Dvojité priezvisko manželov - skúsenosti

Ahojte, mate niekto skusenost, ze obaja partneri budu mat po svadbe dvojite priezviska? Tym sposobom, ze ja si necham svoje priezvisko+preberiem jeho a on si tiez necha svoje+preberie aj moje (bez ova). Dik
Odpovedať
No musim sa priznat, ze v zivote som nevidela chlapa s 2 priezviskami a pride mi to dost divne :-D ja celkovo nechapem tento trend dvoch priezvisk, aj tak v praxi ta budu oslovovat viacmenej jednym :-) a nezabudni, ze aj ked si to das, tak to bude v poradi krstne meno - prebrate priezvisko - vlastne priezvisko ;-)
Odpovedať
Chapem, ze je to nezvycajne a vela ludom to pride aj divne. Pre nas je to skor znak vzajomneho respektu, nielen jednostranneho. A navyse moj muz je zo zahranicia, kde je zvycajne mat viac mien, cize to nebude divne vyzerat :)
Odpovedať
Profilova fotka
@irena666 neviem, či môže mať chlap na Slovensku 2 priezviska...
Odpovedať
ako prosim ta, ak sa smiem spytat, aky vyznam ma to, ze si bude aj on brat tvoje priezvisko? ako nevidela som chlapa s takto dvojitym priezviskom a pride mi to ako neuraz sa teraz, no trocha take smiesne
Odpovedať
@irena666 pokial je to zahranicia a nevadi mu to, tak skuste. no uvidite, ci vam to na urade budu chciet schvalit, lebo niekedy robia problemy.
Odpovedať
Uplne chapem ze to ludom pride divne-preto som sa skor pytala na skusenosti ako na nazor :) A pre nas to ma taky isty vyznam ako ked zena preberie muzove priezvisko-znak vzajomnej ucty a respektu, ibaze v nasom pripade chceme, aby tento znak bol obojstranny, nie jednostranny.
Odpovedať
Profilova fotka
@irena666 aj môj manžel si vzal napr. moje priezvisko, ale mame iba jedno... To, že chcete mať obe by mi až tak divne neprišlo... Ale neviem o tom, že by to bola povolená možnosť : 1. Žena si ponechá svoje a muž svoje, 2. Žena si vezme mužove alebo naopak, 3. Žena má 2 priezviská... Okrem toho je možnosť mat priezvisko bez - ova... Toto je skôr otázka na príslušnu matriku
Odpovedať
Profilova fotka
@irena666 resp, keď si prečítaš zakonne moznosti: v bode 3, čo som napísala sa povoluje jednému z partnerov mat 2 priezviská.... Čiže muz alebo žena... Ale nie obom... To bude problem
Odpovedať
Profilova fotka
Mozete sa dohodnut na spolocnom priezvisku, ktore moze byt akekolvek, takze smelo do toho. Ak by ste moznost prijat vzajomne svoje priezviska a zaroven si ponechat svoje, vyuzili, vyzeralo by to takto: Ty: Meno JehoPriezvisko TvojePriezvisko On: Meno TvojePriezvisko JehoPriezvisko Inak povedane, mali by ste to naopak.
Odpovedať
Tak ak si pamätám, snúbenci sa dohaduju na spolocnom priezvisku, alebo si po nechajú vlastne obaja, alebo si jeden z nich nechá svoje aj vezme partnerove. Ale aby obaja si nechali svoje aj partnerove... S tym som sa v zápisnici nestretla, jedine sa opýtať, či to vôbec je podľa zákona na SR možné....
Odpovedať
Profilova fotka
Po pravde nepoznam ziadneho chlapa, ktory by mal dve priezviska ale pokial to je u tvojho draheho normalne, tak si dajte. Moze to vyzerat pekne, len sa budete riadne dlho pospisovat obidvaja :-D :-D
Odpovedať
Super, dakujem za rady!
Odpovedať
Článok sa načítava...
@irena666 tak budete mat obidve priezviska?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahoj, neries ci je to divne ci to este nevideli na muzovi - no nevideli lebo nasa spolocnost ma zauzivane ze zena si meni priezvisko. Moj muz si myslel ze to zo zakona vyplyva ze zena si meni, az ja som mu musela vysvetlit ze to tak vobec nie je a ze aj on si moze napriklad zmenit priezvisko za moje. Aj trosku historie som mu povedala... Ja napr. si urcite nechavam svoje a este sa ukaze, ci si pridam aj muzove alebo ci si manzel zmeni na moje (toto jechavam uplne nanho, ako on sa citi komfortne). A on napriklad riesi skor to, ze ake priezvisko detom 😄 to mi vravel, ze asi dame moje, pretoze inak by zaniklo a on ma priezvisko velmi bezne, ze jeho priezvisko nezanikne tak skoro, takze tak... (tu je ale faktor moj otec ktory si moze mysliet ze to kvoli nemu a proste bohvie ako to bude, mne je napr. celkom jedno ci vymrie ci nie, ale velmi je od neho mile, ze na to mysli, uvidime ako to poriesime). Ja by som napriklad bola najradsej aby sme obaja si zmenili priezvisko na nejake uuplne ine (tam hraju trochu roly aj nase rodiny a vztahy). To sa muzovi sice paci v rovine ze "niekto iny", ale on nechce byt ten, co bude realizovat 😄 no uvidime ako to bude nakoniec. Chcem aj pisat na matriku ohladom nejakych veci, aby som si to vyjasnila.
Odpovedať
@petraa29 Ja som si nechala aj svoje aj mužove,muž svoje ,a deti budú mať jeho 🤣Ale je to peklo na úradoch
Odpovedať
Mala som spoluziaka co mal 2 priezviska a aj jeho otec, aj mama a sestra. To ci k tomu prisli dedenim z predchadzajucich generacii alebo si to dali pri sobasi neviem ale mali.. Teda to musi byt mozne. A neris ci sa to niekomu paci je to vase priezvisko.Ja sa tiez neviem rozhodnut co spravit.. Ono to nie je len o tom ze chcem ako nejaky rozmar. Casto je tam kopec inych vaznych dovodov.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?