10 najčastejších chýb pri plánovaní svadby

 • 26. nov 2018
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Každý pár sa počas plánovania dopustí nejednej chyby, veď je to predsa ľudské a prirodzené. Avšak, existujú chyby, o ktorých je dobré vedieť dopredu a následne máte väčšiu šancu, že sa im dokážete vyhnúť. Prinášame vám preto zoznam 10 najčastejších chýb, ktorých sa svadobné páry dopúšťajú pri plánovaní svadby.

1. Rozhodnutia pred zoznamom hostí

Chápeme, že ste nadšení z plánovania svadby a chcete doladiť všetko do posledného detailu a zarezervovať si, pre vás, tie najkrajšie veci, priestory a profesionálov, avšak nemôžete riešiť miesto svadby, kvety, oblečenie, kvetinové dekorácie ani ochutnávky koláčov, ak ešte stále nemáte uzatvorený minimálne predbežný zoznam hostí.

Pýtate sa prečo? Rezervovať si prekrásne miesto pri lese, ktorého kapacita je však 80 hostí a vy zistíte, že ich bude 200 alebo naopak, zarezervovať prekrásnu svadobnú tortu s počtom porcií pre 100 hostí a napokon zistiť, že svadba bude komorná s maximálne 20 hosťami, by nebolo asi ideálne.

Zásadné je teda v prvom rade spísať, koho chcete na svadbu vy s vaším partnerom a následne vaši a snúbencovi rodičia. Možno si poviete, že toto vás naozaj nezaujíma, ale verte nám, pre dobro rodiny je dobré sa v tomto prípade opýtať aj na ich požiadavky. Možno aj oni boli na svadbe deťom svojich kamarátov a teda sa patrí toto pozvanie oplatiť.

2. Neustále sa zaoberanie svadbou

Áno, vieme, asi sa teraz smejete, ale je to tak. Mnohým svadobným párom a najmä nevestám často prerastú plány a prípravy svadby cez hlavu. Chápeme, inšpirácií je neskutočné množstvo a páči sa vám toto, a tamto a ešte aj hento.. ale všetko musí mať svoje medze. Vyčleňte si pre každú oblasť plánovania nejaký večer, prípadne víkend a keď sa pre niečo rozhodnete, už sa v tom ďalej nevŕtajte…

Rovnako pre nevesty platí, že netreba mužov zaťažovať detailami, ktoré ich absolútne nezaujímajú. Pokiaľ vám váš snúbenec povie, že niečo necháva na vás, tak urobte rozhodnutie sama a potom mu svoj výber ukážte. Prípadne si pripravte do zálohy pár alternatív, ak by sa napokon ukázalo, že k tomu predsa len chce niečo povedať.

3. Neporovnávajte sa

Že vy máte svadbu v septembri a ďalšie dve vaše kamarátky a snúbencova sestra sa rozhodli mať svadbu ešte pred vaším termínom a oznámili to neskôr ako vy? No a čo? Veď svadba je krásna udalosť a tá vaša bude pre vás aj tak tá naj. Neporovnávajte sa s ostatnými.. to, že jedna z kamarátok zvolila šaty podobného strihu ako plánujete vy a snúbencova sestra vsadila na rovnakú kvetinovú výzdobu ešte neznamená, že sa svet zrúti.

V prvom rade je každá svadba jedinečná aj vďaka kombinácii nespočetného množstva detailov a po druhé.. aj keby ste mali mať niečo podobné, či rovnaké – tak máte rovnaký vkus, veď aj preto ste kamarátky, no nie?

4. Príliš včasný výber

Boli ste až prekvapení ako hladko vám idú prípravy svadby a výber jednotlivých zložiek a detailov? Hmm.. bohužiaľ, aj toto sa často zmení. Mnohé nevesty (áno, sú to nevesty!) začnú po čase špekulovať, že predsa len našli niečo lepšie, krajšie alebo jednoducho iné, čo by chceli radšej ako pôvodné rozhodnutie.

Vždy máte šancu na záchranu. Nemeňte všetko, ale skúste zmeniť iba niektorý z detailov, ktorý napokon ovplyvní celkový efekt. Napríklad nemeňte plánovanú škálu farieb, keď už máte všetko dohodnuté, ale skúste ešte jednu farbu pridať. Nebojte sa meniť veci, ale určite si stanovte posledný termín, kedy si úpravy a zmeny ešte môžete dovoliť a kedy už to neprichádza do úvahy.

5. Snaha zmeniť sa

Vieme, že každý chce na svadbe a tobôž na tej svojej vyzerať dokonale, ale k aktuálnemu stresu okolo svadby ešte pripájať aj nezdravé držanie hladovky a morenie sa vo fitku, ak na to nie ste zvyknuté, nie je dobrý nápad.

Veď jeden druhého si beriete, pretože sa ľúbite takých, akí ste. Vaši priatelia a známi vás tiež poznajú a vy veľmi dobre viete, čo vám svedčí a čo nie. Stavte preto radšej na dobre padnúce oblečenie, strih a farby, ktoré vám lichotia a ak sa chcete stravovať zdravšie, nech sa páči, lepšie pre vás. Nič však kvôli svadbe nepreháňajte.

6. Chcieť všetko urobiť sám

Samozrejme, handmade a čokoľvek, čo si dokážete vyrobiť sami doma, je v dnešnej dobe krásne, iné, veľmi moderné a rovnako vám dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky. Ale, ako sme už písali, nič netreba preháňať. Vyberte si jednu, prípadne dve veci, ktoré si vyrobíte sami a ostatné nechajte na profesionálov. Byť v strese či to stihnete, či na to máte a bude to vyzerať podľa vašich predstáv.. naozaj nemáte pred svadbou nič lepšie na robenie?

7. Preťažovanie vašich najbližších

Áno, už ste si uvedomili, že nedokážete všetko zvládnuť sami, takže prvé na rane sú vaše mamy a sestry. Je to pekné, že ich chcete zapojiť a ony sa určite potešia, ale nezabúdajte, že sú na vašej svadbe tiež veľmi dôležité osoby a jedny z najpodstatnejších hostí. Nepreťažujte ich zbytočnými úlohami, nech si váš svadobný deň užijú rovnako ako vy. Zapojte aj vaše družičky a družbov.. a pokiaľ máte príliš veľa úloh, oslovte agentúru. Na tú sa môžete spoľahnúť vždy a nemusíte sa trápiť, či všetko prebehlo podľa vašich predstáv.

8. Príliš si všetko beriete k srdcu

Že vaše oznámenia majú trošku inú farbu ako ste chceli alebo kvety, ktoré ste si vybrali, budú práve v čase vašej svadby nezohnateľné.. áno, je to nepríjemné, ale svet sa preto nezrúti a nemali by ste sa ani vy. Nájdite si alternatívu, prípadne sa nad to povzneste. Ale no tak, stále tam budete obaja, vaša láska a vaši blízki a nikto sa na drobné „nedostatky“ (ak si ich ostatní vôbec všimnú) ani len nespomenie.

9. Nafukovanie rozpočtu

Že ste si dopredu naplánovali istý rozpočet a odrazu zisťujete, že v položke jedlo ste to značne podcenili? Nič to, sadnite si k tomu s chladnou hlavou a skúste nájsť inú položku, kde by ste zase mohli ušetriť. Práve tu môžete zapojiť zmieňované handmade a vyrobiť si napríklad tlačoviny doma a tak ušetriť.

V prípade úplného zúfalstva ešte vždy môžete siahnuť po pôžičke a vyplatiť ju prípadne zo svadobných darov, ale v tomto prípade rozhodne odporúčame hrať hru, na ktorú máte. Jednoducho, uberte kde sa dá a snažte sa vtesnať do pôvodného rozpočtu.

10. Nenechávajte si všetko na poslednú chvíľu

Možno máte pocit, že väčšina vecí sa aj tak vyrieši až na poslednú chvíľu, ale, čo môžete urobiť dnes, určite nenechajte na zajtra. Môže sa vám to vypomstiť a mať chvíľku voľného času na masáž pred svadbou je na nezaplatenie.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade