Fotograf a zmluva

6. aug 2013360

Dievcata, vedeli by ste ma trosku usmernit, prosim? Chcela by som vediet, ci ste s fotografmi dohadovali termin na zaklade zmluvy, alebo len na zaklade dohody? Nechcela by som totizto posielat zalohu len tak.

 • Profesionál..ci je to foto alebo video-Ti dá zmluvu,resp. dohodu o vykonani práce.Je to sluzba za ktory platis vela eur..Musi to byt na papieri!!!!..NO a druhá vec napr.....ked Ty pisomne na to nedás povolenie tak on tie fotky podla zákona nemoze pouzit na reklamu..atd..

 • Kazdy kto to mysli vazne v ponukani sluzieb bude ziadat zmluvu.... zmluva je obojstranne vyhoda... t.j. fotograf ma istotu ze ho par dni pred svadbou nezrusite (co sa mi v mojich zaciatkoch stalo lebo nevestin bratranec si kupil novy fotak) a tak isto aj vy mate istotu ze ten termin bude naozaj len vas... nie raz sa tu uz pretriasala tema kde nevesticky boli zaskocene ze ich fotograf alebo kameraman na poslednu chvilu zrusil a utiekol k inej lepsie platiacej neveste.....a to aj na zaklade ustnej dohody.

 • @momca181  urcite aspon obojstranne potvrdenu objednavku, na zaklade ustnej dohody(objednavky) jedine ak sa primerane poznate(co asi nie je vas pripad, podla polozenej otazky) - ale aj tak lepsie je to vsak vzdy dat na papier, aby neprislo k omylu(napriklad sa moze pochopit zaciatok obradu o stvrtej namiesto o strnastej a vtedy je problem na svete) 😉

 • Sponzor fóra
 • my sme sa stretli s nasim fotograom v pondelok a pekne sme dali zalohu proti podpisu, boli tam spisane zakladne podmienky. Podla mna je fajn stretnu sa takto skor,dostali sme par tipov a rad, takze ma to svoje vyody 😉

 • Osobne dávam zmluvu nie koly tomu že poukazuje odovzdanie zálohy ale zmluva po autorskej strane nebude zneuzivana a to obojstrane Treba si pozrieť autorsky zákon môže sa stať napríklad nevesta pri prezliekani odhalí okrem zadku o čosi viac to sa stáva a fotograf to môže zverejniť Milá nevesta žaloba sa odovzdava iba na účet pretože prijmovy doklad uz nemôžete dostat ibaj ak s pokladnicnej kasy a to sa fotografovi neoplatí kupovať pre 30 svadieb ročné zmluva hlavne zaruci to čo je nábeh dohodnuté žiadnym šlo nám slubom neverte niezeby vás chcel fotograf okabatit ale môže na to jednoducho zabudnúť. Ospravedlňujem sa za gramatiku píšem cez I Pad

 • Zmluva medzi objednávateľom diela a zhotoviteľom je u nás samozrejma vec.
  No nie je zmluva ako zmluva každá firma ma iné zmluvy. Preto POZOR !

 • ja to zakladam na dovere...
  myslim, ze som v tomto este nikoho nesklamal a ani naopak sa zatial nic nestalo

 • otazka pre PRO- co vsetko by malo byt obsiahnute v dobrej zmluve? Dakujem

 • @gaza  po 5 rokoch som upustil od zmluv 🙂

 • Vec použitia to je základ, reklamacny postup, obsah fotenia, zmluvne pokuty, čas dodávky, cenník, zmluva by mala obsahovať aj koncept zmluvy o diele. Zmluva nechrani len nevestu ale i fotografa napríklad výška odškodnenia niekedy aj pre nezmyselnost že nebolo dobre počasie pozor to nie je výmysel alebo americký problém tieto veci sa stavaju aj u nás. Ďalej kamaradke sa stalo že fotila svadbu známej doslova za náklady a nevesta ju nakoniec zazalovala pretože fotografiu použila v jednom časopise dostala pokutu 1000 eciek od časopisu dostala 10 eciek ako honorár. 🙂

 • @markolino  dakujem

 • Ak fotograf foti ľudí fotografovany objekt sa stáva spoluautorom obrázka respektíve fotograf nemôže hocijako naložiť zhotovenym snimkom

 • @markolino  Nie som si na 100% isty tym co pises. Este som sa nestretol s tym ze fotogafovany objekt sa stava spoluautorom. Autor a teda fotograf je len jeden a je to ten ktory stlaci spust a musi ist o vysledok vlastnej tvorivej dusevnej cinnosti.

  Autorský zákon chráni fotografie a ich autorov

  Je fotografia dielom v zmysle Autorského zákona (AZ)?
   Áno, je. Existujú však výnimky. Pri posudzovaní je dôležité uistiť sa o tom, že boli splnené všetky predpoklady, ktoré stanovuje zákon, a to: 1. musí sa jednať o literárne alebo iné umelecké dielo alebo o vedecké dielo, 2. musí ísť o výsledok vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora, 3. ktorý musí byť vyjadrený v podobe vnímateľnej zmyslami. Pochybnosti by mohli vzniknúť najmä pokiaľ ide o tvorivý vklad autora. Pri mechanickom snímaní produktov pre akciový leták obchodného domu je existencia tvorivej duševnej činnosti otázna. Pokiaľ však autor pracuje so svetlom, uhlom, hĺbkou ostrosti a podobne, je pravdepodobne druhý predpoklad splnený.

  Čo vyplýva z toho, že je fotografia dielom?
   AZ poskytuje dielam a ich autorom ochranu prostredníctvom práv, ktoré im prináležia. Autor má jednak osobnostné práva a jednak majetkové práva.

  Aké osobnostné práva má autor?
   Medzi osobnostné práva autora patria:
  právo na označenie diela menom, pseudonymom alebo na neoznačenie diela (anonym). Autor sám sa môže rozhodnúť ako svoje dielo označí, pričom platí domnienka, že kto je uvedený ako autor, skutočne autorom aj je (ak sa nepreukáže niečo iné).
  právo na zverejnenie diela. Je výsostným právom autora rozhodovať o tom, či sa zo svojej fotografie bude tešiť len sám, alebo sa o ňu "podelí" aj so svetom.
  právo na nedotknuteľnosť diela. Do diela sa bez súhlasu autora nesmie zasahovať, meniť ho a hanlivo s ním nakladať. Po smrti autora možno použiť dielo len spôsobom neznižujúcim jeho hodnotu.
  právo na autorskú korektúru. V prípadoch uvedených v AZ má autor právo dohliadať nad tým, ako sa s jeho dielom nakladá. V prípade, že sa pripravuje napr. fotografická monografia, autor rozhodne môže ovplyvňovať podobu knihy.

  Aké majetkové práva má autor?
   Majetkové práva zabezpečujú pre autora príjem podobne ako je to pri mzde, ktorú dostáva zamestnanec. Mnoho fotografov sa svojou umeleckou činnosťou živí a príjmy z použitia ich diel zabezpečujú pre nich tak živobytie ako aj podmienky pre ďalšiu tvorbu. To však neznamená, že majetkové práva majú len profesionálni fotografi. Patria všetkým autorom, ktorých fotografie možno považovať za diela v zmysle AZ. Medzi majetkové práva patria:
  právo autora dielo použiť;
  právo autora udeliť na použitie diela súhlas.

   Znamená to, že nikto okrem autora nemôže bez jeho súhlasu fotografiu použiť (okrem výnimiek, ktoré stanovuje AZ). Za použitie možno považovať akékoľvek nakladanie s dielom bez ohľadu na to, či ide o komerčné použitie alebo toto použitie komerčný efekt nemá. AZ len príkladmo vymenováva spôsoby použití, tento výpočet však v žiadnom prípade nie je konečný. Môžme sem určite zaradiť použitie fotografií v knihe, časopise či novinách, vystavenie fotografie v galérii alebo jej umiestnenie na internetovej stránke.

  Je potrebné fotografiu registrovať, aby bola považovaná za dielo v zmysle AZ a aby mal autor všetky práva, ktoré AZ priznáva?
   Nie, registrácia nie je potrebná. Autorské právo vzniká v momente, kedy je dielo vyjadrené vo forme, ktorá je vnímateľná zmyslami. V prípade fotografie túto podmienku spĺňa zachytenie na film alebo na akékoľvek iné médium vrátane digitálnych.

