Ako sušiť lupene ruží

Profilova fotka
Ahojte baby, možno banálna otázka, ale poraďte - ako najlepšie usušiť lupene ruží? 🌹🥀 Do svadby máme niečo vyše polroka a momentálne mám doma 2 kytičky ruží, tak mi napadlo, že si budem do svadby sušiť lupene ruží, ktoré by sme potom možno využili pred kostolom, keď budeme vychádzať po obrade a mohli by ich po nás hádzať..😄 Mohla som s tým začať aj skôr, ale ešte hádam nie je neskoro, dovtedy snáď ešte nejaké dostanem..😄😁
Odpovedať
1
2
Tak na to podľa mňa neskoro nie je. Ja mám kamošku, ktorá si kvietky na home made výrobu suší v sušičke na ovocie napríklad, ale priznám sa, že vlastné skúsenosti s tým nemám. Bylinky si suším normálne na slniečku
Odpovedať
Profilova fotka
@klarika666 Napokon som dnes rozobrala dve kytičky ruží z nedávnych menín. Mamina mi odporučila na noviny poukladať lupene jeden vedľa druhého a dať na skrine napr., niečo také som narýchlo našla aj na googli. Tak uvidím, snáď to bude úspešné. 😁
Odpovedať
vies co raz som ich susila tak ze som ich obratila dole hlavou a priviazala k radiatoru, aby tie hlavicky boli rovno a pekne sa mi vysusili. naopak mala som aj mensiu kyticku s ruzami, ktore som nechala len tak vo vaze bez vody a tiez vyzeraju super 🙂
Odpovedať
@zaboriami tak si susievam kyticky aj ja. ono to ani netreba robit neviem ako dopredu takto pri radiatore sa podla mna krasne vysusia a potom si uz len lupienky pooberas
Odpovedať
A nedaju sa niekde taketo nasusene lupienky zohnat?
Odpovedať
Profilova fotka
@kurajka Myslím, že by sa určite dali, ale teda ako vravím, zostali mi kvety z nedávnych menín a tak som sa rozhodla lupienky usušiť na našu svadbu. 🙂
Odpovedať
Teraz by sa podla mna susili dobre, kedze v kuri. A potom co, ako ich budes skladovat? by ma zaujimalo ci vydrzia v nejakom pohari alebo ako ich co najlepsie potom uskladnit
Odpovedať
Profilova fotka
@pilcha33 Premýšľam, že ich potom uskladním možno do nejakej krabice, napr od topánok, to by snáď mohlo byť fajn 🤷🏻‍♀️
Odpovedať
presne tak, pri radiatore je to fajn, i ked mne sa uz podarilo napriklad nestihnut susenie, ze som ich dlho nechala vo vode a kedze som chcela mat cele kvietky aj zo stonkami, tak som ich akurat tak potom mohla vyhodit.
Odpovedať
zavesila by som si ich niekam do tepla a to sa ti dobre tak ususia. potom kludne do nejakej tmavej dozy a vyrdzia ti tak velmi dlho
Odpovedať
Profilova fotka
este mi napadlo, ci by nebolo jednoduchsie este ked su normalne ich obtrhat a niekde na tacku ich dat pekne vysusit, chapete, ze by neboli na kvietku 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@klariena Spomínala som vyššie, že presne tak som to spravila. 😁 Odstrihla som hlavičky a z každej som dala dole lupene a jeden vedľa druhého som ich poukladala a suším ich tak.
Odpovedať
Článok sa načítava...
a nakedy ich to vlastne potrebujes?
Odpovedať
No tak super 🙂 Tak je to asi najlepšie aby sa to pekne usušilo. Myslím si, že keď sú tie lupienky takto samostatne, a niekde pri radiátore tak sa to rýchlo usuší či?
Odpovedať
Uz si ich aj zacala susit?
Odpovedať
Ak ich máš viac tak si prosím, mne sa to veľmi páči 🙂 Ale nie žartujem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Áno, už som usušila lupene z dvoch kytičiek a keďže sa kúri, tak sa sušia pomerne rýchlo - cca 2-3 dni a sú usušené. Skladujem ich v zatvorenej krabici na tmavom mieste.
Odpovedať
Profilova fotka
@katariiiinka nooo tak potom super. dufam ti do svadby vydrzia
Odpovedať
kazdu moznu kyticku, ktora sa samozrejme da sa s nazim si ususit. milujem susene kvietky
Odpovedať
@samka11 ja si tak levandulu susim do sackou a tie si davam zvacsa do skrini a pod vankuse. mam moc rada tu levandulovu vonu
Odpovedať
Profilova fotka
no mne tie sacky s levandulou nejako nepomahaju vyvonat skrinu. ked ho chytim a ovoniam tak ano vonia, ale inak nic.
Odpovedať
@klariena hej hej treba ich raz za čas požmoliť medzi prstami aby sa vôňa zas uvoľnila
Odpovedať
kvety a bylinky sa majú sušiť v polotieni, može byť aj jemný prievan, prúdenie vzduchu. tak aby na ne nesvietilo priame slnko, lebo by vytiahlo farbu alebo urobilo efekt spálenia. je to riziko. teraz v zime stačí obrať lupene keď začnú ruže vädnúť, čerstvé potešia, potom sušené. odporúčam dat na nejakú tácku, ja dávam úzku krabicu z lidl koňakovej bonboniery, lebo radiátor je úzky. položím savý papier )servítka, kuchynská utierka, aby vsiakla prípadná vlhkosť, a rozložím lupene, len tak voľno, občas potrasiem, ked dosť obschnú aj premiešam. keď pekne šuchocú dobre suché, tak ukladám do plechovej krabice, na dno dám papier, môžete aj pol deci ryže, absorbuje vlhkosť., keby nejaká. Skladovať treba v dobre tesniacej nádobe, napr. aj väčšia sklenená dóza, fľaša aj tá veľká od uhoriek, a potom v tme. občas skontrolovať. ak chcete použiť čerstvé lupene, a svadba je v období ich kvitnutia, stačí na trhu kúpiť domáce, alebo si vypýtať od rodiny a známych aby natrhali v záhrade. alebo kúpiť v lidli pár kytičiek a obtrhať. narobia parádu., aj podľa farby sa dajú použiť,
Odpovedať
Profilova fotka
@cacianka vyzera to tak, ze na susenie si doslova odbornik. Venujes sa tomu nejak viacej ci len pre domace potesenie
Odpovedať
@lessi12 až teraz sa mi ukázala tvoja otázka. Ja iba študujem rôzne rady a používam vlastnú intuíciu. Susila som iba pre seba, na domáce použitie. Dá sa sušiť rôznymi spôsobmi, ale načo radiť finančne drahšie, ( prací prášok, silikagel) keď sa dá aj jednoducho
Odpovedať
@cacianka praci prasok?
Odpovedať
Ruže sa mi páčia, ale teraz som si zakúpila tulipány, tie sa asi usušiť nedajú čo? Také sú pekné farebné že keby sa to podarilo boli by pekné aj bez vody 🙂
Odpovedať
@jajuska889 fuu chcela by si ich vysusit v celku do vazy alebolen teda lupieky?
Odpovedať
@pilcha33 áno. ked pred rokmi nebol silikagél, tak sa sušilo s práškom. Do dobre tesniacej plechovky sa nasypala vrstva prášku na pranie, naukladali lupene alebo kvety a jemne opatrne sa prisýpal prášok medzi kvety, a ešte cca 3cm nad. Zavrieť, prípadne prelepiť spoj, a nechať tuším 3 týždne. Potom opatrne vybrať. Tak si pamätám, ale v knižnici by mali byť knihy "aranžujeme sušené kvety"
Odpovedať
@jajuska889 tulipány majú vodnatú stonku, kvet sa rýchlo rozvíja, lupene rýchlo opadajú, je to nepomer obsahu vody pri sušení, lupene sa dajú usušiť, ale farba nezostane tak zachovalá ako napr, ruže. pekné sú aj nevädze, len lupienky sú drobné a stmavnú.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?