Kategórie

12 faktov o svadobných oznámeniach, ktoré ste netušili

Romantické, veselé, s fotkou, vintage, s kvetinkami, s čipkou, či na bielom papieri... Na trhu sa nachádza nekonečné množstvo svadobných oznámení. Výber oznámenia býva pre nevesty často zdĺhavou záležitosťou, pretože vybrať si z množstva motívov ten pravý, je ťažšie než sa zdá.

Všeobecne platí, že svadobné oznámenie hosťom napovie čo-to o vás a tiež o štýle vašej svadby.

Pripravili sme pre vás 12 faktov o svadobných oznámeniach, o ktorých ste určite netušili, a ktoré vám pomôžu odpútať sa od stresu svadobných príprav.

1. Svadobné oznámenia v papierovej forme, ako ich poznáme dnes, sa začali posielať až v 20.storočí.

2. História písomného oznámenia siaha až do 16.storočia. Vtedajšie svadobné oznámenie vzniklo vďaka mníchom, ktorí ako jediní vtedy vedeli písať a čítať, takže tieto oznámenia boli písané ručne.

3. Predchodcami svadobných oznámení boli tzv. zváči, ktorí v čase ohlášok (týždeň pred svadbou) obchádzali dedinu pešo alebo na koni a pozývali ľudí na svadobnú hostinu. Platilo, že ak zváč dostal pohárik páleného, pozvanie bolo úspešné. Zváčom nebýval nikto iný, ako budúci starejší na svadbe.

4. Prestížne noviny The New York Times uverejňujú v nedeľnej prílohe svadobné oznámenia. Snom každej americkej nevesty je dostať sa tam.

5. Niektoré svadobné oznámenia sú tlačené na hodvábnom papieriku. Dokonca aj ten má svoju históriu. Kovová doska ako nástroj na rytie (vtedajšia forma písania) bola používaná v 15.storočí, no rytie zanechávalo šmuhy a tak sa na dosku ukladal špeciálny papier, ktorý bol predchodcom dnešného hodvábneho papiera.

6. V minulosti sa oznámenia posielali v dvoch obálkach. Prečo tomu tak bolo? Pošta nebola spoľahlivá a v niektorých častiach krajiny vôbec nefungovala, takže sa museli oznámenia posielať poslom na koni. Vďaka tomu obálka pri doručení nebola práve v najčistejšom stave.

Slúžka z toho dôvodu vždy odstránila vrchnú obálku hneď ako ju prevzala od poslíčka a svojím pánom priniesla oznámenie v čistej obálke, akoby neprekonalo dlhú cestu.

7. V minulosti museli hostia pred vstupom na obrad ukázať svoju pozvánku. Predišlo sa tak nezvaným hosťom.

8. Svadobné oznámenie princa Williama a Kate Midleton muselo podliehať prísnym pravidlám, ktoré kontrolovali pracovníci protokolu. Ich oznámenie a pozvánku dostalo ,,iba“ 1900 hostí.

9. Americká pošta každý rok vydáva špeciálnu svadobnú sériu srdiečkových známok ,,love stamps“. Sú určené výlučne len na obálky so svadobným oznámením.

10. Najväčšie svadobné oznámenie v Čechách bolo vyrobené pre svadobný veľtrh v Tepliciach. Po rozložení malo dĺžku 3 metre. Naopak najmenšie oznámenie malo rozmer 16 x 10 mm.

11. Celebrity majú záľubu v tajných svadbách, často preto svojím hosťom rozosielajú oznámenia až v deň svadby.

12. Svadobné oznámenie môžete poslať v dnešnej dobe už aj emailom v elektronickej forme. Môžete si ho navrhnúť a vyrobiť sami, takže bude presne podľa vašich predstáv a ušetríte za tlač.

Hľadáte inšpirácie pre štýlové svadobné oznámenie?