Svadobný plánovač (50): 12 trikov, ktoré vám uľahčia plánovanie svadby

 • 26. okt 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Plánovanie svadby môže byť občas stresujúce a náročné. Existuje však niekoľko spôsobov, ako si môžete celý proces o niečo zjednodušiť. 🙂 My vám dnes prezradíme 12 skvelých trikov.

1. Zarezervujte čo najviac služieb u jedného dodávateľa

Ak si chcete ušetriť čas s vybavovaním, najjednoduchšie je objednať čo najviac služieb a tovaru od jedného dodávateľa. Napríklad na fotenie a natáčanie videa si vyberte štúdio, ktoré zabezpečuje obe služby (možno dostanete aj množstevnú zľavu), svadobnú tortu spolu so zákuskami a slaným pečivom objednajte z jednej cukrárne, v jednom svadobnom salóne vyberte svoje svadobné šaty aj doplnky, a ak sa dá, aj oblek pre ženícha, šaty po polnoci, šaty pre družičky a šaty pre dámy z vašej rodiny (pri takom množstve vám určite dajú zľavu).

Možností, ako zjednotiť služby, je viacero. Môžete tiež poprosiť jedného dodávateľa, aby vám odporučil ďalších, s ktorými spolupracuje, alebo si najať svadobnú agentúru, ktorá všetko zabezpečí za vás.

2. Ukážte dodávateľom, čo presne chcete

Dodávateľom nestačí len popísať vašu predstavu. Ak chcete mať istotu, že všetko bude, tak ako chcete, musíte im ukázať, o čo máte záujem. To platí hlavne pri výzdobe, svadobnej kytici, ale aj svadobnej torte či usporiadaní priestoru. Napríklad pri farbách môže ľahko dôjsť k omylu, lebo pod jedným názvom si môžu dvaja ľudia predstaviť úplne iný odtieň.

K nedorozumeniam však môže dôjsť aj pri iných veciach, preto radšej všetko opakujte niekoľkokrát a to, čo sa dá názorne ukázať, radšej ukážte.

3. Zabezpečte si koordinátorku

Nezáleží na tom, či využijete profesionálnu koordinátorku alebo touto úlohou poveríte niektorú z družičiek či z rodiny. Dôležité je nájsť niekoho, kto sa postará o plynulý priebeh svadby a zabezpečí všetko potrebné vo svadobný deň, aby ste sa vy mohli v kľude pripravovať a nemuseli sa obávať, či je na mieste všetko nachystané.

Tejto osobe zverte kontakty na dodávateľov a poproste ju, aby ráno v deň svadby skontrolovala, ako prebiehajú prípravy na mieste a aby sa postarala o všetko potrebné. Neskôr, počas dňa a večera sa môže starať o hostí, aby im nič nechýbalo, usmerňovať ich pri fotení či presune, komunikovať s personálom a podobne. Vy si tak budete môcť užiť svadbu bez starostí a nebudete musieť nič riešiť.

4. Najmite poloprofesionálov

Pri hľadaní kapely, folklórnej skupiny, či dokonca fotografa sa porozhliadajte aj medzi poloprofesionálmi. Často aj ľudia, ktorí sa venujú spevu či foteniu len ako koníčku, môžu byť veľmi šikovní a ich služby vás budú stáť omnoho menej, ako keby ste si najali profesionálov.

Takto môžete najať folklórnu skupinu na čepčenie, hudobníkov na obrad, kapelu na hostinu, tanečnú skupinu, DJa, cukrárku, fotografa či kameramana. Samozrejme, skôr ako niekoho najmete, poriadne si pozrite, vypočujte či ochutnajte jeho tvorbu, aby ste mali istotu, že budete s jeho službami spokojní. Okrem nižšej ceny je výhodou poloprofesiónálov aj to, že pravdepodobne budú mať viac voľných termínov a vy tak budete mať väčší výber.

5. Majte obrad aj hostinu na tom istom mieste

Mať obrad aj hostinu na tom istom mieste vám ušetrí veľa času, ktorý by ste strávili hľadaním a zdobením dvoch lokalít. Mať všetko na jednom mieste je jednoduchšie aj preto, že sa nemusíte presúvať a zabezpečovať dopravu pre seba a hostí, čo vám tiež ušetrí peniaze.

6. Využite tú istú výzdobu viackrát

Jednotlivé svadobné dekorácie môžu mať viacero účelov. Napríklad svadobné kytice nevesty a družičiek môžete po obrade poukladať na svadobné stoly a ušetriť tak na kvetinovej výzdobe.

Rovnako môžete použiť na obrad tie isté stoličky ako na hostinu (ak máte obrad a hostinu na tom istom mieste), stačí ich len preniesť. Takto ušetríte nielen veľa peňazí za výzdobu, ale aj čas, ktorý by ste strávili pri jej vybavovaní.

7. Nakupujte online

Nakupovať online je nielen pohodlnejšie a rýchlejšie, ale často aj lacnejšie ako nakupovať v kamennej predajni. Na tovare v obchodoch sa často odrážajú náklady predajcov na priestory, preto je tovar na internete v mnohých prípadoch lacnejší ako v kamennej predajni. Takto môžete nakúpiť z pohodlia domova lacnejšie obrúčky, rôzne svadobné doplnky a výzdobu, ale aj svadobné šaty.

8. Založte si svadobný email

Aby ste si udržali prehľad, zriaďte si jeden email špeciálne na organizáciu svadby. Z neho potom oslovujte všetkých dodávateľov a používajte ho pri nakupovaní tovaru online. Takto budete mať všetko potrebné, čo súvisí so svadbou, na jednom mieste a je menšia šanca, že nejakú informáciu stratíte alebo na niečo zabudnete.

Aby ste mali ešte väčší prehľad, vytvorte si v maily farebne odlíšené štítky a označujte nimi jednotlivé emaily. Napríklad všetky maily ohľadom fotografa budú zelené, ohľadom svadobných šiat ružové, ohľadom lokalít modré a podobne. Takto budete môcť jednoducho prehľadávať maily, keď to budete potrebovať.

9. Využite online podací hárok

Online podací hárok je služba slovenskej pošty, ktorá vám naozaj uľahčí posielanie pozvánok. Stačí sa registrovať a potom môžete v systéme zadávať adresy hostí, pohodlne si ich vytlačiť a už len nalepiť na pozvánku. Ušetrí vám to veľa času, keď nebudete musieť adresy vypisovať ručne.

10. Vyberte dátum mimo sezóny

Ak vyberiete dátum mimo sezóny, uľahčí vám to množstvo príprav. Náklady na priestor sú zvyčajne mimo sezóny nižšie a tak budete môcť investovať viac peňazí do niečoho iného. Okrem toho, mimo sezóny budete mať aj väčší výber dodávateľov.

11. Využite vybranú lokalitu

Využite svoju vybranú lokalitu naplno a zjednodušte si tak svadobné prípravy. Je mnoho spôsobov, ako to urobiť. Môžete si nechať na mieste pripraviť výzdobu, ak takú službu poskytujú, môžete využiť inventár, ktorý majú v ponuke, či dokonca celé priestory.

Ak ste si vybrali naozaj pekné miesto, využite to vo svoj prospech a ušetrite na výzdobe. Môžete to urobiť aj naopak a vybrať si konkrétne miesto práve preto, aby ste ušetrili na výzdobe. Napríklad nejakú lokalitu s krásnou záhradou, v ktorej môžete mať obrad a nemusíte ju zdobiť, lebo bude krásne rozkvitnutá.

12. Pozvánky pošlite čím skôr

Tento tip môže vyzerať ako banalita, ale v skutočnosti je to jedna z vecí, ktoré vám plánovanie svadby uľahčia najviac. Čim skôr pošlete pozvánky, tým skôr budete vedieť, koľko hostí reálne príde. Čím skôr budete vedieť, koľko hostí reálne príde, tým skôr budete môcť plánovať ďalšie veci, ako sú svadobné menu, torta a zákusky, výzdoba a podobne.

Od počtu hostí totiž závisí naozaj veľa. Keď budete vedieť počet hostí, môžete naplánovať zasadací poriadok, množstvo stolov a stoličiek a tým pádom aj potrebné množstvo výzdoby, občerstvenia, zákuskov, darčekov pre hostí, menoviek a podobne.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby