Svadobný plánovač (41): 8 vecí, ktoré by nemali chýbať vo vašom harmonograme svadobného dňa

 • 24. aug 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Ak chcete, aby váš svadobný deň prebiehal presne podľa plánu a aby sa všetko stíhalo načas, je dôležité mať pripravený časový harmonogram. Mnoho neviest však doňho zabúda zaradiť veci, ktoré považuje za samozrejmosť a potom vznikajú nepríjemné časové sklzy, ktoré vyvolávajú zbytočný stres. Čo by teda v harmonograme svadobného dňa nemalo chýbať?

1. Ranná hygiena

Mnoho neviest pri plánovaní svadobného dňa zabudne na základnú každodennú hygienu, ktorá môže zabrať aj pol hodinu (prípadne viac – podľa toho, aké máte zvyky), ktorá vám potom môže celý program poriadne posunúť a dostať vás do časového sklzu hneď od rána. Touto základnou hygienou sa myslí použitie toalety, umývanie zubov, sprcha a umývanie vlasov, čistenie tváre a podobne. Skrátka všetko, čo zvyknete bežne robiť, keď sa niekam chystáte.

2. Raňajky a obed

Veľmi dôležité počas svadobného dňa je samozrejme aj jedlo. Hneď ráno si vyhraďte v časovom pláne aspoň 20 minút na pokojné raňajky. Neskôr počas dňa si vyčleňte ďalších minimálne 15 minút na drobné občerstvenie.

Tento deň totiž nie je len plný emócií a zábavy, ale pre novomanželov je aj pomerne náročný, keďže je toho naozaj veľa, čo musia v tento deň zvládnuť. Preto je potrebné, aby ste mali dosť energie. Takisto nezabúdajte dodržiavať pitný režim! Vodu majte stále poruke. Ak potrebujete, poproste niekoho z vašich blízkych, aby ju pre vás nosil a pripomínal vám, že sa máte napiť.

3. Čas na rodinu

Počas svadobného dňa sa novomanželia snažia venovať čo najväčšiemu počtu hostí a s každým chcú stráviť aspoň nejaký čas, pričom však často zabúdajú na svojich najdôležitejších a najbližších. Svadba je veľmi významný deň nielen pre vás dvoch, ale aj pre vašich blízkych, preto by ste si mali v harmonograme dňa na nich vyhradiť špeciálny čas. Ak sa chystáte na svadbu u svojich rodičov, vyhraďte si na nich čas už počas príprav. Úplne stačí 15 minút, počas ktorých môžete spomínať na príjemné chvíle a poďakovať sa im za všetko, čo pre vás urobili.

Čas na rodinu si však určíte vyhraďte aj hneď po obrade, kedy budú všetci veľmi emotívni a tiež si rezervujte pár minút počas svadobnej oslavy, kedy sa s nimi môžete zabaviť ako sa patrí. Tieto momenty si budú veľmi ceniť vaši blízki aj vy.

4. Účes a make-up

Svadobný účes a make-up je zvyčajne časovo pomerne náročná časť svadobného dňa. Nevesty však mnohokrát neodhadnú, ako dlho tieto prípravy budú reálne trvať. Na váš svadobný účes počítajte pre istotu 60 – 90 minút, a rovnaký čas si naplánujte na svadobný make-up.

Ak sa s vami pripravujú aj ďalšie dámy – družičky a svadobné mamy, na každú počítajte 30 – 45 minút na česanie a rovnaký čas na líčenie.

5. Fotenie

Fotenie počas svadobného dňa je samozrejmosťou, a preto by malo mať svoje miesto aj vo vašom harmonograme. Na fotenie s rodinou po obrade si vyčleňte aspoň 30 minút. Aby to prebiehalo rýchlejšie, vopred si s fotografom dohodnite zoznam záberov, ktoré chcete urobiť. Môžu to byť napríklad tieto: nevesta s družičkami, novomanželia s rodičmi, družičky a družbovia a podobne.

Ak plánujte v tento deň stihnúť aj samostatné fotenie ženícha a nevesty – tzv. svadobné portréty, mali by ste to zvládnuť ešte pred obradom, pretože potom sa budete musieť venovať hosťom a nebude na to čas. Takéto spoločné fotenie môže zabrať hodinu, ale pri väčšej náročnosti a vzdialenejších lokalitách samozrejme aj viac, preto s tým v harmonograme určite počítajte.

6. Chvíľka pre seba

Veľmi dôležité je, aby ste si niekedy počas vášho svadobného dňa vyhradili aj chvíľku pre seba. Ideálne by to mal byť čas pár minút pred obradom a pár minút po ňom. Počas tohto času môžete predýchať všetky emócie, upraviť sa a podobne.

7. Gratulácie

Po obrade určite počítajte s gratuláciami od svadobných hostí. Ak máte svadbu v kostole, môžu vás prísť pozrieť aj známi, ktorých ste nepozvali, takže gratulantov môže byť omnoho viac, ako ste čakali. Na každého gratulanta počítajte tak 30 sekúnd.

8. Súkromné chvíle s novým manželom

Veľmi dôležité tiež je, aby ste si počas svadby našli nejaký čas, ktorý strávite sami dvaja – len vy a váš nový manžel. Vyhraďte si v časovom pláne aspoň 15 minút na seba, počas ktorých vás nikto nebude rušiť a môžete si spolu vychutnať tento významný deň.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby