7 vecí pre šťastie, ktoré by nemali chýbať na neveste v deň svadby

 • 17. okt 2016
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

„Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré… a strieborniak v črievici“. Vedeli ste, že táto fráza prinášajúca novomanželom šťastie pochádza z Anglicka? Napriek tomu, že nemá slovenské korene, získala si obľubu aj u našich neviest.

Ak si tiež potrpíte na milé tradície alebo ste len skrátka zvedavé, čo a prečo nosí neveste šťastie, nenechajte si ujsť nasledujúce riadky. Možno ste chceli niektorú z týchto vecí na svadbe vynechať, a po prečítaní tohto článku si to radšej rozmyslíte.

1. Niečo biele

Zrejme vám ako prvé napadli svadobné šaty. Správne, ale tie predsa nemusia byť zásadne biele. Súčasné nevesty siahajú aj po krémových, ružových, bledomodrých, sivých, ba dokonca čiernych svadobných šatách. Preto sa samozrejmá prítomnosť bielej farby na neveste niekedy vytráca. Nevesta však môže mať napríklad bielu spodnú bielizeň, topánky či doplnky.

Biela farba je tiež symbolom čistoty, nevinnosti, ale aj perfekcionalizmu a túžby po dokonalosti. Nuž, a ktorá nevesta netúži v deň svadby po dokonalosti?

2. Niečo modré

Najčastejšie ide o podväzok. No ak nechcete modrý podväzok, zakomponujte modrú farbu napríklad do výšivky na svadobných šatách, bižutérie alebo drobných ozdôb do vlasov. Túžite po stuhe obviazanej okolo pása na svadobných šatách? Vyberte si modrú, splňte tradíciu a zároveň oživte svoj svadobný outfit.

Modrá znamená pre nevestu šťastie a vernosť manžela po celý život. Je tiež symbolom dlhého spoločného života partnerov a lojálnosti.

3. Niečo nové

Aby sa novomanželom darilo aj po finančnej stránke, nevesta by mala mať na sebe aj niečo nové. Tu majú nevesty naozaj široký výber. Najviac si však vyberajú nové svadobné šaty, doplnky, topánky a spodné prádlo.

Najrýchlejšie majú túto podmienku splnenú nevesty, ktoré si nechajú ušiť vlastné šaty alebo si kúpia nové. Niečo nové symbolizuje vstup do nového života.

4. Niečo staré

Neveste na novej ceste životom nesmie chýbať ani pomoc rodiny a priateľov. Aby sa tak naozaj stalo, nesmie si zabudnúť dať na seba i niečo staré. Ďalším dôvodom je, aby nevesta nikdy nezabudla na svoj domov, rodičov, výchovu a tradície, ktoré dostala. Skrátka, aby sa medzi ňou a predošlým životom nepretrhla silná väzba.

Za niečo staré niektoré nevesty považujú už aj svoj snubný prsteň. Avšak podľa zvykov by to malo byť niečo naozaj staré a pamätné, čo sa dedí v rodine z pokolenia na pokolenie, napríklad starý rodinný šperk alebo čipkovaná vreckovka po starej mame.

5. Niečo požičané alebo darované

Tu nevesty často robia chybu. Mylne sa totiž domnievajú, že za požičanú vec možno považovať požičané svadobné šaty. Chyba! Radšej si požičajte pekný šperk alebo iný doplnok od svojej dobrej priateľky či družičky. Vďaka požičanej drobnosti vás podľa tradície neobíde priazeň manželovej rodiny a priateľstvo.

Pozor, požičaná vec by mala pochádzať od šťastne vydanej ženy, pretože tak sa prenesie kúsok jej šťastia i na nevestu.

6. Niečo v topánke

Schovajte si v deň svadby do topánky mincu alebo štvorlístok či ďatelinu. Prečo? No predsa, aby vám v manželstve nechýbali financie, šťastie a aby vaše manželstvo vydržalo navždy.

7. Niečo vo šve šiat

Túto tradíciu zachováva menej neviest, ale nájdu sa aj také, ktoré by sa bez nej nevydali. Je to starší zvyk, ktorý hovorí, že do šva svadobných šiat si nevesta schová malý kúsok kôrky chleba a kocku cukru. Netradičné symboly šťastia majú partnerom zaistiť sladký život a dostatok jedla a hojnosti.

Náš tip: Ak si nechcete príliš lámať hlavu nad tradíciami, no zároveň ich nechcete úplne vynechať, skúste naše 4v1. Majte na sebe počas svadobného dňa modrý podväzok, ktorý bude nový, zároveň darovaný od vašej priateľky a obsypaný čipkou. Tá obsiahne aj symbol niečoho starého a tradičného.

Týmto spôsobom budete mať na sebe niečo modré, niečo darované, niečo nové, i niečo tradičné. Praktický nápad, ako sa šikovne popasovať s tradíciami, čo poviete?


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe