Svadobný plánovač (36): 20 chýb, ktorých sa dopúšťa takmer každá nevesta

 • 20. júl 2016
 • Zuzana Maliníková
 • Isifa / shutterstock.com

Plánovanie svadby obnáša množstvo vybavovania a často môže byť chaotické a stresujúce. Preto sa stáva, že takmer každá nevesta urobí nejaké chyby, ktoré neskôr ľutuje. Toto sú najbežnejšie chyby, ktorých sa nevesty dopúšťajú.

1. Nemá jasnú predstavu o svadbe

Mnoho neviest sa pustí do svadobného plánovania bez toho, aby vôbec tušili, ako má ich svadba vo finále vyzerať. Najhoršie, čo môžete urobiť, je začať zabezpečovať jednu vec za druhou skôr, ako si ujasníte svoju predstavu. Bez jasnej predstavy všetko plánujete za pochodu a tak sa môže ľahko stať, že vaša svadba bude jeden veľký chaos. Výzdoba nebude k sebe ladiť, zabudnete na dôležité veci, miniete viac ako by ste chceli a podobne.

Nájdite si chvíľku a zamyslite sa, akú svadbu by ste chceli mať, poraďte sa s partnerom, pozrite si nejakú inšpiráciu na internete a nakoniec si spíšte zopár bodov: farebná kombinácia, štýl svadby, veľkosť svadby, typ obradu, druh lokality a podobne, ktorých sa budete počas ďalšieho plánovania držať. Ušetrí vám to neskôr veľa času a stresov.

2. Šetrí na nesprávnych položkách

Svadba môže byť naozaj nákladnou záležitosťou a mnoho neviest pracuje s obmedzeným rozpočtom. Potom sa snažia takpovediac ušetriť, kde sa dá a niekedy aj tam, kde sa nedá. Na niektorých položkách sa šetriť naozaj neoplatí, a na iných sa zas ušetriť dá. Ušetriť môžete napríklad na lokalite, svadobnom menu alebo výzdobe, a naopak nemali by ste šetriť na fotografovi a kameramanovi, DJ / kapele či svadobných šatách.

Pekné miesto, chutné jedlo a elegantnú výzdobu môžete zohnať aj za menej peňazí, ak začnete hľadať v dostatočnom predstihu a venujete tomu dosť úsilia. Keď však vyberiete lacného fotografa na úkor kvality, respektíve necháte fotiť niekoho neskúseného (napríklad člena rodiny), budete mať namiesto peknej spomienky na svadbu iba množstvo amatérskych fotiek. Rovnako dôležitá je aj hudba, nakoľko je to na svadbách hlavný zdroj zábavy a vy určite chcete, aby sa vaši hostia v prvom rade dobre bavili.

3. Kúpi šaty skôr, ako vyberie lokalitu

Množstvo neviest rieši úlohy v nesprávnom poradí a potom sa často stáva, že niektoré dôležité položky riešia na poslednú chvíľu, alebo im veci k sebe neladia. Ako prvé by ste vždy mali riešiť veci, ktoré sú pre vás najdôležitejšie a menej podstatné záležitosti nechať nakoniec. Najlepšie je začať výberom miesta, potom zabezpečiť oddávajúceho a všetky formality, pokračovať môžete výberom svadobných šiat, fotografom, hudbou na svadbu, a tak ďalej.

4. Skúša drastické diéty

Každá nevesta chce na svojej svadbe vyzerať čo najlepšie a preto sa množstvo neviest často uchýli k drastickým diétam na poslednú chvíľu. To však nerobí žiadnu dobrotu, iba vás to zbytočne vystresuje a v strese často ešte priberáme. Ak si chcete byť istá, že budete vyzerať najlepšie ako sa dá, alebo chcete schudnúť do svadobných šiat, začnite robiť opatrenia už dva mesiace pred svadbou.

Nemusíte robiť nič drastické – obmedzte sladkosti a nahraďte ich ovocím, porcie zemiakov, ryže, cestovín a pečiva zmenšite na polovicu a jedlo doplňte zeleninou, jedzte pravidelne (noste so sebou rýchlu pomoc – banán či jablko, tak zabránite tomu, že sa vystresujete a od hladu zjete, čo zbadáte), pite 2 – 3 litre vody denne, nejedzte po 19tej hodine. Ak budete mať večer naozaj hlad a nielen chuť na niečo sladké, dajte si napríklad mrkvu, nejaké mandle, banán či zeleninovú polievku. Samozrejme, pridajte nejaký pohyb. Nemusíte nutne začať chodiť do fitness centra alebo behať, stačia drobnosti – prestaňte používať výťah, choďte viac pešo, niekoľkokrát do týždňa sa choďte večer na pol hodinu prejsť rýchlou chôdzou a podobne. Uvidíte, že kilá pôjdu dole.

5. Preženie to s výzdobou

Existuje množstvo možností ako vyzdobiť svadbu a veľa neviest im v záchvate plánovacej horúčky podľahne. Potom sa stáva, že nevesta má doma krabice plné dekorácií, ktoré sa jej síce páčia, ale nevie ich použiť alebo dokonca ešte horší variant je, že ich použije všetky a svadobná sála potom vyzerá ako veľtrh so svadobnými doplnkami. Buďte preto pri výbere opatrné. Stále platí, že menej je niekedy viac, a tak si dobre premyslite, čo naozaj na svadbe chcete a čo už by bolo navyše. Ak si nie ste isté, poraďte sa s rodinou a priateľmi alebo využite svadobné poradenstvo v agentúre.

6. Nezabezpečí jedlo pre dodávateľov

Veľa neviest pri plánovaní svadobného menu zabúda na personál, ktorý s nimi ostáva celú noc. Fotograf a kameraman, DJ, členovia kapely, koordinátorka, tí všetci potrebujú tiež niečo jesť, nakoľko s vami strávia celý večer. Nezabudnite preto objednať nejaké jedlo aj pre nich.

7. Nezabezpečí hosťom odvoz

V dnešnej dobe je bežné, že sa snúbenci spoznajú na škole, každý z nich je z iného mesta, študujú v treťom meste a tam si nájdu množstvo kamarátov, a potom, keď plánujú svadbu, pozývajú na ňu ľudí z rôznych častí krajiny či dokonca sveta. Hostia potom majú výdavky nielen na váš svadobný dar, ale aj na cestu a ubytovanie. Mnoho párov si to však neuvedomuje a zabúda sa o hostí postarať. V prípade, že máte hostí len z mesta, v ktorom sa svadba koná a vaša sála je dobre umiestnená, takže sa každý môže jednoducho dostať domov, dopravu samozrejme riešiť nemusíte. Ak však vaši hostia prišli z iných miest (štátov), alebo máte svadbu mimo mesto, mali by ste zabezpečiť nejaký odvoz. Či už si otvoríte účet v taxi službe, alebo zabezpečíte autobus, ktorý bude každú hodinu rozvážať ľudí tam, kam si povedia, je len na vás. Ak sa obrad koná na inom mieste ako hostina, a tieto miesta sú od sebe vzdialené viac ako 10 minút pešou chôdzou, mali by ste zabezpečiť odvoz pre hostí aj z obradu na hostinu.

8. Rozhodne sa vyzdobiť sálu sama

Veľa neviest sa kvôli šetreniu rozhodne, že si sálu vyzdobia sami. Vyzerá to jednoducho – stačí navliecť návleky na stoličky, zaviazať mašle, poukladať menovky na stoly a rozložiť kvety do váz… V skutočnosti však zdobenie sály trvá dlhšie ako sa zdá, niekedy aj 6 – 8 hodín podľa zložitosti výzdoby. Ak by aj zdobenie trvalo iba 2 hodiny, stále sú to 2 hodiny, o ktoré prídete počas svadobného dňa a vtedy naozaj nie je času nazvyš. Ak sa rozhodnete zdobiť sálu sami, zbytočne vás to len vystresuje a svoj veľký deň si vôbec neužijete. Ak nechcete využiť pomoc profesionálov, poproste niekoho z rodiny alebo kamarátky, aby vám s výzdobou pomohli. Vy by ste v deň svadby nemali už riešiť nič iné okrem úpravy zovňajšku, fotenia, odobierky a príjemného času s rodinou a kamarátkami.

