Kategórie

Denník nevesty – Máte pár kíl naviac? Tomuto sa pri výbere svadobných šiat vyhnite

Milá nevesta,

možno si spomínaš na niektorý z mojich článkov, ktoré som ti už písala, možno moje riadky čítaš prvýkrát. Od septembra minulého roka mi k statusu svadobnej redaktorky pribudol ešte aj status budúcej nevesty. Preto verím, že budem tvojou dobrou spoločníčkou na ceste k oltáru, pretože sama budem onedlho nevestou. Viem, čo prežívaš, na čo sa tešíš, čoho sa desíš. Poď, spolu to zvládneme! ;).

Vraví sa, že na výber svadobných šiat nie je nikdy priskoro. Podľa mňa táto veta platí dvojnásobne, ak máte o nejaké to kilo naviac tak, ako ja. Zmocnili sa ma prvotné obavy z toho, že nenájdem šaty, ktoré mi pristanú alebo že ich nájdem, ale nebudú mať moju konfekčnú veľkosť. Rozhodla som sa tomuto strachu čeliť a pre istotu som začala svoje svadobné šaty hľadať skoro osem mesiacov pred svadbou.

Garde mi robili kamarátky Jarka a Maťka. Poznala som ich štýl a vkus, preto som vedela, že budú dobré pomocníčky. Na skúšku nechoďte nikdy sama a nikdy s niekým, kto má celkom opačný vkus ako vy. Skúška svadobných šiat by sa tak razom mohla zmeniť na nikdy nekončiacu výmenu názorov. Obávala som sa, že navštívim minimálne päť salónov, kým vykríknem - Áno, toto sú tie pravé!

Napokon sme obehli len dva salóny v hlavnom meste – Svadby podľa Ely a Svadobný salón El. Keďže je pravda, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, k článku vám ako dôkazový materiál pripájam aj zopár fotiek z mojich skúšok šiat. Verím, že vám trochu pomôžu siahnuť na tie správne kúsky.

Ako som teda našla moje svadobné šaty? Po skúšaní svadobných modelov som skonštatovala, že šaty s týmito znakmi mojej postave pridávali na kilách:

1. Priveľa čipky

Väčšina neviest túži po tradičnej a prepracovanej čipke, nie každej však čipka svedčí. Najviac ma rozširovali šaty, ktoré boli celé čipkované. Celkovo som v čipke pôsobila staršie, objemnejšie a mdlo. Zvýrazňovala presne to, čo som chcela zakryť. Pokiaľ sa predsa len nedokážete vzdať čipky, buď nech tvorí iba vrchnú alebo iba spodnú časť šiat. Nikdy nie oboje. K čipkovaným šatám zvoľte radšej jednoduchý závoj, pozor na vzor čipky, aby sa so šatami príliš „nebila“.

2. Obtiahnutý strih

Po obtiahnutých šatách som síce nesiahla, ale videla som v salónoch aj kyprejšie nevesty odo mňa, ktoré si tento typ šiat skúšali. Obtiahnuté šaty pristanú ženám s naozaj štíhlou postavou, ktorá nepotrebuje zakryť žiadny faldík... Tu nepomôže ani sťahovací pás, jednoducho, tento strih je určený pre štíhlu postavu a treba sa s tým zmieriť. A bodka :-).

3. Vysoký pás

Čím vyššie budete mať na šatách pás, tým širšie budete pôsobiť. Vysoký pás je navyše znakom toho, že sa vám šaty nehodia a sú určené na nižšiu postavu. Príliš vysoko postavený pás vás môže zdeformovať natoľko, že ho takzvane „stratíte.“ Vaše boky sa zbytočne zaoblia, a ak nechcete na vlastnej svadbe vyzerať ako futbalová lopta v sukni, hľadajte ďalej.

4. Obrovská sukňa

Veľká nadýchaná sukňa vie byť veľmi užitočná pri zakrývaní nedostatkov, ale iba vtedy, ak trafíte tú správnu mieru jej veľkosti. Najväčší spodný kruh si pod šaty určite nevyberajte. Dajte prednosť zlatej strednej ceste, ktorou nič nepokazíte. Samozrejme, veľmi záleží od navrstvenia samotnej sukne. Ak je sukňa dostatočne navrstvená a výrazná, nekomplikujte celkový dojem extrémne veľkých spodným kruhom. Môžete potom vyzerať ako bábika na svadobnom aute.

5. Ozdoby na kritických partiách

Niektoré modely svadobných šiat sú doslova skvostom aj vďaka krásnemu a bohatému zdobeniu, trblietkam, či perličkám. No nesmie ich byť príliš veľa a na miestach, ktoré by vás mohli opticky zväčšiť.

Máte hrubý pás bez drieku? Zbytočne na naň neupozorňujte prehnaným zdobením v tejto oblasti. K príliš bujnému poprsiu rovnako nie je vhodná nadmerne zdobená časť dekoltu. Zvoľte radšej jednoduchý a čistý štýl, ktorý neschová vaše prednosti, no zároveň ich nebude zväčšovať. Trbietlky a zdobenie uprednostnite radšej napríklad na závoji, spodnej časti alebo rukávoch.

6. Zakryté ruky

Z vlastnej skúšky šiat viem, že som v prvom rade hľadala modely, ktoré by zakryli moje ruky, pretože sa mi zdali tučné. Na moje prekvapenie som zakrytím dosiahla úplne opačný efekt. Bola som sklamaná a nechcela som pripustiť, že práve odhalené ruky ma môžu zoštíhliť.

Napokon som dala na  radu mojej priateľky Martinky, a vyskúšala som modely bez rukávov. Ostala som milo prekvapená. Primerane širší spodný diel šiat v kombinácii s odhalenými rukami pôsobil až prekvapivo štíhlo. Nevesty, nebojte sa odhalených rúk, alebo im minimálne aspoň dajte šancu a poriadne sa na seba poobzerajte v zrkadle zo všetkých strán.

...a toto sú tie moje! :-).