  Ako možno bez registrácie dokázať kto je autorom?
   Najjednoduchšie je označiť fotografiu menom autora alebo jeho pseudonymom. Štandardnou formou, ktorá je medzinárodne uznávaná je uvedenie písmena c v krúžku spolu s menom autora a rokom zverejnenia diela (tzv. copyrightová doložka) napr. © Ján Nový, 2007. Pokiaľ autor pri každej svojej fotografii uvedie aj copyrightovú doložku a bude jej uvádzanie dôsledne vyžadovať aj od používateľov, nebude môcť nikto argumentovať, že nevedel, že je fotografia chránená autorským právom a od koho si treba pýtať súhlas na jej použitie. Navyše, takto označené diela požívajú autorskoprávnu ochranu aj na území tých štátov, ktoré pre vznik autorského práva vyžadujú splnenie aj formálnych podmienok (napr. registráciu).

  Čo ak niekto vezme fotografiu iného autora a označí ju vlastným menom alebo vlastnou copyrightovou doložkou?
   Bude potrebné preukázať kto je skutočným autorom. Na takéto rozhodnutie je príslušný súd.

 • Este dodam ze clanok je prevzaty zo zdroja: http://www.lita.sk/index.php?c=54&a=144

 • Sponzor fóra
 • Necital som všetko čo si písal ale uvediem príklad. nafotis book dievčiny trebarz aj zadarmo ďalšie použitie fotiek neosetris zmluvou das ich do komerčného časopisu a ona tá môže zazalovat že s tym nesuhlasila. Jednoducho ak nemáš zmluvu nemôžeš manipulovat zo svojim obrazkom ako Chceš aj ked si autor teda nesmies ich predavat bez povolenia foteneho objektu jedna sa o ludi ktorych fotis. Doma mám vytlaceny autorsky zákon a riešil som to z pravnikom takze je čoho sa obávať najme ak to predas ak to len das nekomercne tak hrozí ti tak max ospravedlnenie.

 • @fotosvadba  dal som si tu námahu a prečítal som si celé tam čo je napísané súhlasím ale to je len vysek z autorského zákona takze odporucujem im prečítať všetky strany. Ale mám príklad na pochopenie fotobanky ak niekto cez ne predáva fotky a ak predáva fotky kde sú identifikovatelny ľudia musí fotobanke dokladat písomny súhlas o ďalšom použití na komerčny účel

 • @markolino  Fotobanky su ale primarne urcene na predaj fotiek dalsim osobam ktore ich znova pouzivaju na reklamne ucely a tvorbu zisku. Niekolko fotiek som vo fotobankach uz takto predal a s kazdou osobou mam samozrejme model release co je v podstate zmluva medzi fotografom a fotografovanou osobou kde fotografovana osoba vymedzuje pouzitie ako sa s jej podobiznou moze nakladat. Mohlo by sa totiz lahko stat ze osoba sa objavi v reklame ktora znizuje jej dostojnost (vyuzitie v porno priemysle - hoc na krabicke nejakeho produktu). Vo fotobankach ale aj v beznej praxi je zauzivana tzv. vyhradna zmluva kde objednavatel si kupuje vydradne prava na fotografie a fotograf sa zavazuje ze tieto fotografie neposkytne nikomu dalsiemu alebo inej firme.... takuto zmluvu ale treba mat podpisanu a zvykne mat niekolkonasobne vyssiu cenu ako je suma za ktoru si dotycny kupi dane dielo.

 • @markolino  Ano s tym predajom samozrejme suhlasim.... ak fotku chces predat mal by si mat samozrejme suhlas.... ale v opacnom pripade ti nemoze nikto nic povedat.

 • Podstate môže ale nic nevysudi tak max oficiálne ospravedlnenie ale to musí dokázať že fotka danej osobe spôsobila nejakú ujmu alebo ju uráža. Možno som to zle nazval to spoluautorstvo ale pochopili sme sa

 • @momca181  V jednoduchosti napisane zmluva je fajn no v nasom state ti je na nic. I keby ta clovek oklamal s tym, ze sa vydava za fotografa a vysudis peniaze spat, tak vacsia skoda pre teba bude to, ze nemas fotografie zo svadby + ujmu na psychike. A to ma vacsiu hodnotu.
  Preto ti radsej poradim. Riad sa intuiciou, stretni sa s fotografom, popytaj sa na kopeci veci a sama uvidis ci je odbornik. Pripadne, ak sa nechces popalit na testovani neznameho fotografa oslov niektoreho z registrovanych na tomto portaly.

 • Priklanam sa k pouzivaniu zmluv a prave tam by mal byt aj urceny rozsah pouzitia fotografii. Je to velmi citliva tema a hranice porusenia zakona su velmi nedefinovatelne. V podstate svadba ako taka je udalost, na ktoru je fotograf pozvany, dostane za svoju pracu zaplatene, tak by bolo namieste aby aj on respektoval poziadavky na zverejnenie alebo nezverejnenie fotiek,.. avsak, .. objednavatel si nekupuje autorske prava,.. takze ani objednavatel by bez pisomneho suhlasu nemal tie fotky pouzit na prezentacne ucely,.. ak to nebolo blizsie urcene v zmluve. Ale v praxi je to velmi tazko pouzitelne, pretoze pre fotografa je prezentacia klucovym nastrojom v jeho remesle a zvysuje hodnotu fotografa, ale aj napriek tomu musi respektovat suhlas alebo nesuhlas so zverejnenim.

 • Ďakujem Vám veľmi pekne za názory. 🙂 Podľa toho,čo s odborníkmi komunikujem, usudzujem, že ozajstní profesionáli fungujú na zmluvnom základe.

 • u kazdeho fotografa by mala byt zmluva samozrejmost. A ak nie aspon z vasej strany by som na nej trval.

 • len tak pre info pani fotografi, co ste sa tu dohadovali o autorskych pravach - osoba, ktora je fotografovanym objektom, nema ziadne autorske prava... ona ma "len" svoje osobnostne prava podla obcianskeho zakonnika a ak nemate jej suhlas, nemozete zverejnovat jej fotky mirnix-dirnix, kde vas napadne 😃 pre viac info, pokojne IP, som pravnicka 😉

 • @nag  potvrdzujem je to pravda, nas fotograf si pytal potvrdenie, ze nase fotky moze mat na svojom webe 😉

 • @fyona  fotograf ma take iste pravo odmietnut klienta, ako ma klient za takych podmienok, ktore mu nevyhovuju, pravo odmietnut fotografa.... od toho je to zmluva, ze sa strany na jej obsahu dohodnu... nie je to diktat ani jednej zo stran...
  a nie, nie je to ako priklad, ktory ste uviedli 😉 fotograf tiez len poskytuje sluzby a tak, ako napr. by sa vam mozno nepacilo, keby niekto zverejnil vyuzitie inej intimnej sluzby (pritiahnute za vlasy - navsteva stripklubu ci ineho verejneho zariadenia), tak by sa inemu nemuselo pacit napr. zverejnenie fotiek z priprav, kde je nevesta polonaha, bez jej suhlasu 😉
  mimochodom, poznam dost fotografov a ani jeden neprezentuje nikde celu svoju tvorbu... najma zo svadobnych fotiek uverejnuju len par ochutnavkovych, ktore im samozrejme dany par dovoli uverejnit... ak si fotograf dovoli uverejnit fotky bez suhlasu osoby na nej zachytenej, koleduje si o poriadny pruser a platenie vysokej nahrady skody...

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Odporúčaní dodávatelia
  Ponúkam Vám svoje foto služby na Vašej svadbe. Pozrite si moje portfólio.

  Naša práca nám umožnuje nadviazať spojenie s ľudmi a ich životmi spôsobom, akým slová nedokážu. Preto milujeme čo robíme 🙂
  JMPHOTO
  Michalovce
  Zvečnite si svoj svet, objektívom môjho fotoaparátu.
  Články od našich partnerov
  Vyberáš svadobné oznámenia? Tieto trendy si zamiluješ!
  Bojnice: Dokonalé miesto pre romantické medové týždne
  Obálky na svadbe sú minulosťou – inovatívna svadobná aplikácia Modrá stužka
  Archív článkov od partnerov