Svadobný plánovač (78): 5 položiek na svadbu, ktoré vás nemusia stáť veľa

 • 31. máj 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Svadba je výnimočná udalosť, na ktorú budete celý život spomínať. Jej príprava však môže byť nielen časovo, ale aj finančne náročná, no sú aj položky, ktoré vás vôbec nemusia vyjsť draho.

1. Občerstvenie

So svadbou sa automaticky spája aj množstvo jedla a pitia, ktoré zvyčajne tvorí najväčšiu položku v rozpočte. Občerstvenie na svadbu vás však nemusí stáť tak veľa ako sa obávate, pretože je veľa spôsobov, ako sa dajú znížiť náklady. Jednou z možností je doniesť si vlastné občerstvenie.

Najjednoduchšie to je, ak máte svadbu v priestoroch, ktoré nemajú vlastné občerstvenie (napríklad v kultúrnom dome), dohodnúť sa však dá aj v reštauráciách či hoteloch (za poplatok vám dovolia priniesť si vlastné pitie, ktoré môžete nakúpiť vo veľkosklade a aj s poplatkom vás potom vyjde lacnejšie, ako keby ste ho nakupovali priamo od reštaurácie).

Ak si celé občerstvenie zabezpečujete sami, môžete ušetriť dosť veľa. Nakúpte suroviny vo veľkosklade. Drobné občerstvenie ako chlebíčky, či studené misy dokážete nachystať aj doma s pomocou rodiny. Ak si netrúfate na varenie svadobného menu pre všetkých hostí, môžete si na to najať študentov – kuchárov, ktorí vám to urobia za prijateľnú cenu.

Na občerstvení môžete ušetriť aj tak, že znížite počet hostí pozvaných k svadobnému stolu. Po obrade si spravíte súkromný obed / večeru s najbližšou rodinou a všetkých ostatných (širšiu rodinu, kamarátov, kolegov, známych) pozvete až na svadobnú oslavu po večeri. Im potom naservírujete drobné občerstvenie v podobe studeného bufetu a vaše náklady na svadobné občerstvenie sa rapídne znížia.

2. Výzdoba

Položka, na ktorej sa dá šetriť najviac, je výzdoba. So svadobnou výzdobou sa môžete naozaj vyhrať a byť kreatívni rôznymi spôsobmi. Výzdoba vás potom môže stáť zlomok z toho, čo ste čakali. Niektoré ozdoby si môžete vyrobiť sami, napríklad papierové pompóny na strop alebo papierové kvety, ktorými môžete ozdobiť všetko od slávobrány, cez stoličkym až po svadobné stoly.

Ďalšou možnosťou je objednať si dekorácie zo zahraničia. Na AliExpresse nájdete širokú ponuku svadobných dekorácií z Číny, a to od svietnikov a váz až po drobné ozdôbky. Ak máte čas a trpezlivosť na objednávanie výzdoby, určite tomu dajte šancu, dekorácie budú lacnejšie, ako keby ste ich kupovali / požičiavali na Slovensku. Na pomoc pri zdobení si zavolajte kamarátky. Tie vám môžu pomôcť nielen s výrobou dekorácií, ale aj so zdobením sály v deň svadby.

3. Svadobné šaty

Svadobné šaty sú jednou z najdrahších položiek vo svadobnom rozpočte. Nemusí tomu tak však byť. Krásne svadobné šaty sa dajú zohnať aj za prijateľnú cenu, ktorá vás nezruinuje. To, že šaty nestoja “majland” neznamená, že nie sú kvalitné alebo pekné. Treba len hľadať – preto s výberom svadobných šiat začnite v dostatočnom predstihu.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

4. Menovky a darčeky pre hostí

Menovky a darčeky pre hostí sú jedna z vecí, ktorú môžete bez obáv vyrobiť sami. Ak chcete investovať naozaj minimum, môžete si menovky nastrihať z papiera, ktorý máte doma. Aby boli zaujímavejšie, môžete ich vystrihnúť v tvare srdiečka alebo kvietka, ale nič nepokazíte ani klasickým obdĺžnikom. Potom už na ne len napíšete mená hostí. Ak chcete, môžete sa s menovkami aj vyhrať, na internete nájdete množstvo tipov, ako ich vyrobiť doma.

Darčeky pre hostí síce nie sú nevyhnutnosť, ale je to príjemná drobnosť, ktorou ich isto potešíte. Ak chcete, aby boli náklady na ne minimálne, najjednoduchšie je kúpiť nejakú bonboniéru a každému hosťovi pripraviť na tanierik jeden bonbón. Môžete tiež upiecť nejaké koláčiky, alebo vyrobiť niečo na pamiatku. Asi najjednoduchšie darčeky pre hostí sú záložky – dajú sa poňať rôzne, ale najjednoduchšie na výrobu je vystrihnúť obdĺžniky z tvrdého papiera, napísať na ne nejaký odkaz, na jednej strane prevliecť šnúrku alebo špagátik a pamätná záložka je na svete.

5. Svadobná torta a zákusky

K svadbe neodmysliteľne patrí svadobná torta a zákusky a čím máte viac hostí, tým viac vás to bude stáť. Najlepší spôsob, ako na tejto položke ušetriť, je požiadať niekoho z rodiny alebo známych, aby vám napiekol. Môžete ho poprosiť, aby vám to dal ako svadobný dar. Prípadne sa informujte o cukrárkach, ktoré pečú len rekreačne, určite vám spravia lepšiu cenu ako profesionálni cukrári.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby