Svadobný plánovač (59): Ako slušne povedať svadobným hosťom veci, ktoré nechcú počuť?

 • 11. jan 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Každý pár má isté predstavy o svadbe, ktoré sa nemusia zhodovať s predstavou vašich hostí. Toto sú najbežnejšie nepríjemné veci, ktoré páry musia hosťom povedať a návody ako ich podať slušne.

Nemôžeš prísť s partnerom

Pozvať niektorých ľudí s partnerom a niektorých bez partnera je úplne v poriadku a nemusíte si kvôli tomu robiť výčitky. Nech už máte akékoľvek dôvody prečo niekoho nepozvať aj s partnerom (obmedzený rozpočet, nikdy ste sa nestretli alebo sa veľmi nepoznáte, či máte isté výhrady voči danej osobe), je to vaše rozhodnutie a hosť ho musí akceptovať.

Najjednoduchší spôsob, ako niekomu vysvetliť, prečo jeho polovičku nepozývate, je rozpočet. Môžete povedať, že máte istý rozpočet, ktorý vám dovolí pozvať len isté množstvo svadobných hostí. Aj keď by ste veľmi radi pozvali každého, nie je to možné.

Deti nie sú pozvané

Ak si vašu svadbu predstavujete bez detí, nemali by ste sa cítiť previnilo, ani nepríjemne. Rozhodne to nie je nerozumné rozhodnutie, nakoľko s deťmi na svadbe prichádzajú aj rôzne starosti – musíte dávať pozor, aby niečo nezničili, neublížili si, nerobili hluk počas obradu a podobne a, samozrejme, ich rodičia sa vám nebudú môcť plnohodnotne venovať, lebo budú musieť dávať pozor na svoje ratolesti.

Ak chcete, aby vaši hostia prišli na svadbu bez potomkov, ale chcete sa vyhnúť nepríjemnému rozhovoru, naznačte im to už v pozvánke. Napíšte na pozvánky iba mená rodičov, napríklad: Janka Mrkvičková a Marek Mrkvička. Aby to bolo ešte zrozumiteľnejšie, pridajte k pozvánke aj kartičku, ktorú vám hostia pošlú naspäť. Na kartičku opäť uveďte iba dve mená, pod ktorými budú môcť zaškrtnúť či prídu alebo nie a zároveň zaškrtnúť, ktoré jedlo z menu budú chcieť. Z toho by malo byť jasné, že na svadbe s ich deťmi nepočítate.

Aby ste mali istotu, že to všetci pochopia, môžete sa s hosťami spojiť a medzi rečou sa opýtať, kto im bude strážiť deti. Tým sa určite vyjasnia všetky nedorozumenia.

Treba si obliecť XY

Hovoriť niekomu, čo si má obliecť na vašu svadbu sa môže zdať nezdvorilé, v skutočnosti to však môže byť práve naopak. Je úplne pochopiteľné, ak sa rozhodnete pre nejaký štýl, v ktorom chcete, aby hostia prišli oblečení, či už je to, plesové oblečenie, niečo neformálne alebo oblečenie v istej farebnej kombinácii.

Mnohí svadobní hostia ani nevedia, čo si majú na svadbu obliecť, čo sa hodí a čo nie, preto ak im dáte istú nápovedu, nič zlé neurobíte. Stačí, ak na pozvánku napíšete, aké oblečenie sa vyžaduje.

Množstvo alkoholu je obmedzené

Ak chcete znížiť náklady na svadbu, obmedziť množstvo alkoholu je dobrým riešením. Neobmedzujte ho však príliš, aby si hostia nemuseli celý večer platiť pitie sami, to by určite zábavu ukončilo omnoho skôr, ako by ste chceli.

Najlepším spôsobom, ako hostí oboznámiť s obmedzeným alkoholom, je dať im pred svadbou vybrať z niekoľkých možností, čo by chceli piť a potom podľa toho nakúpiť / objednať od reštaurácie alkohol v rozumnom množstve. Každý z hostí tak bude vedieť, aký alkohol má na svadbe očakávať a nikto nebude zaskočený, že práve jeho obľúbené pitie sa nepodáva zdarma. K dispozícii bude síce len isté množstvo a druhy alkoholu (povedzme biele a červené víno a dva druhy tvrdého), ale budete ho mať dostatok, takže nikto sa nebude môcť sťažovať. Keď bude niekto chcieť piť niečo iné, môže si to objednať pri bare.

Nechceme, aby ste fotili počas obradu

Fotenie počas obradu môže ostatných hostí vyrušovať, či dokonca im brániť vo výhľade, ak sa niekto pred nimi nakláňa na všetky strany, aby spravil dobrý záber nevesty a ženícha. Takíto samozvaní fotografovia tiež môžu jednoducho pokaziť fotky oficiálneho fotografa, keď mu vbehnú do záberu, aby si niečo odfotili oni.

Najjednoduchší spôsob, ako hosťom vysvetliť, že nechcete, aby fotili počas svadobného obradu, je postaviť pred kostol alebo obradnú sálu tabuľku s prečiarknutým fotoaparátom a telefónom. Ďalšou možnosťou je požiadať oddávajúceho, aby pred začatím obradu povedal: “Prosíme svadobných hostí, aby počas obradu nefotografovali.“ Vy sa tak vyhnete vysvetľovaniu, prečo nechcete, aby si vaši blízki urobili zábery na pamiatku z vášho obradu a hostia sa zdržia fotenia.

Usadili sme vás tam a tam

Problém so zasadacím poriadkom je veľmi častý, najmä, ak pozývate na svadbu ľudí z rôznych skupín, ktorí sa navzájom nepoznajú alebo dokonca ľudí, ktorí sa nemajú v láske. Zostaviť dokonalý zasadací poriadok, s ktorým bude každý spokojný, je takmer, ak nie úplne, nemožné.

Ak ste nútení posadiť niektorých hostí na také miesto, s ktorým viete, že nebudú spokojní, zájdite za nimi hneď po večeri a venujte sa im, aby sa necítili odstrčení alebo zanedbaní. Môžete im tiež povedať, že vás mrzí ako vyšlo sedenie, ale z takých a takých dôvodov ste to lepšie usporiadať nevedeli. Hlavne na týchto hostí nezabúdajte, a ak to bude možné, niekoľkokrát počas večera sa za nimi zastavte a zistite, ako sa bavia a či im nič nechýba.

Túto tradíciu sme nezaradili do programu

Niektoré páry nechcú mať na svadbe žiadne tradície, iné páry niektoré tradície využijú, ale niektorí ich vyložene nemajú radi a do programu ich nezaradia. Aby ste svojich hostí nezaskočili tým, že nejaká očakávaná svadobná tradícia či hra sa nebude diať, pošlite im vopred program svadby. Každý tak bude vedieť, čo má očakávať.

Ak ste sa rozhodli vynechať niektoré z najbežnejších tradícií a obávate sa, že hostia ich začnú uskutočňovať napriek tomu, že nie sú v programe (únos nevesty, rozbíjanie taniera, skandovanie „polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná“ a podobne), jednoducho ich do programu napíšte v zátvorke s poznámkou „nebude sa konať“. Každý sa tak pripraví a nikoho nebudete musieť upozorňovať, že robí niečo, čo si na svadbe neželáte, čo by bolo naozaj nepríjemné.

Dúfam, že vám tieto tipy pomôžu predísť nepríjemným situáciám a rozhovorom, a svoju svadbu si naplno užijete bez akýchkoľvek problémov. 🙂


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby