Ako si vybrať svadobný závoj?

 • 7. sep 2021
 • Dana Račko
 • iStock

V minulosti ho nevesty nosili, aby ich ochránil pred zlými duchmi. Dnes plní nenahraditeľnú estetickú funkciu a bez neho by snáď nevesta nebola skutočnou nevestou. Ako si vybrať svadobný závoj tak, aby nenarobil viac škody ako osohu?

ako si vybrať svadobný závoj

1. Svadobné šaty

Pri výbere závoja platí jednoduché pravidlo – čím zdobenejšie sú vaše svadobné šaty, tým jednoduchší by mal byť váš závoj a naopak. Pri jednoduchších šatách krásne vynikne bohato zdobený španielsky typ závoja s krajkou.

2. Dĺžka

Svadobné závoje majú rôzne dĺžky. Aby ste si ich vedeli ľahšie predstaviť, prinášame vám zoznam ich dĺžok:

● po plecia – 50 cm
● po lakte – 63 cm
● po pás – 75 cm
● po prsty – 90 cm
● po kolená – 115 cm
● po zem – 180 cm
● kaplnkový závoj – 220 cm
● katedrálový závoj – 300 cm

dlhý svadobný závoj

3. Farba

Jedným z najväčších svadobných faux pas nevesty je farebný nesúlad medzi svadobnými šatami a závojom. Ten by mal byť zásadne v rovnakej farbe ako sú šaty. Ak sa predsa rozhodnete ísť proti prúdu a neviete sa rozhodnúť medzi dvoma odtieňmi závoja, zvoľte vždy ten svetlejší.

4. Vrstvy

Svadobná móda ponúka jedno, dvoj a trojvrstvové závoje. Pre čistý a jednoduchý look zvoľte jednovrstvový závoj. Romantický a extravagantný štýl šiat zvýraznite dvoj alebo trojvrstvovým závojom. Originálnym svadobným závojom je tzv. „blusher“ – jeho účelom je zakryť tvár nevesty pred ženíchom. V prípade, že chcete dosiahnuť vintige look, použite blusher v štýle fascinátora.

čipkovaný svadobný závoj

5. Ako si vybrať svadobný závoj podľa typu tváre

Nevestám s hranatou tvárou najviac pristane okrúhly tvar závoja s dĺžkou minimálne po plecia. Okrúhlej tvári svedčí jednoduchý závoj bez zbytočného vrstvenia. Najľahší výber majú nevesty s oválnym typom tváre. Tým pristane akýkoľvek závoj.

6. Postava

Závoj má schopnosť opticky korigovať postavu. Môže byť preto dobrým pomocníkom pri zoštíhlení postavy, ale aj naopak. Plnoštíhlym nevestám sa odporúča jednovrstvový závoj. Na vysokých dámach krásne vynikne dlhý závoj. Naopak nižšej neveste sa hodí závoj maximálne po pás.

krátky svadobný závoj

7. Účes

Pred výberom závoja by ste mali mať aspoň nejakú predstavu o svadobnom účese. Budete mať vlasy rozpustené alebo zopnuté dohora? Rozpustené vlasy a dlhý jemne čipkovaný závoj z vás urobia skutočnú princeznú. Vypnuté účesy si pýtajú skôr kratšie závoje. V žiadnom prípade nechoďte na skúšku svadobného účesu bez závoja. Ušetríte tým stres sebe aj kaderníčke.

8. Miesto svadby

Pompézne miesta svadby ako sú historické katedrály a zámky si priam žiadajú dlhé katedrálové a bohato zdobené závoje. Menej formálna svadba v exteriéri či v štýle záhradnej párty znesie aj kratší a praktickejší typ závoja.

Autorka článku: Dana Račko

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe