Voľno v práci kvôli svadbe

30. mar 201220

Ahojte, viete mi prosim vas nikto povedat, ako to je ked si chcem zobrat volno na svadbu v praci? svabdu mam v piatok a niekde som citala ze ked je to od po-pia, tak mam narok na pracovne volno(nie dovolenka, je to plne hradene zamestnavatelom). nevime ale kde to mam hladat aby som to zamestnavatelovi povedala, ak mi viete poradit budem rada🙂

  • Ahoj, toto mam z poradne. Je to zo zakonika prace. Potom ako doklad o tomto volne donesies kopiu sobasneho listu 😛oradňa: V zmysle ustanovenia § 141 ods. 2 písm. e) zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu: svadba; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na jeden deň na účasť na vlastnej svadbe a pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na účasť na svadbe dieťaťa a rodiča zamestnanca.

     Účelom ustanovení o dôležitých osobných prekážkach v práci je stanoviť dôvody, kedy zamestnávateľ musí na základe zákona ospravedlniť neúčasť zamestnanca v práci z toho dôvodu, že v čase, kedy mal zamestnanec vykonávať prácu, musel zamestnanec zariaďovať niektoré neodkladné rodinné alebo osobné záležitosti. Pokiaľ svadba zamestnanca nie je stanovená na deň, ktorý pripadá na pracovný deň zamestnanca, zamestnancovi nevzniká neprítomnosť v práci a preto nie je potrebné uvedenú neprítomnosť posudzovať a zamestnancovi na tento deň poskytovať pracovné voľno titulom prekážky v práci.

  • téma bola zamknutá z dôvodu duplicity

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém