Ako vybrať dokonalý svadobný parfum pre váš výnimočný deň

 • 8. júl 2024

Vôňa je dôležitou súčasťou vášho veľkého dňa. Preto si určite kladiete otázku, ako si vybrať svadobný parfum. S radosťou vám vo výbere poradíme, pretože vieme, že vo váš svadobný deň bude záležať na každom detaile. Všetko musí byť dokonalé, od kvetov cez miesto konania až po vôňu. Vedeli ste napríklad, že vôňa môže ovplyvniť aj vašu náladu?

nevesta si dáva svadobný parfum
Zdroj: iStock

Najlepší parfum pre váš svadobný deň

Svadobný parfum by sa mal odlišovať od všetkého, čo ste kedy cítili. Mal by byť tak jedinečný, že vždy keď jeho vôňu zacítite, prenesiete sa späť do vášho svadobného dňa.

nevesta držiaca flakón parfumu
Zdroj: iStock

Symbolom vášho milostného príbehu sa stáva aj nezameniteľná vôňa svadobného parfumu. Či už máte radi vône romantické, kvetinové, alebo skôr výrazné až korenisté, výber správneho svadobného parfumu sa stáva naozaj kľúčovým. Je to detail, ktorý sa často prehliada. Neurobte však aj vy túto chybu.

Ako si vybrať dokonalý svadobný parfum

Pri výbere dokonalého svadobného parfumu by ste mali zvážiť niekoľko základných faktorov, ktoré môžu na vôňu vplývať.

 • Parfum by mal odrážať vašu osobnosť: Zamyslite sa nad vôňami, ktoré sa vám páčia a vďaka ktorým sa budete cítiť sebavedomo a krásne. Snažte sa výber svadobného parfumu prispôsobiť vášmu štýlu.
 • Berte do úvahy vaše svadobné šaty: Ak sú vaše šaty ľahké a jednoduché, odporúčame jemné a vzdušné vône. Ak máte kráľovskú róbu, nemusíte sa báť ani sýtejších a opulentnejších vôní.
 • Parfum prispôsobte ročnému obdobiu: Na jarné a letné svadby sa hodia ľahké kvetinové vône. Ak sa vydávate na jeseň alebo počas zimy, pokojne zvoľte niečo zmyselnejšie.
svadobný parfum na bielom obrúsku
Zdroj: iStock

Pri výbere toho správneho parfumu pre váš svadobný deň odporúčame, aby ste navštívili parfumériu a vyskúšali rôzne vône. Uistite sa, že parfum ladí s vašou prirodzenou vôňou. Nebojte sa experimentovať a testovať.

Pochopte kompozíciu vôní

Pri výbere svadobného parfumu zvážte, ako sa vôňa časom vyvíja. Je kľúčové, aby ste si vybrali parfum s dobre vyváženým zložením. Mali by ste preto vedieť, že vôňa sa skladá z 3 vrstiev. Parfum tvorí hlava, srdce a základ:

 • Hlava: Vrchné tóny sú prvotné dojmy, ktoré z vône máte a sú ľahké a prchavé.
 • Srdce: Srdce parfumu sa objaví po odparení vrchných tónov.
 • Základ: Nakoniec sú to základné tóny, ktoré poskytujú vôni hĺbku.

Ak máte radi kvetinové vône, hľadajte parfumy, ktorých srdce obsahuje vône kvetov, ako sú ruža, jazmín alebo ľalia. Ak dávate prednosť niečomu zmyselnejšiemu a teplejšiemu, rozhodnite sa pre parfumy so základnými tónmi vanilky, pižma alebo ambry.

kompozícia rôznych svadobných doplnkov
Zdroj: iStock

Keď pochopíte tóny vôní a ich interakcie s chémiou vášho tela, nájdete parfum, ktorý skutočne stelesní váš osobný štýl a urobí z vášho svadobného dňa dokonalý zážitok.

Najlepší svadobný parfum

Neexistuje parfum, ktorý by sme mohli označiť ako najlepší, pretože pre každú nevestu existuje dokonalá kombinácia vôní. Predsa však existujú niektoré, ktoré si nevesty vyberajú častejšie. Je to napríklad nadčasová klasika Chanel Coco Mademoiselle. Tento ikonický parfum elegantne kombinuje vône citrusov, jazmínu a pačuli. Veľmi obľúbený medzi nevestami je aj kvetinový parfum Dior J’adore, ktorý kombinuje vône rôznych kvetov vrátane ruží, jazmínu a ylang ylang, čím vytvára nezabudnuteľnú vôňu.

Svadobné parfumy podľa štýlu svadby

Ako je jedinečná každá nevesta, tak sú jedinečné aj parfumy. Preto si nevesta, ktorá túži po prírodnej a elegantnej svadbe s veľkou pravdepodobnosťou vyberie úplne inú vôňu ako nevesta, ktorá má svadbu prepychovú.

Ak snívate o svadbe v prírode a chceli by ste, aby vaša vôňa evokovala ten istý pocit, môžete vyskúšať parfum Jo Malone Wood Sage & Sea Salt s osviežujúci tónmi morského vetra a dreva. Ak bude vaša svadba honosná, prepychová, elegantná a v luxusnom prostredí, určite vás očarí legendárna vôňa Guerlain Shalimar s orientálnymi a vanilkovými tónmi. Ak sa budete vydávať v retro štýle, tak skvelým doplnkom vašej svadby bude elegantná a klasická vôňa Chanel No. 5.

Ak ste modernou a minimalistickou nevestou, pravdepodobne vám učaruje čistá a moderná vôňa Calvin Klein CK2 s kombináciou citrusov a drevitých tónov. Naopak, ak si predstavujete svadbu v rustikálnom štýle, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám zapáči parfum Maison Margiela Replica By The Fireplace.

nevesta si dáva svadobný parfum na zápästie
Zdroj: iStock

Pri výbere dokonalého svadobného parfumu zvážte nielen váš osobný štýl, ale aj atmosféru, ktorú chcete na svojej svadbe dosiahnuť. Nezabudnite, že vôňa môže byť skvelým doplnkom k celkovému dojmu z vašej svadby.

P.S. – Vedeli ste, že originálne svadobné inšpirácie, rady a tipy nájdete aj u našich susedov? Navštívte naše české Bereme se.

Autorka článku: Denisa Hajdúková – nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe