26.12.2008. Je to nevhodný dátum na svadbu?

Čaute baby, tak som sa včera so snúbencom stretla s celou mojou rodinou na jednej rodinnej udalosti a povedala som im, že sa teda ideme brať. To, že sa ideme brať až tak veľmi nikoho neprekvapilo - naša svadba mala byť od začiatku mája za nami, ale ten náš dátum ich všetkých skoro zložil - chceme sa totiť brať 26. decembra. Prečo sa chceme brať takýto dátum som tu už niekedy písala, ale trochu sa obávam toho ako to bude. Polovica príbuzenstva totiý rezolútne odmietla na takýto termín ísť na svadbu - mne je to osobne úplne jedno, keby tam z mojej rodiny aj nebol nikto, tak sa z toho nezbláznim, bude tam kopec iných ľudí - kamarátov a tak, ktorí mi účasť už prisľúbili a vôbec sa im ten dátum nezdal čudný - síce povedali, že trochu nezvyčajný, ale každému podľa vkusu. Veľmi sa však bojím toho odhovárania od tohto dátumu - všetci začali na nás vyskakovať, že snáď to nemyslíme vážne, nech to preložíme, nech je to v januári, v marci, apríli - vtedy je najvhodnejší termín na svadbu - ako môžu takto o cudzom šťastí rozhodovať. Ja to chystám z toho dôvodu, lebo mi pred 4 rokmi na Vianoce zomrel brat, tak aby už raz navždy boli Vianoce aj spomienkou na niečo veselé nielen na to smutné, brat by to tak určite chcel, on nechce, aby sme sa trápili a je to preto, lebo to tak jednoducho chceme, zimu mám veľmi rada, Vianoce po tej bratovej smrti ani tak veľmi nie, tak snáď mi ich tá svadba viacej spríjemnía spríjemní ich aj celej mojej rodine, len sa bojím či tam vlastne vôbec niekto príde - aspoň rodičia, ale keď je to podľa nich taký zlý dátum. Čo si o tom myslíte?
Odpovedať
Profilova fotka
ahoj Julinka,podla mna je to pekny datum na svadbu, spojit krasne vianocne sviatky s dlasim vyznamnym dnom...je podla mna uplne v pohode a super.....ludi odradzaju asi najma to, ze su Vianoce, chystaju okolo toho a nie to sa este chystat na svadbu, ale nech ta to netrapi, kto ti bude chciet ist na svadbu pride, kto nie, nech sedi doma ;-) aspon uvidis, aku mas rodinu.....nic v zlom ;-) ...a ak ta to povzbudi..aj moji stari rodicia sa brali 26.12. a boli spolu krasnych 50rokov...az do smrti..... :-) vela stastia...je to vasa svadba aj s vasim datumom x-)
Odpovedať
Profilova fotka
julianka....uprimne povedané aj mne sa zdá tento termín na svadbu prazvláštny... chápem, že takú smutnú udalosť ako sa vám stala chceš vykompenzovať svadbou....ale ja by som to tak neriešila....chápem aj rodičov...že sa im tento dátum nezdá...pretože to budu mať aj tak do konca života hlboko spojené a zakorenené so stratou syna.... a vobec...vykovnávajú v štátny sviatok svadby? =-)
Odpovedať
Profilova fotka
Je to zvláštny termín, myslím si, že práve úmrtiu brata sa to rodičom nepáči..možno im to príde ako neúcta voči bratovi, alebo by celú svadbu na neho mysleli, takže by sa nevedeli baviť. Ak chcete mať zvláštny termín, skúste si vybrať niečo iné, určite sa dačo pekné, zaujímavé a možno aj netradičné nájde.
Odpovedať
Urcite si myslim, ze to nie je dobry termin .... 1. Vianoce, 2. Smutok zo smutneho umrtia brata skutocne nenahradis svadbou, vzdy to bude silnejsie, a podla mna je nevhodne davat termin svadby na obdobie, v ktorom umrel blizky clen rodiny ... ak mas rada zimu, krasne obdobie je napr. aj v januari... porozmyslaj co je v h o d n e j s i e ...
Odpovedať
Profilova fotka
ja si myslim, ze budes mat velmi tazke zhananie potrebnych veci an svadbu - priestory, (ak ked by bola svadba mala), kyticu, kolace, neviem, vsetko mi pride ztazene... aj dodavatelia chcu sviatkovat ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
a smaozrejme oddavajuceho - ci uz cirkevny alebo matrika...