9. Nevyčlení dosť času na make-up a účes

Mnohé nevesty podcenia čas, ktorý treba na svadobný účes a make-up, najmä ak predtým neboli na skúške. Vyčleňte si radšej viac času a potom budete príjemne prekvapené, keď budete mať čas nazvyš, ako by ste mali byť v časovej tiesni a pod stresom. Na účes a make-up počítajte aspoň 2 hodiny.

10. Nepripraví si časový harmonogram svadby

Obrovskou chybou väčšiny neviest je, že si nepripravia podrobný harmonogram svadobného dňa. Potom sa stáva, že nič nestíhajú, nemajú prehľad o tom, čo sa kedy má diať a zbytočne sa vystresujú. Najneskôr večer pred svadbou si preto spíšte všetko, čo potrebujete do obradu stihnúť a koľko na to potrebujete času. Buďte naozaj detailné a nezabudnite do harmonogramu zaradiť aj čas na sprchu, WC, jedlo, čas s rodinou a podobne.

11. Preženie to s koláčmi

Svadobná torta a koláče samozrejme patria k svadobnej hostine, otázne je, v akom množstve. Je úplne bežné, že po svadbe nevestám ostane množstvo zákuskov, ktoré potom prideľujú rodine a známym, ktorí neboli na svadbe, nosia ich do práce kolegom, či skladujú v chladničke a ponúkajú nimi každú návštevu. Čo sa týka koláčov, platí, že radšej menej ako viac. Hosťom aj tak väčšinou sladké až tak nechutí a viac sa zje slaného pečiva. Ak aj máte rodinu, ktorá miluje koláče, prípadne ste sami na sladké, objednávajte zákusky s mierou (3-4 ks na osobu + 10 zákuskov do výslužky je až až). Hostia sa predsa neprišli napchať sladkým, ale osláviť vašu lásku.

12. Nechá sa ovplyvniť rodinou

Rodina má vždy čo povedať k plánovaniu svadby. Mamičky, svokry, babky či tety vždy najlepšie vedia, koho by ste mali pozvať, aké jedlo by ste mali servírovať, aká hudba by mala hrať a podobne. Rodina často na svadbu prispieva a preto má pocit, že ju má aj organizovať. Vyjasnite si hranice hneď na začiatku a vyhnete sa tak nepríjemným sporom. Vysvetlite svojim blízkym, že je to vaša svadba a vy ju chcete mať podľa svojich predstáv. Ak vám chcú pomôcť, samozrejme, môžu, ale nemali by vás nútiť do niečoho, čo sami nechcete.

13. Nevie sa rozhodnúť

Pri plánovaní svadby narazíte na nespočetne veľa možností a je naozaj ťažké si vybrať. Toľko krásnych farebných kombinácií, toľko krásnych kvetov, toľko nádherných svadobných šiat, taký veľký výber obrúčok… Mnoho neviest robí veľkú chybu v tom, že keď si konečne niečo vyberú, začnú uvažovať nad tým, či si nemali vybrať niečo iné a neprestávajú hľadať. Takto len strácajú čas s vecami, ktoré sú už zariadené a neposúvajú sa dopredu. To vedie k narastaniu stresu a chaosu. Samozrejme, svadba je výnimočná udalosť a preto sa s výberom netreba unáhliť, ale zvažovať by ste mali skôr ako niečo vyberiete, nie naopak. Keď už sa pre niečo rozhodnete, nevracajte sa k tomu, skrátka to vyškrtnite zo zoznamu a posuňte sa k ďalšej úlohe. Ak počas plánovania natrafíte na niečo, čo už máte zabezpečené, ale ste si isté, že táto nová vec je lepšia, samozrejme, zmeňte to. Nehľadajte však cielene stále niečo iné, keď už ste sa pre jednu možnosť rozhodli.

14. Zabudne jesť a piť

Počas svadobného dňa je nevesta v jednom kole, odkedy sa zobudí až kým nezačne hostina. Musí sa chystať, fotiť, absolvovať odobierku, a pri všetkých tých zhonoch a povinnostiach často nevesty zabúdajú jesť a piť. Veľakrát sa stane, že nevesta si až za svadobným stolom uvedomí, že je hore od 7-mej a nič ešte nejedla. Na to si dajte veľký pozor! Ak treba, pripravte si jedlo večer pred svadbou alebo poproste niekoho z rodiny či kamarátku, aby dohliadli na to, že budete pravidelne piť a jesť.

15. Nezladí kyticu s výzdobou

Svadobná kytica by mala ladiť s výzdobou, aby ste ju potom mohli položiť na svadobný stôl a nepokazili tým celý dojem. Veľa neviest si to neuvedomuje a často do kytice volí úplne iné kvety, ktoré štýlovo či farebne neladia so zvyškom výzdoby. Ak kyticu zladíte s výzdobou, môžete nechať svadobný stôl neozdobený a ako výzdobu použiť len vašu kyticu. Ušetrí vám to nejaké peniaze a kyticu aspoň využijete aj po obrade.

16. Nepočíta s drobnými výdavkami

Množstvo neviest zabúda do svojho rozpočtu zaradiť drobné výdavky ako poštovné, rôzne svadobné doplnky či darčeky pre hostí. Tieto drobnosti sa potom nazbierajú a vy týždeň pred svadbou zistíte, že ste o pár stoviek prekročili rozpočet. Dávajte si preto pozor pri zostavovaní rozpočtu a radšej počítajte s každou maličkosťou.

17. Pri plánovaní výzdoby neberie do úvahy lokalitu

Sála, v ktorej sa svadba koná, by mala byť súčasťou výzdoby. Každý priestor má iný štýl a inú farebnú kombináciu, preto keď začnete plánovať výzdobu, zamyslite sa nad tým, čo sa bude hodiť do vašej sály a čo nie. Veľa neviest totiž na túto maličkosť zabúda a potom sa stáva, že výzdoba vyznie úplne inak ako chceli, lebo nie je v súlade s priestorom.

18. Stresuje večer pred svadbou a poriadne sa nevyspí

Večer pred svadbou by ste mali už len oddychovať a tešiť sa na ďalší deň. Veľa neviest však uvažuje nad všetkým, čo by sa mohlo pokaziť, rozmýšľa, či na niečo nezabudli alebo skrátka panikári, lebo svadba sa blíži a nervozita rastie. Nedopustite, aby sa to stalo aj vám. Večer pred svadbou sa snažte čo najviac si oddýchnuť a uvoľniť sa, aby ste sa dobre vyspali a ráno boli svieže a pripravené na svadobný deň.

19. Neužije so svoj svadobný deň naplno

Pre nevestu je svadobný deň plný povinností a zvyčajne na ne nie je dosť času. Preto je jednoduché nielen zabudnúť sa napiť a najesť, ale aj zabudnúť si celý deň užiť. Netrápte sa zbytočne vecami, ktoré už nemôžete zmeniť a sústreďte sa len na to pozitívne. Snažte sa vychutnať si celý deň najviac ako to len ide, lebo, verte mi, ubehne rýchlejšie ako sa môže zdať.

20. Nevyčlení si dosť času na svojich blízkych

Počas svadby chce každý stráviť aspoň chvíľu s nevestou a tak sa často stáva, že nevesta behá od jedného stola k druhému a od jedného hosťa k druhému, s každým si chce zatancovať, každého pozdraviť, s každým si pripiť, s každým sa odfotiť. V tom zhone preto veľa neviest zabudne vyčleniť si čas na rodinu a svojich najbližších. Myslite na to, že svadbu by ste mali osláviť hlavne so svojím novým manželom, svojou najbližšou rodinou a priateľmi.

Dajte si preto pozor, aby ste s nimi strávili dostatok kvalitného času a potom po svadbe neľutovali, že ste si na tých najdôležitejších nenašli čas. Svadba zbehne naozaj rýchlo a tak neodkladajte chvíle, kedy môžete byť s partnerom sami, alebo okamihy s rodinou. Mnoho neviest po svadbe najviac ľutuje práve to, že sa dosť nevenovali ľuďom, na ktorých im záleží najviac. Neurobte túto chybu aj vy!


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby