sa riadili SRDCOM a dali na "lásku na prvý pohľad". Tie sú potom tie pravé :). Tiež sa nebáť toho, pokiaľ sa vám páči niečo z tohto, niečo z tohto, stačí si ich dať vyskladať na mieru. Tak sme to urobili i my, mali sme jasnú predstavu o našich obrúčkach a urobili sme si ich po našom. Z každého rožka troška a boli na svete. Ak môžem ešte spomenúť, jedna moja rada (zo skúsenosti): neskúšať prstienky v zime ( prst úplne inak reaguje na veľkosť obrúčky a hlavne, keď prídete do vyhriatej predajne, keď je vonku mínus) a tiež, keď skúšate viac modelov, môj prst mi opuchol a už som nevedela, ktorú veľkosť mám po správnosti mať. Želám veľa šťastia a radosti pri výbere tých NAJ obrúčok, ktoré vám budú pripomínať tie najkrásnejšie okamihy.

Ja som vedela tieto veci: 1. Moja obrúčka mala ladiť k snubáku. 2. Chcela som, aby bola vytvorená lokálne, malým zlatníctvom. 3. Netrvala som na tom, aby mal snúbenec rovnakú. Začala som s prieskumom trhu – koľko stoja kamene, odkiaľ ich objednať, koľko ich objednať, aké veľké ich objednať, atď. Rovnako prieskum zlatníctiev – či sú vôbec ochotné urobiť obrúčky z doneseného materiálu. Podľa ceny som prispôsobila aj dizajn – miesto 7 kamienkov som dala 5 a začala navrhovať. Potom som nákres poslala do vybraného zlatníctva, dohodli sme sa na cene, dátume a o týždeň ich máme mať hotové.

Naše obrúčky sú momentálne vo výrobe, každým dňom by mali byť hotové :). Vedeli sme, aké zhruba chceme, našli sme si obrázok na internete a keď sme sa boli popozerať naživo, tak nás oslovili skoro rovnaké ako boli na obrázku, iba s inou hrúbkou :). Obrúčky a aj snubný prsteň máme zo zlatníctva Loretta, môžem len odporučiť. Dokonca sme aj boli na skúške, keď boli obrúčky v rozrobenom stave, aby sme si boli 100% istí veľkosťou.

Tiež sa mi páči, že tam nie sú na výber "páry" obrúčok, ja som si vyberala zvlášť a môj snúbenec tiež zvlášť. Neponúkajú obrúčky ako set. A tak by to podľa mňa aj malo byť. Ešte tie naše síce nemám doma, ale už teraz som si istá, že budem maximálne spokojná 🙂 Veľa šťastia pri výbere želám ostatným nevestičkám.

Manžel má klasiku, ja som si vyberala podľa toho, aby ladila k snubáku, nakoľko som ich chcela nosiť spolu. Vsadili sme na kvalitu, čiže boli drahšie, ja mám po obvode diamanty. A páčilo sa nám hlavne aj to, že máme celoživotný servis.

Moja rada je, ak je možnosť, tak obrúčky treba vyskúšať. My sme si dávali robiť v Kamea a cez ich stránku sme mali vyhladnuté určité typy, no keď sme si ich skúsili, tak to nebolo ono. Vybrali sme si podobné, ktoré nám pekne ukázali na ruke. Taktiež je podľa mňa dôležitá hrúbka prsteňa, ak človek robí fyzicky a nechce obrúčku nosiť iba príležitostne, je lepšia hrubšia.

Ďalšie inšpirácie na svadobné obrúčky:


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe