Svadobný plánovač (76): Ako pripraviť skvelú svadobnú oslavu

 • 17. máj 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

K svadbe neodmysliteľne patrí oslava spojená s hostinou a zábavou. Aby bola tá vaša naozaj úžasná a všetci sa dobre bavili, je tu niekoľko tipov ako postupovať pri jej plánovaní.

Lokalita

Ako prvé, by ste samozrejme mali vybrať vhodnú lokalitu. Priestor, v ktorom plánujete mať svadobnú oslavu by vám mal vyhovovať po všetkých stránkach. Zaujímať by vám malo najmä usporiadanie priestoru a jeho veľkosť, aby ste mali predstavu, ako bude vyzerať v deň vašej svadby. Bude tam dosť miesta? Ako budú usporiadané stoly? Kde bude tanečný parket? To všetko môže ovplyvniť celkový priebeh svadobnej oslavy a dojem, ktorý z nej budete mať vy a vaši hostia.

Ak má lokalita viacero miestností, je dôležité vedieť, ako plánujú usporiadať veci v deň svadby, napríklad, či bude tanečný parket v tej istej miestnosti ako stoly, kde sa bude podávať občerstvenie a podobne. Okrem samotného priestoru by ste mali vyberať aj podľa personálu, ktorý v danom zariadení pracuje. Ak bude napríklad manažér neochotný a nepríjemný človek, je šanca, že vám nebude chcieť vo všetkom vyhovieť a rovnako neochotný bude aj počas svadby, a tým môže celú oslavu pokaziť.

Takisto je dobré zistiť si nejaké referencie na obsluhujúci personál, či už od neviest, ktoré mali v lokalite svadbu pred vami, alebo si ho "otestovať" osobne a prísť na skúšku svadobného menu, či na večeru. Od personálu totiž závisí veľa. Ak napríklad nebude odnášať použitý riad zo stolov, či naopak nosiť nápoje hosťom, môže to výrazne narušiť priebeh oslavy.

Hostia

Aby ste si svadobnú oslavu naozaj užili, je dôležité sa obklopiť ľuďmi, ktorých máte naozaj radi. Preto si dajte záležať pri zostavovaní zoznamu hostí. Radšej ho začnite plánovať v predstihu a 3x prerobte, ako by ste mali byť nespokojní s jeho finálnou podobou. Nenechajte sa dotlačiť do pozývania ľudí, ktorých na svadbe nechcete len preto, lebo ich chce pozvať niekto z vašej rodiny, alebo sa to "patrí" a nenechajte sa ani odhovoriť od pozývania ľudí, ktorých na svadbe chcete. Samozrejme, treba vedieť robiť kompromisy, lebo nie vždy môžete naozaj pozvať každého, ale snažte sa, aby vaši svadobní hostia boli ľudia, s ktorými naozaj chcete stráviť tento deň.

Hudba

Hudba je veľmi dôležitá, ak chcete, aby sa všetci dobre bavili. Dajte si preto záležať na výbere hudobníkov na svadbu. Dobrý DJ alebo kapela sa ochotne prispôsobia vašim požiadavkám a budú sa prispôsobovať aj aktuálnej atmosfére na svadbe. Ak sa napríklad ľudia výborne bavia na parkete, treba predĺžiť tanečné kolo, ak sa ľudia nebavia a nikto netancuje, treba zmeniť štýl alebo dať prestávku, aby si hostia oddýchli. Hudba by tiež mala hrať počas prestávok – ale potichšie, aby nerušila pri rozhovoroch. Rovnako dôležité je, aby bola sála správne nazvučená, aby bolo odvšadiaľ dobre počuť, ale aby nebola príliš nahlas.

Občerstvenie

Pri občerstvení je dôležitá nielen jeho kvalita a množstvo, ale aj správne "dávkovanie." Občerstvenie na svadbu by ste mali vybrať tak, aby bolo dosť jedla a pitie pre každého a zároveň, aby si každý našiel niečo pre seba. Najjednoduchšie, čo môžete urobiť, je opýtať sa pozvaných. K pozvánke priložte dotazník, v ktorom môžu zaškrtnúť, čo budú chcieť jesť a piť a podľa toho objednáte potrebné množstvo potravín a nápojov. Ďalšou možnosťou je obvolať, alebo inak kontaktovať všetkých pozvaných a opýtať sa ich na to osobne.

Keď už vyberiete typ jedla a jeho množstvo, treba ešte naplánovať, kedy ho podávať. Rozstupy medzi jednotlivými chodmi by mali byť dosť veľké, aby hostia stále nejedli, ale nie príliš veľké, aby neboli hladní. Ideálne je tak 2-3 hodiny po hlavnom chode vyložiť nejaké občerstvenie, ku ktorému budú mať hostia prístup po zvyšok večera a ktoré sa bude priebežne dopĺňať. V ponuke by malo byť z každého niečo, aby si každý vedel vybrať (pečivo, syry, zelenina, ovocie, niečo sladké, nejaké mäso, zemiaky, ryža a podobne). Čo sa týka nápojov, tie by mali byť dostupné stále.

Zasadací poriadok

Aby sa svadobní hostia bavili, záleží aj na tom, kam ich posadíte. Pouvažujte nad tým, ktorí ľudia sa budú spolu baviť najlepšie a podľa toho ich skúste usporiadať pri stoloch. Zamyslite sa tiež nad hosťami, ktorí okrem vás nikoho nepoznajú a skúste dať týchto ľudí k sebe (ak by ste posadili hosťa, ktorý sa s nikým nepozná k skupinke ľudí, ktorí sú dobrí kamaráti, je možné, že by sa nemal s kým rozprávať).

Zostaviť zasadací poriadok, s ktorým budú spokojní všetci, je v niektorých prípadoch nemožné, ale pokúste sa to spraviť najlepšie, ako viete. Radšej sa k nemu opakovane vracajte s nejakým časovým odstupom a prekontrolujte ho, akoby ste mali mať na oslave hostí, ktorí sa vôbec nebudú baviť.

Program

Ak chcete, aby sa na svadobnej oslave všetci dobre bavili, pripravte pre hostí pestrý program. Dajte si však pozor, aby ste to s aktivitami neprehnali, hostia si chcú aj oddýchnuť, niečo vypiť, porozprávať sa a podobne. Do programu určite zaraďte niekoľko tanečných kôl, ktoré prestriedajte s inými svadobnými hrami, do ktorých zapojíte aj hostí a aktivitami, do ktorých sa hostia nezapájajú (novomanželský tanec, čepčenie, nejaké vystúpenie – vaše alebo profesionálne a podobne). Tieto aktivity potom striedajte s oddychovými časťami, počas, ktorých môžete chodiť za hosťami – porozprávať sa a poďakovať za účasť.

Harmonogram

Pre plynulý priebeh svadby je veľmi dôležité mať nachystaný harmonogram celého dňa. Pomôže vám to držať sa nejakej časovej postupnosti a vyhnúť sa chaosu. Bez harmonogramu môžete na niektoré veci zabudnúť, alebo budete aktivity radiť náhodne za sebou, čo môže viesť k zmätku. Nepokazte si svadobnú oslavu zbytočným stresom a radšej si popredu pripravte plán celého večera. tohto plánu sa potom nemusíte držať úplne striktne, ale je dobré mať o všetkom prehľad.

Harmonogram dajte aj hudobníkom, fotografovi a kameramanovi, koordinátorovi, či iným ľuďom, ktorí potrebujú mať prehľad o dianí. Ak sa rozhodnete niečo počas večera zmeniť, je to úplne v poriadku. Poverte jednu osobu, ktorá za vás bude tieto informácie podávať ďalej, aby sa nenarušil plynulý priebeh večera.

Informácie

Aby oslava prebiehala podľa vašich predstáv, je veľmi dôležité, aby mal každý potrebné informácie. Či už sú to dodávatelia, personál v danom zariadení, alebo vaši hostia. Pre hostí môžete napríklad nechať na stoloch vytlačený program svadobného dňa, aby vedeli, kedy sa budú diať nejaké významné veci a nič dôležité nezmeškali.

Nemusíte samozrejme rozpisovať každý detail, lebo napríklad dĺžku tanečných kôl budete aj tak meniť podľa potreby, spomenúť by ste však mali tie dôležitejšie aktivity a snažiť sa pri nich dodržať čas, ktorý uvediete v programe (prvý tanec novomanželov, čepčenie, hádzanie kytice, svadobné hry, podávanie jedla, krájanie torty a podobne).

Nevesta a ženích

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré prispejú k zábave na svadobnej hostine, je správanie nevesty a ženícha. Svojim hosťom musíte venovať dostatočnú pozornosť, aby sa necítili zanedbaní a sklamaní. Aj keď sa niekedy nedá venovať rovnaké množstvo času všetkým, mali by ste si nájsť na každého aspoň chvíľu. Zastavte sa po večeri pri každom stole aspoň na chvíľu, porozprávajte sa a poďakujte každému za účasť. Potom počas večera môžete s hosťami tráviť čas na parkete alebo sa pristavujte pri väčších skupinkách ľudí, aby ste tak naraz venovali čas čo najväčšiemu počtu zúčastnených.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby