Svadba v roku 2011. Ste tu, nevesty?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte buduce nevesty. Zalozila som novu temu svadba v roku 2011. Su tu nejake nevesty ktore sa budu vydavat v tomto roku ? Su to sice este 2 roky ale na planovanie nie je nikdy skoro ;-) Tak dajte vediet ako ste na tom vy baby lebo ja sa uz osobne neviem dockat nasho dna D :-)
Odpovedať
bero jasneeee :-D :-D niekde na namesti budem rozbijat taniere :-D :-D zajtra pojdem asi uz objednat ten termin na matrike :-)
Odpovedať
Profilova fotka
sak v restike kwetinka! ved to normalne robia ked robia svadobny obed.
Odpovedať
Profilova fotka
baby, aha zvyky: Družičky Sú to zvyčajne slobodné dievčatá, ktoré sprevádzajú nevestu do kostola (dne saj na obrad). Tento zvyk má svoj skrytý význam: duchovia, ktorí by chceli ublížiť neveste, si ju majú zmýliť s niektorou z družičiek. Aby sa to nepodarilo, mali by mať družičky podobné šaty, ako má nevesta a nevyhnutnú kytičku. Dnes majú aj iné úlohy, ako len chrániť nevestu - pomáhať so šatami, starať sa o slobodných mládencov, priniesť vreckovky, rúž, alebo pripnúť vlasy sponkou, starať sa o gratulačné kvety, o uloženie svadobných darov a v neposlednom rade aj o zábavu. Dalo by sa povedať, že sú to akési jednodňové komorné, ktoré tiež môžu na svadobnej hostine predniesť i slávnostný prípitok. Tradície hovoria, že družička - panna by mala na klopu obleku pripnúť ženíchovi pierko. Každú družičku z nevestinej strany čaká družba od ženícha a naopak. Spolu sa potom zabávajú a pomáhajú novomanželom. Svadobné obrúčky Svadobné obrúčky sú jedným z najstarších svadobných symbolov. Skoro každá kultúra počnúc egyptskou používala obrúčky ako symbol uzavretia manželstva. V egyptskej kultúre symbolizoval kruh večnosť. V počiatkoch tejto tradície boli obrúčky vyrábané z trávy, sena, kože, kostí či slonoviny. Postupne sa obrúčky vyrábali z kovov, až do dnešnej podoby. Už v egyptskej kultúre sa obrúčky nosili na prstenníku ľavej ruky, pretože Egypťania verili, že žily na ľavej ruke sú priamo pripojené k srdcu. Dnes sa na ľavej ruke nosí skôr z praktického dôvodu, nakoľko praváci ju menej využívajú. Niektorí však nosili a aj nosia obrúčky na pravej ruke, napríklad v 18. storočí rímsko-katolíci. Svadobná kytica Než sa začala používať svadobná kytica, boli ženy "vyzdobené" cesnakom, bylinami a obilím, ktoré mali slúžiť na odohnanie zlých duchov. Časom boli tieto ozdoby nahradené kvetinami, ktoré symbolizovali plodnosť a lásku. V každej kultúre majú kvety iný zvláštny význam. Napríklad na Havaji nosia nevesta a ženích na krku typický kvetinový veniec, v Indii je to zase kvetinová čelenka. Nosenie prstienkov Nesenie snubných prteňov na vankúšiku pred obradom pri nástupe nevesty počas slávnostného sprievodu dodáva celej ceremónii slávnostný a veľkolepý ráz. Tradícia pravdepodobne pochádza z kopírovania slávností na kráľovských dvoroch, kedy všetky potrebné insígnie k akejkoľvek ceremónii niesli pážatá na vankúšoch. Dnes funkciu pážat zastávajú malí chlapci z rodiny nevesty alebo ženícha. Zaťahovanie: Ženíchovi priatelia napnú po skončení obradu pred kostolom, kvetmi, stuhami ale aj plechovkami ozdobený povraz a dovolia novomanželom pokračovať v ceste, až potom, čo ich ženích vyplatí. Týmto sa ženích symbolicky vykupuje zo svojich mládežníckych hriechov. Hádzanie ryže Aby bolo novomanželom dopriate mať veľa zdravých detí a bohatstva, sú po obrade zasypaní ryžou. V niektorých mestách či obciach už ryžu vystriedali farebné konfety alebo hrozienka. Kedysi v minulosti sa na svadobčanov hádzalo obylie alebo oriešky - samé životodarné semená. V niektorých častiach republiky sa uchoval aj iný zvyk s rovnakým významom - počas svadobnej hostiny sa neveste do lona položilo dieťa. Rozsýpanie lupienkov Družičky na čele svadobného sprievodu do kostola rozhadzujú lupienky kvetov. Je to pôvodne pohanský zvyk, ktorý sa zachoval dodnes a je veľmi obľúbený. Lupienky majú prilákať bohyňu plodnosti. Chomút: Po obrade sa v niektorých častiach Slovenska navlieka ženíchovi, priväzuje sa mu na nohu závažie, nevesta dostane do rúk bič a ženích zapriahnutý do pripraveného voza ťahá nevestu. Svadobná brána Priatelia a hostia novomanželov vytvoria spojením rúk uličku, cez ktorú musia obaja prejsť. Pritom sa im v tom popreplietané ruky snažia všemožne zabrániť, ale nenásilne. Symbolický význam naznačuje prekonávanie manželských problémov. Vykúpenie kľúča zvyčajne sú dvere k miestu na svadobnú hostinu zavreté/zamknuté, ženích musí vykúpiť kľúč - prípitkom, symbolickými peniazmi alebo prechodom cez prekážku. Mladomanželov uvíta personál reštaurácie. Nevesta vykupuje kľúč tým, že musí povedať svoje nové priezvisko. Rozbíjanie taniera Korene tohto zvyku môžeme vysvetliť hneď dvoma spôsobmi: Prvý je, že črepy prinášajú šťastie a druhý, že spoločným zametaním novomanželia preukazujú vôľu spolupracovať a ich manželstvo bude harmonické. Spoločné jedenie polievky Spoločné jedenie polievky novomanželov z jedného taniera na svadobnej hostine má symbolizovať ich spoluprácu a súdržnosť. Druhý význam je ešte podstatnejší, symbolizuje spoločný krajec chleba z ktorého je potrebné brať i dávať rovnakým dielom. Kvôli tejto výstižnej symbolike je tento zvyk dodnes rozšírený. Prenášanie cez prah Ženích prenáša nevestu na rukách cez prah. Je to preto, aby oklamal zlých duchov, ktorí číhajú pod prahom a strážia dom. Ďalší význam symbolizuje začiatok nového života. Prvý spoločný tanec Vcelku novodobý zvyk, kedy po hlavnom jedle (alebo polievke) novomanželia spolu prvý krát tancujú. Svadobčania môžu okolo nich utvoriť kruh. Synchrónnosť pohybov pri tanci má symbolizovať synchrónnosť v spoločnom živote. Zväčša po prvej polovici vybranej skladby sa mladomanželia rozdelia, ženích tancuje s nevestinou matkou, nevesta so ženíchovým otcom a matka ženícha s nevestiným otcom. Následne sa páry premiešajú. Niekedy páry rozdelia svadobčania a ženy so ženíchom a muži s nevestou. Ostatní tancujú do kruhu dookola. Kruhový tanec Nevesta so zatvorenými očami tancuje, zatiaľ čo sa ostatné slobodné dievčatá snažia získať kúsok z jej závoja (k tomuto tancu je lepšie použiť starší, resp. vyrobený závoj). Muži vytvoria okolo nevesty ochranný kruh, aby zabránili devám dostať sa k neveste. Ak je kruh porazený, symbolizuje to rozlúčku s panenstvom. Únos nevesty Symbolizuje odlúčenie nevesty od rodičov a prechod k novému životnému spoločenstvu. Počas hostiny unesú priatelia novomanželov nevestu. Ak ju ženích nenájde, musí zaplatiť výkupné. Toto vlasnte zaplatí aj keď ju nájde, ale nazýva sa to "zaplatenie cechu". Ceremónia ruží Počas ceremónie ruží si nevesta a ženích navzájom darujú jednu ružu. Dve červené ruže, to je všetko, čo je potrebné. V starom jazyku kvetín jediná červená ruža znamená: "Milujem ťa." Spoločné krájanie torty Symbolizuje začiatok spoločného života. Nevesta a ženík uchopia nôž a spoločne prekroja tortu. Je to tá torta, ktorá zvyčajne zdobí hlavný stôl na svadobnej hostine. Torta sa nakrája a podáva sa pre veštkých svadobčanov. Nepatrí sa odmietnuť, zjedenie aspoň kúska torta znamená šťastie pre novomanželov. V niektorých oblastiach sa traduje - podľa toho, v akom poradí držia mladomanželia nôž a krájajú, podľa toho má mať prvý v poradí rozhodujúce slovo v domácnosti. Vyberanie do vienka Hlavná družica číta sprievodný text a zároveň hlavný družba nechá po stole kolovať nejakú zakrytú misu, do ktorej hostia môžu mladému páru finančne prispieť. Ďalšou variantou je tanec s nevestou, za ktorý je tak isto treba zaplatiť. Začepčenie nevesty Tento zvyk takisto vychádza z časov minulých a predstavuje "premenu" nevesty na ženu a ženícha na mladého pána. Zväčša sa koná o polnoci. Za spevu piesne (veľmi často sa spieva pieseň "Ej od Buchlova") sa nevesta a ženích odstroja, neveste sa odopne závoj a ženíchovi pierko. Potom sa nasadí neveste čepiec a ženíchovi klobúk. Po tomto akte sa pripíja neveste a ženíchovi na zdravie a šťastný život a pre šťastie rozbijú nevesta a ženích svoje poháre o zem. Hádzanie kytice Po začepčení nevesty zvyčajne nasleduje hádzanie kyticou medzi nevydaté slečny. Hádže sa zásadne cez ľavé rameno. Ktorá zo slečien kyticu chytí, tá sa bude vydávať ako prvá a najneskôr do roka. Tak hovoria niektoré tradície. Aby sa svadobná kytica nepoškodila niektoré nevesty hádžu "náhradnú" kyticu. Niekde býva zvykom hádzať kyticu tesne po obrade. Sťahovanie podväzku Tento "americký zvyk" sa u nás postupne udomácňuje. Presný zmysel nie je dosť dobre zrejmý a známy. Tradícia hádzania podväzku sa viaže pravdepodobne k Francúzsku štrnásteho storočia. Stredovekí francúzski svadobní hostia verili, že kúsok nevestinej róby im prinesie šťastie. Hostia by to z nevesty veru aj strhli a preto na svoju obranu im ona sama začala hádzať svoj podväzok.Kedysi sa verilo, že muž, ktorý dal svojej milej podväzok inej nevesty, si tým mohol zaručiť jej vernosť. Teraz sa podväzok hádže slobodným mládencom pre šťastie a traduje sa, že šťastný mladík, ktorý chytí podväzok, bude ďalší ženích v poradí. Hostia sa väčšinou zabávajú na tom, ako ženích a nevesta pri tejto akcii pôsobia. Zvyčajne si nevesta sadne na stoličku, ženích pokľakne a zubami sa snaží stiahnuť podväzok z nohy nevesty. Nevesta môže taktiež stáť a nohu vyložiť na malú stoličku. Keď sa ženíchovi podarí stiahnuť posväzok, je obdarený potleskom. Ochranné kúzlo Jeho základom je prinesenie obety bohom domu a domáceho krbu. Svadobčania novomanželov pred ich domom obsypávajú hrozienkami, orieškami, zrnom alebo drobnými mincami. Obeta má zmieriť duchov s prichádzajúcou novozaloženou rodinou.
Odpovedať
je to zaujimave s tmymi obruckami kazdy ich nosi na inej ruke ja ich budem mat na pravej aj mama mi to povedala ze sa to nosi ale..to je jedno kazdy ich ma na inej :-)
Odpovedať
Profilova fotka
dracica aj moja pojde na pravu lebo tam som zvyknuta nosit prstienok, nikde inde nemam
Odpovedať
lady ja viem :-D :-D to som dala len taky blby priklad :-D :-D draci ja nosim zasnubny i obrucku budem na lavej...poznam to tak...ze lava od srdca :-)
Odpovedať
Profilova fotka
aj ja na lavej. a anui nezavadzaju ked pisem, umyvam riad, upratujem a pod :-)
Odpovedať
kvetinka ano aj ja to tak poznam ale to asi je jedno...ja mam zasnubny na lavej ruke a na pravej budem nosit obrucku... :-) nudim sa v praci :-( a vy co robite?
Odpovedať
ja mam zatial na lavom prstenniku snubak, po svadbe tam budem nosit obrucku a snubak pojde na pravu... :-) Ja so snubakom nemozem nic robit.... bojim sa, ze si ho poskriabem, znicim.... :-) Ale predtym som nosila prsene na oboch rukach a nevadili mi... lady, tie zmyky su zaujimave...
Odpovedať
**nie zmyky ale zvyky :-N
Odpovedať
bero s tymi prstenami urobim presne to co ty ;-) ;-)
Odpovedať
draci ja tradicne robim pracu...a ted ma zaujali tie zvyky od lady...su velmi dobre napisane a uvazujem nad nimi ;-) lebo ja si najprv musim vsetko pekne preniest do ´´nasich pomerov´´ :-D :-D to jest ci sme ochotni sa na to dat a ci sa bude hodit v tej nasej ´´malej svadbe a priestoroch´´ :-) :-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
ja zásnubný prstienok nosím na ľavom prstenníku a obrúčka pôjde k nemu na ľavý prstenník.. veľa žien nosí snubný so zásnubným na jednom prste, no mne sa to nepáči..
Odpovedať
pravdaze kvetinka aj ja pozeram na sumy kolko co stoji..aby sme sa zmestili. nechceme vela minut cim menej tym lepsie...a uz si bola na matrike mas isty termin?
Odpovedať
simi, uz som videla aj 3 prstene na prstenniku - anglicanky tak nosia snubny, obrucku a dalsi prsten s ockom, co dostanu na neviem ktore vyrocie (zeby 20. ??). Ani mne sa to nepaci.... ani jeden prstienok nevynikne, ak su na kope...
Odpovedať
draci zajtra sa chystam :-) bero hej tie prstene...ale ono to je tak vseobecne moda mat aj 3 prstene hocijake na prste..ak zajdete do hocijakej bizu s prstenmi, tak maju aj 5 v jednom balicku...tak by som ich urcite nosila oddelene :-D
Odpovedať
Profilova fotka
ladyjh - :-D :-D jasneee, podme na motyle! nieee, jasne ze naspat neprilietia, to je cisto jednorazova zalezitost.. Vypustis ich a dovi, ostanu slobodne v prirode :-) inak nikto nema sobas na matrike (to je odd. na urade), sobas je v obradnej sieni ;-) a ja mam sobas na hrade Devin, pod holym nebom :-)
Odpovedať
kvetinka skvele...a aku hodinu to budes mat?? mi ani termin nemame...uz nas prehovorili ze bude zima v oktobri tak uz nevieme kedy budeme mat bud v auguste alebo septembri..neviem :-(
Odpovedať
baby, musim sa pochvalit..... uz sme sa dohodli na oznamkach!!! Teda vlastne sme sa dohodli, ze nam na nich nezalezi.. :-D :-D A tak budu karticky (biele s povrchom co vyzera ako latka) a cervenym ozdobnym pismom bude napisane co a kedy :-D Ziadne holubky, kyticky atd.. Uz len doplnit interpunkcne znamienka, kupit papier a tlacimeeee.. :-)
Odpovedať
bero super....aj nam moc na tom nezalezi vsak niektori vela penazi vyhodia pre nic... staci uplne jednoduche :-) aj tak za par mesiacov tie oznamenia vyhodia...myslim si
Odpovedať
Profilova fotka
dracica napr moja mamina ma knihu v ktorej ma zalozene svadobne oznamenia od vsetkych znamych ktory nam kedy svadobne oznamenia poslali, má aj zopár veľmi starých na ktoré keď sa pozerá tak má na tých ľudí veľa príjemných spomienok, hoci niektorý už niesú medzi nami
Odpovedať
draci asi na tu 15tu :-) usacek tebe ak ci motyle alebo holubicky vyletia z Devina, to bude genialne :-N :-N a pockaaaaaaaj..ja tomu hovorim matrika :-D lebo som zvyknuta...my to mame na Radnici v sobasnej sale, ak mam byt teda presna, aby som usacika potesila :-D :-D ;-) ;-)
Odpovedať
to je velmi pekne.... bohuzial, ja poznam takych co to vyhodili..tak preto som to napisala...
Odpovedať
aj rodicia vela oznameni spravili ze im vela zostalo... a este do dnes ich maju :-) take jednoduche biele s holubickami
Odpovedať
Profilova fotka
kweeti - :-D jasneee, ved pokojne aj na matrike :-D no vidis, ale hned som mudrejsia, ked viem, kde si ten tvoj sobas lokalizovat ;-) ja som sa uz pre holubice rozhodla, to bude pekne na tom mojom milovanom Devine :-)
Odpovedať
miska, tvoja mamka je asi jedna z mala.... Tiez si myslim, ze vacsinou to ludia vyhodia... moja mamusa mi vyhodila jedno oznamko este predtym, ako som si ho pozrela (domov zial nechodim casto, medzi dorucenim a vyhodeni preslo par mesiacov).... ;-) baby ak pisete na oznamko adresu, davate aj PSC?
Odpovedať
Profilova fotka
bero to neviem či dáme aj psč ale kedže sa jedná o veľké mesto tak asi radšej hej aby ľudia, hlavne starší neboli potom dezorientovaný :-D
Odpovedať
baby ja mam kamoskine oznamko doted..pekne uschovane a nehodlam ho vyhodit :-N a to ze sa tesim z oznamka a davam si na nom zalezat je len kvoli nam, aby sme sa z neho tesili :-) ..co sa mne paci, co sa k nam hodi a ako to xceme oznamit priatelom :-) bero ja tam nedavam ani adresy, nieto PSC..zalezi od cloveka co sa komu paci :-)
Odpovedať
Profilova fotka
bero, super! Ja som sa rozhodla, ze sa mi nas originalny napad na oznamka nepaci ]-( usacek, bude romantika. aj aj motyliky budu pod holym nebom :-D
Odpovedať
Profilova fotka
my budeme davat PSC.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?