Odpovedať
Ďakujem sorciera, nie sme teda jediní na celom svete, ktorí také niečo chcú spraviť, lorinko my chceme mať určite sobáš v kostole - už sme sa aj pýtali v kostole, či by to bolo možné, či v tom nie je problém - povedali, že počas adventu niečo také nerobia, ale že po vzájomnej dohode by to aj 26. na Štefana išlo. Tak to by nemal byť problém. Je pravda, že na smutnú udalosť s mojíim bratom nezabudnú - to sa ani nedá, ja tiež nezabudnem a vždy si na to na Vianoce spomeniem čo budem žiť, ale prečo by mali byť Vianoce sviatkom, kedy si spomínane len na niečo smutné, prečo nemôžu byť sviatkom kedy si spomíname na niečo veselé. Navyše budú takto o niečo viacej zamestnaní a nebudú spomínať na to, čo bolo pred rokom, dvomi rokmi, tromi ako to zvyknú a ja ich úplne chápem, ja si spomeniem tiež - my sa snúbencom budeme snažiť na maximum všetko zabezpečiť sami - veď to ani nejaká veľká svadba nebude - po sobáši sa pôjde na neskorý obed, chvíľu posedíme, uvidíme podľa počtu hostí čo bude ako bude, ale dlhšie ako do nejakej jedenástej, dvanástej to neplánujeme. Snúbencova mama tiež nebola ani trochu nadšená týmto dátumom, ale keď sme jej povedali dôvody, tak povedala, že keď sa veci majú takto, mali by to pozvaní hostia rešpektovať.
Odpovedať
Julianka, myslim, ze si velmi odporujes. Na jednej strane hovoris, ze chces vykompenzovat smutny zazitok zo smrti brata veselym zo svadby, na druhej strane hovoris, ze tvoja rodina by tam neprisla a je ti to jedno... :-N To budes mat naozaj dobry pocit z toho, ked to takto bude? Povedala by som, ze prave pre rodinu pridas este jeden neprijemny zazitok. A na zaklade tohto budes ty stastna? How bizzare...
Odpovedať
Ahoj, Julinka...podla mna je to velmi pekny datum a nerobila by som si taku hlavu z pripadnej neucasti...prvotna reakcia je vzdy prilis emotivna a bez rozmyslu...vela ludi svoje rozhodnutie neskor upravi, takze treba im vsetkym nechat cas na premyslenie...ved je to predsa tvoja svadba, ani ja som sa napytala, ci mozem mat, proste sme oznamili termin a hotovo. Drzim ti palceky, nech ti to vyjde podla tvojich predstav! ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
ahoj Julianka, myslim,ze hoci je ten datum troska nezvycajny, je to len a len na vas..Vianoce su casom lasky a preco si nedat pod stromcek takyto krasny darcek? Drzim palce nech to vyjde a vela lasky!!!
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj Julinka, ja som Ti uz pisala aj do tej prvej temy, ktoru si tu spominala, mozno si na mna pamätas...napisem Ti to, co vtedy-ked to tak citite a chcete-nenechajte sa odradit...ja Vám drzim palce, nech vam to vsetko vyjde tak, ako si predstavujete! ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
ja mám za to, že svadba sa robí aj pre rodinu...aby sa všetci tešili....a hlavne rodičia a starí rodičia....preto by mi bolo velmi luto, keby neprišli.... ja by som najradšej spravila svadbu na ostrove sami dvaja...ale neurobili sme to, pretože chceme sa podeliť o našu radosť s blízkymi....a preto by som určite nedala taký dátum, ktorý sa iným nepozdáva :-x
Odpovedať
Článok sa načítava...
ja si tiež myslím, že každá dvojica si má určiť dátum podľa seba a slobodne a hostia by to mali brať ako česť, že sú pozvaní a nie šomrať na termín ;-) lorinko: svadba sa robí aj pre rodinu, to je možno pravda, ale predsa v prvom rade ide o pár, budúcich manželov a neviem si predstaviť, prečo by rodičia a starí rodičia nemali prísť len preto, že je to "čudný termín"... keby sme sa mali každému prispôsobiť, kedy to jemu vyhovuje, tak sa snáď nikto ani nevezme 8-) julianka: keď cítiš, že to tak chcete, tak ani na sekundu nezaváhajte a nedajte sa odradiť!!! na nete som videla fotky z "vianočných svadieb", kde bola výzdoba robená vo vianočnom duchu a bolo to niečo neskutočné :-p
Odpovedať
Profilova fotka
juli...moji rodicia sa brali 23.12...takze je to podla mna pekny datum :-)
Odpovedať
julianka, ja myslim, ze tvoje pohnutky su pochopitelne a vobec v tom datume nevidim problem, je sice netypicky,ale kto chce, cas si najde x-) ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
lucy....ja som to myslela v tom zmysle...že vianoce budú pre rodičov vždy predstavovať stratu dietata....a preto sa im tá svadba v totmo termíne nepozdáva...a preto by som tento dátum radšej prehodnotila ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
ahoj, súhlasím s lorinko. vieš vravíš že chceš dobre aj pre rodičov (aby sa im na tieto dni viazali aj pekné spomienky...) ale pre nich je to raz smutný a bolestivý čas a jednoducho ich vnútro zrejme ani nepustí, emócie sú silné a zrejme by nedokázali nemyslieť na smrť syna. ak by si chcela svadbu proste len v tieto dni - tak určite by som ti hovorila že prečo nie, ale ak sa tam viaže takáto bolestná udalosť radím: prehodnoť a zváž.... môj otec tragicky zomrel v máji pred 11 rokmi ( bola som ešte dieťa) a viem že moja maminka má tieto dni jednoducho bolestné a preplakala by nielen sobáš (keďže ma otec nepovedie k oltáru) ale predpokladám aj hostinu (lebo nebude sedieť vedľa nej)... nebude ani pre teba príjemné ak na hostine budu svadobčania hovoriť - škoda že tu nie je (meno brata)
Odpovedať
Julianka - a to planujete cirkevny alebo civilny sobas ? A sobasi vobec niekto v statny sviatok na SK ? :-. No ja len na margo, je to na Stefana a z katolickeho hladiska sa Stefan bol mucenik. Na Stefana za zase zauzivali veselice a Stefanske zabavy, tak mozno si vybrat alebo este prehodnotit termin ( k tomu co si pisala o rodine a bratovi :-( ).
Odpovedať
Julianka - aha, takze ked knaz suhlasi a ste schopny to zorganizovat...tak jak je libo :-D btw. Ked mas tak rada zimu preco si nevybrat napr. koniec roka alebo Novy rok ? :-D
Odpovedať
Suhlas s lorinko a e.lle. Takymto datumom svadby sa bratovi nijako nezavdacis a mala by si si uvedomit jednu vec. Smrt blizkeho je spojena s takymi silnymi emociami, ktore ani po rokoch nie je mozne vymazat, jednoducho je to zalezitost vysoko citliva aj po dlhych rokoch. To, ze budes mat ty svadbu v rovnakom termine to vobec a nijako nezmeni. Nechcem ta sklamat, ale hoci aj svadba je spojena s emociami, tieto nie su ani z daleka take intenzivne a hlavne nie take trvace ako pri umrti... Myslim si, ze hoci sa v tom termine vydas, urobis radost len sama sebe a uz buduci rok si aj tak budu vsetci spominat len na tvojho zomreleho brata a nie na tvoju svadbu. Resp. ta svadba zostane ako mala a nepodstatna udalost v kalendari.
Odpovedať
Profilova fotka
mne sa ten termin zda divny jednak preto, ze neznasam zimu a svadba v decembri by bola pre mna osobne nocnou morou (ale to je len moje subjektivne vyjadrenie nesuvisiace s temou) a druhak myslim, ze julianka chce tymto sposobom vystupit z tiena svojho brata, ale tento sposob (ako pise klasik) "zda se mi ponekud nestastnym"... no a vyjadrenie " všetci začali na nás vyskakovať, že snáď to nemyslíme vážne, nech to preložíme, nech je to v januári, v marci, apríli - vtedy je najvhodnejší termín na svadbu - ako môžu takto o cudzom šťastí rozhodovať"... ak by mal komentar k datumu svadby rozhodovat o "cudzom stasti", tak ja vazne pochybujem o sposobilosti pisatelky...to, ci je svadba v decembri alebo v aprili snad na vasom odhodlani nic nemeni... a ak ano, to je uz uplne ina story ;-)
Odpovedať
Ďakujem za všetky Vaše príspevky, viem, že mnohým z vás tento termín nevonia práve z toho dôvodu, že je to spojené s úmrtím môjho brata, ale ja si pamätám, že keď sa to stalo tak som mame povedala, chcela som ju vtedy trochu potešiť, aj keď mi to samej robilo problém, ale som jej povedala, že keď sa niekedy budem vydávať, tak sa budem vydávať niekedy okolo Vianoc, aby neboli Vianoce v našej rodine postrachom. Vtedy mi za tie slová bola veľmi veľmi vďačná. A to, že sa možno brat na svadbe spomenie? Ja si myslím, že na svadbe by sa spomenul nech by bola v akomkoľvek termíne to je mi úplne jasné a určite si nemyslím, že je to voči nemu neúcta - veď to sa jedná naozaj iba o takú malú rodinnú svadbu, ktorá dlhšie ako do jedenástej podľa mňa nepotrvá, nie som zástanca nejakých veľkých svadieb, nemám k tomu vzťah, čiže určite to aspoň z mojej strany neúcta nebude - to si nemyslí ani moja rodina, im sa len napáči celkovo to, že je to na Vianoce, ale ako písala luko - kto chce prísť, čas si určite nájde. Lorinko - ja viem, že svadba je aj pre rodinu - ale ja už som si zvykla, že rodine sú moje sviatky niekedy úplne fuk - keď som mala napríklad sviatosť birmovania, tak moja krstná ani len neprišla, otvorene povedala, že ísť sa jej nechce, dva mesiace po birmovke si prišla pre fotky, aby videla ako som tam vyzerala a to je všetko, nehovoriac o tom, že keď mám meniny, narodeniny ani si nespomienie -zato ja si spomnenúť musím vždy. Takže keď tam aj nejakí tí ľudia neprídu, tak ja to budem brať tak, musela som prežiť kopec iných sviatkov bez nich´, prežijem aj tento, ide mi tam naozaj len o tých najbližších - najdôležitejšie bude, aby prišiel ženích. :-D Laleeta - ja viem, že rovnako budeme zosobášení, či nás zosobášia v januárik, februári, v marci ......v decembri, ale tak určite si každý párik vyberie termín svadby podľa toho ako chcú oni, ostatní im môžu maximálne tak poradiť, ale prečo by sme sa mali brať vtedy ako to chcú ostatní?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?