Môže mať dieťa meno aj po novom rodičovi? Poraďte

11. okt 201260

chcem sa spýtať či je to vôbec možné a ak ano aký je postup, či je potrebne aj sudne rozhodnutie..obaja otcovia s postupom suhlasia.

 • Neviem, celkom co myslis meno ako doplnok? Ak ako druhe priezvisko napr. Janko Hrasko-Klingacik tak to by sa podla mna dalo , aj ked zo slovenskych matrik mi obcas rozum zastava. Mne napriklad povedali, ze kedze sa vydavam za cudzinca na ziadosti o sobas si mam dat inu ako slovensku narodnost a potom nove priezvisko mozem mat bez -ova, ale ak by sa nam na SVK narodila dcera tak ona musi mat aj -ova.Tak manzel Brown, ja Brown, len pripadna dcera Brownova!!!!!!
  * Poznamka: Vsetky mena su vymyslene! 🙂

 • máš na mysli zmenu priezviska po novom manželovi, alebo dve mená? ak máš na mysli to prvé, tak je to možné ak biologický otec so zmenou mena súhlasí, a rieši sa to cez súd, ale ak súhlasí tak ide len o potvrdenie rodičovskej dohody... ak máš na mysli dve priezviská pre dieťa, tak to neviem, s tým som sa ešte nestretla...

 • Ahoj. Dve priezviska nie su mozne. Je zmena priezviska mozna (priezvisko nemanzelskeho syna po nom) v tom pripade, ak obaja rodicia (biologicki) suhlasia a musi to sud schvalit. Bez sudu nie je mozne zmenit priezvisko dietatu. Ale pozor, v pripade, ak novy manzel, partner prijme dieta za svoje (osvoji si ho), da mu svoje priezvisko, biologicky otec nemusi/odpada mu povinnost platit na dieta vyzivne. Ale to vsetko urcuje sud. Ak ma dieta priezvisko po novom partnerovi, sud o tom musi rozhodnut a zbavi tym biologickeho otca platit vyzivne na dieta.

 • Sponzor fóra
 • Erika, ak mas aj Ty meno po novom manzelovi, staci ak pojdete na matriku a tam obaja, Ty a bio otec vyhlasite, ze chcete dietatu zmenit priezvisko na matkine - Tvoje ziskane sobasom.

 • ak máš dieťa z predchádzajúceho manželstva, ktoré nesie priezvisko po exmanželovi, a chceš mu dať priezvisko po terajšom manželovi, ide to len formou zmeny priezviska dieťaťa, ktoré sa nerobí priamo na matrike, ale na obvodnom úrade, podľa miesta narodenia dieťaťa, je to za poplatok 33 eur, ide o rozhodnutie, kde zmeníte dieťaťu priezvisko, a potrebuješ súhlas aj predchadzajúceho manžela, dostaneš, rozhodnutie, kde je ešte potrebné vyznačiť právoplatnosť rozhodnutia a až následne potom ideš na matriku, kde je dieťa zapísané, je potrebné si zobrať rodný list dieťaťa pôvodný, ten sa odovzdá a matrikárka Vám na základe z rozhodnutia vystaví nový rodný list za poplatok 1,5 eura, asi toľko, najlepšie je sa informovať priámo na príslušnom obvodnom úrade....robím matrikárku, tak dúfam, že som pomohla 🙂 😉 😵

 • je to možné tiež sme riešili rovnaký problém na matrike Ti dajú potrebné tlačivá .Je k tomu potrebný súhlas bio.otca takzvaná rodičovská dohoda.spolu so sobášnym listom.Prebehne súd a z matriky Ti dojde sms že si máš dojsť po nový rod.list.Meno otca sa ale v rodnom liste nemení len priezvysko dieťaťa.Na zmenu otca v rodnom liste je potrebné podať žiadosť o osvojenie dieťaťa ,ale z tým musí súhlasiť bio. otec,kde sa zároveň vzdáva všetkých rodičovských práv na dieťa.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém