Svadobný plánovač (35): 11 vecí, ktoré desia každú nevestu a ako im predísť

 • 13. júl 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Každá nevesta chce, aby jej veľký deň bol dokonalý a prebehol bez problémov. Napriek tomu, že urobíte všetko preto, aby to tak bolo, niektoré veci skrátka neovplyvníte, a preto sa ani nevyhnete obavám, že…

Tu sú najčastejšie obavy, ktoré nevesty majú ohľadom svadobného dňa, a niekoľko rád, ako predísť tomu, aby sa naplnili.

1. Choroba

Zobudiť sa s teplotou a bolesťou žalúdka či upchatým nosom vo svoj svadobný deň je určite nočnou morou každej nevesty. Aby ste predišli chorobe počas svadby, začnite venovať zvýšenú pozornosť svojmu zdraviu už niekoľko týždňov (minimálne 2-3) predtým.

Hygiena nadovšetko

Stále so sebou noste antibakteriálne obrúsky alebo gél, a pravidelne ich používajte. Keď použijete zariadenia alebo navštívite miesta, ktoré používa množstvo iných ľudí, zakaždým si poriadne umyte ruky. Či už ste použili výťah u vás v práci, alebo ste sa chytili zábradlia na eskalátore v nákupnom centre, či cestovali autobusom, vždy si umyte ruky.

Prijímajte viac vitamínov

Začnite každý deň piť nejakú šťavu z čerstvého ovocia, prípadne jedzte viac ovocia a zeleniny a úplne vypustite nezdravú stravu.

Pohyb nezaškodí

Každý deň sa aspoň na hodinku prejdite, ak už nemáte čas si zacvičiť. Ak pravidelne cvičievate, buďte extra opatrné, pretože ani vytknutý členok či iný úraz pár dní pred svadbou nie je nič príjemné.

2. Šaty nesedia

Konečne ste našli svadobné šaty vašich snov a určite sa neviete dočkať, kedy si ich na seba oblečiete. Ako to už býva, čím viac sa na niečo tešíte, tým viac sa bojíte, že sa to pokazí. Čo ak vám šaty v deň svadby nebudú sedieť? Čo ak vám budú padať alebo ich, nedajbože, nezapnete?

Tento strach je úplne zbytočný. Týždeň pred svadbou pôjdete na poslednú skúšku šiat a tam vám ich upravia podľa potreby. Ak sa bojíte, že vám dajú omylom iné šaty, pre istotu si ich pri preberaní ešte raz vyskúšajte a z nesediacich svadobných šiat už určite nebudete mať žiadne nočné mory.

3. Málo času

Časová tieseň je asi najväčšou obavou všetkých neviest – či už ide o celkové plánovanie svadby alebo svadobný deň, ktorý je naozaj hektický. Tieto obavy sú opodstatnené, a naozaj sa môže stať, že nebudete stíhať.

Aby ste tomu predišli, pripravte si podrobný plán svadobného dňa a časový harmonogram, do ktorého nezabudnite započítať aj čas na toaletu, jedlo a chvíľku s rodinou. Okrem časovej osi by ste si mali deň dopredu pripraviť aj všetky veci, ktoré budete počas svadobného dňa používať a všetky, ktoré chcete zobrať na svadbu.

4. Zlé počasie

Počasie je jednou z vecí, ktoré naozaj neovplyvníte. Dážď počas svadobného dňa je určite nepríjemná komplikácia, netreba však kvôli tomu panikáriť. Ak plánujete svadbu v záhrade alebo inom priestore bez strechy, pripravte sa na možnosť dažďa. Aj keď máte svadbu počas najslnečnejšieho mesiaca v roku, treba mať plán B. Dohodnite sa s prevádzkarom lokality, kde máte dohodnutý obrad či hostinu a naplánujte, ako bude deň prebiehať v prípade dažďa.

To isté platí aj pre svadobné fotenie. Poraďte sa s fotografom ohľadom lokalít, kde by ste sa mohli fotiť, ak by pršalo, prípadne ho nechajte vymyslieť ako pracovať na fotkách s dažďom. Niektoré upršané svadobné fotografie sú naozaj krásne.

5. Nezvládnuteľné vlasy

Každá žena vie svoje o dňoch, keď sa skrátka s vlasmi nedá nič urobiť. Nikto nevie prečo, ale niektoré dni sa zobudíte a nejde to ani tak, ani tak. Ak ste sa zobudili s takýmito vlasmi v deň svojej svadby, môže to spôsobiť poriadny stres.

Nebojte sa, vaša kaderníčka to určite zvládne. Ak sa však necítite v neposlušných vlasoch pohodlne, alebo si robíte účes sama, mali by ste mať opäť záložný plán. Poraďte sa s odborníkom, čo robiť, ak sú vlasy neposlušné, prípadne si zakúpte nejaký prípravok, ktorý vám odporučia v kaderníctve.

6. Zlá pleť

Nájsť si na tvári vyrážku v ráno vášho svadobného dňa je hrozná predstava. Toho sa však nemusíte obávať, ak máte plán, ako tomu predísť.

V prípade, že máte problematickú pleť, mali by ste začať pravidelne navštevovať kozmetický salón už niekoľko mesiacov pred svadbu. V salóne sa tiež môžete poradiť ako predísť vyrážkam, prípadne ako sa s nimi narýchlo vysporiadať. Základom je samozrejme hygiena. Každé ráno aj večer si dobre umyte tvár a vždy sa odmaľujte, keď idete spať. Používajte prípravky vhodné pre váš typ pleti a pridajte do svojho jedálnička potraviny, ktoré pomáhajú krásnej pleti. Môžete tiež začať používať kvalitné čistiace masky.

7. Zakopnutie na ceste k oltáru

Každá nevesta si predstavuje, ako sa nesie k oltáru – ladne a elegantne a všetci ju obdivujú ako princeznú. Zakopnúť v tomto momente, keď sa na vás naozaj všetci pozerajú, by bolo niečo príšerné.

Predísť tomu môžete jednoducho. Ak sa necítite isto vo vysokých opätkoch, radšej si ich neobúvajte. Svadobné topánky najskôr doma rozchoďte, prípadne si to nacvičte a niekoľkokrát sa prejdite uličkou k oltáru vo svadobných topánkach „na nečisto" ešte pred svadbou.

8. Zničenie šiat

Svoje svadobné šaty určite milujete nadovšetko a predstava, že sa im niečo stane, je desivá. K svadbe však samozrejme patrí aj množstvo jedla a pitia, ktoré môže skončiť na šatách, a to vašou vinou alebo vinou niekoho z hostí.

Aby sa to nestalo, jediné, čo môžete urobiť, je dávať si veľký pozor. Ak sa to však prihodí, treba mať pripravený balíček prvej pomoci, v ktorom budete mať príručný odstraňovač škvŕn.

9. Zlé svadobné fotky

Každá nevesta chce počas svojho svadobného dňa vyzerať čo najlepšie, a tak chce byť aj zachytená na fotkách zo svadby. Predstava, že svadobné fotografie budú pre nevestu nelichotiace alebo dokonca celkovo nepekné, je hrozná.

Aby ste tomu predišli, dobre spoznajte svojho svadobného fotografa. Skôr ako nejakého vyberiete, pozrite si ukážky jeho prác a viackrát sa s ním stretnite, aby ste sa uistili, že pozná vašu predstavu. Okrem toho si ho môžete vyskúšať na predsvadobnom fotení, alebo ho poprosiť, aby vám urobil pár skúšobných záberov, aby ste mali predstavu, čo očakávať.

10. Nezvládnuteľný hosť

Na každej svadbe sa nájde jeden "opitý strýko", čiže hosť, ktorý sa bude zabávať viac, ako by bolo slušné. Aj to sa však dá zvládnuť, keď sa na to pripravíte. Ak viete o niekom z vašej rodiny či známych, kto by mohol robiť problémy, máte niekoľko možností. Ak sa dá, radšej ho vôbec nepozývajte. Ak ho pozvať musíte, najlepšie bude, ak osobne poprosíte tohto človeka, aby sa na vašej svadbe miernil. Pre istotu však poverte niekoho, aby dával na problematického človeka pozor, a v prípade, že sa vymkne spod kontroly, ho slušne a potichu odvedie zo sály a posadí do taxíka.

11. Únava

Svadobný deň pre niektoré nevesty začína už o 5 ráno a končí o 24 hodín neskôr. Problém je, že na tejto udalosti ste jedna z najdôležitejších osôb a preto si nemôžete ísť ľahnúť skôr, aj keby ste boli neviem ako unavená. A keby ste aj mohli, ktorá nevesta by chcela prespať vlastnú svadbu? Svadobný deň je naozaj hektický a náročný, a preto sa nejedna nevesta bojí, že ju zachváti únava už po večeri.

Aby ste si svoj veľký deň naplno užili, v prvom rade by ste sa mali noc pred svadbou poriadne vyspať. Viem, že to nie je jednoduché, lebo sa určite budete veľmi tešiť na svadobný deň a zároveň sa budete obávať drobností, ktoré sa môžu pokaziť. Je však dôležité, aby ste si oddýchli. Preto si dajte pred spaním kúpeľ s relaxačnými olejmi, pustite si upokojujúcu hudbu, dajte si bylinkový čaj alebo niečo iné, čo vám pomôže zaspať.

Ďalšia dôležitá vec, na ktorú by ste nemali zabúdať, je piť celý deň veľa tekutín. Voda vás osvieži a preberie. A samozrejme, mali by ste počas dňa aj niečo jesť, aby ste mali energiu.

A aké nočné mory máte o svadobnom dni vy? Napíšte nám v komentároch!


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade