6 položiek, ktoré môžete odstrániť zo svadobného rozpočtu

 • 10. jan 2018
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Svadba je finančne náročná záležitosť a ak máte obmedzený rozpočet, je veľmi dôležité ustrážiť si, na čo peniaze miniete. Ak potrebujete niekde ušetriť, týchto 6 položiek môžete zo svojho rozpočtu pokojne odstrániť.

1. Svadobné oznámenia a ďalšie tlačoviny

Ak potrebujete na svadbe ušetriť, začať môžete od svadobných oznámení. Tie sa cenovo pohybujú okolo 1 € za kus, k tomu treba ale pripočítať pozvánku k svadobnému stolu, obálku, poštovné a celé to vynásobiť počtom hostí. Keď potom k tomu prirátate menovky, svadobné menu a programy na stoly, prípadne zasadací poriadok, zrazu sa dostanete na sumu v stovkách €.

Môžete to však vyriešiť aj inak. Namiesto klasických oznámení môžete kamarátom poslať elektronickú pozvánku a pre rodinných príslušníkov vytlačiť niekoľko papierových pozvánok, ktoré si navrhnete sami – môže to byť úplne jednoduchá kartička, na ktorej bude napísané miesto a čas konania svadby a pozvanie k svadobnému stolu. Takéto pozvánky si môžete vytlačiť aj doma na vlastnej tlačiarni, prípadne v práci alebo, ak nemáte túto možnosť, v hociktorej tlačiarni.

Svadobné menu, program a zasadací poriadok, môžete poslať hosťom popredu emailom a pre istotu nechať raz vytlačiť na väčší papier a umiestniť k vchodu do sály. Menovky si môžete vyrobiť sami – jednoducho nastriháte nejaký tvrdší papier na obdĺžniky a do nich napíšete mená hostí. Takto vás papierové potreby vyjdú zlomok z ceny, ktorú by ste zaplatili za originál svadobnej tlačoviny.

2. Kvetinová výzdoba

Kvety sú samozrejme veľkou súčasťou svadby a málokto si vie svadobnú výzdobu predstaviť bez nich. Zvyčajne sú však aj najväčšou položkou vo výzdobe, ktorá sa môže vyšplhať od stoviek až do tisícok €, podľa druhov a množstva kvetov. Svadobná výzdoba však môže byť pekná aj bez kvetov. Použiť môžete napríklad drobné svietniky, prípadne poháre, do ktorých umiestnite čajové sviečky. Pod ne môžete položiť zrkadlá, ktoré si viete pomerne lacno prenajať. Tie budú odrážať svetlo zo sviečok a vytvárať tak romantickú atmosféru.

Na hlavný stôl môžete umiestniť veľký nápis MR & MRS, ktorý vás tiež vyjde veľmi lacno. Ak predsa len túžite aspoň po nejakých kvetoch, môžete na stoly umiestniť úzke vázy s jedným kvetom. Ako vázy môžete použiť vínové či pivové fľašky, ktoré nastriekate nejakou metalickou farbou, aby výzdobu oživili. Poprípade môžete použiť ako výzdobu papierové kvety, ktoré si poskladáte zo servítok – je to naozaj veľmi jednoduché. V zime môžete ako výzdobu použiť ihličnaté vetvičky alebo šišky, ktoré nazbierate v lese, prípadne vianočné ozdoby a podobne. Kreativite sa medze nekladú.

3. Svadobná torta

Mnoho párov v dnešnej dobe upúšťa od klasickej svadobnej torty a skúša modernejšie alternatívy – napríklad ozdobené šišky usporiadané do tvaru torty, makrónky či cupcakes. Preto sa nemusíte báť upustiť od nej aj vy, ak potrebujete niekde ušetriť. Zákuskov budete mať na svadbe tak či tak dosť a svadobná torta hosťom ku šťastiu chýbať určite nebude. Namiesto nej môžete vaše svadobné zákusky pekne vystaviť na samostatný stôl. Vaša svadba tak získa moderný a originálny nádych a vy niečo ušetríte.

4. Folklórna skupina na čepčenie a starejší

Na čepčenie a moderovanie svadby nepotrebujete folklórnu skupinu a starejšieho. Svadbu vám môže moderovať DJ, prípadne svedok alebo niekto z rodiny či kamarátov a čepčenie si takisto môžete nacvičiť s vašimi blízkymi. Na internete nájdete veľa návodov, ako by malo čepčenie prebiehať. Môžete sa nimi inšpirovať a pripraviť si vlastný scenár.

Dodáte tak svadbe naozaj originálny nádych a spravíte ju skutočne výnimočnou a vašou. Okrem toho zapojíte do tejto aktivity aj niektorých z hostí a celé čepčenie pre vás bude osobnejšie a pre všetkých zábavnejšie, nakoľko to nebude ten istý zaužívaný postup, ktorý vidíte na každej svadbe v podaní folklórnych skupín.

5. Ubytovanie pre hostí

Je úplne bežné, že časť hostí na svadbu dochádza z iného mesta, alebo dokonca iného štátu. Títo hostia určite budú potrebovať ubytovanie, neznamená to však, že ho musíte platiť vy. Samozrejme, bolo by od vás vhodné, keby ste pre hostí pripravili nejaké možnosti ubytovania – ak sa dá u vašej rodiny a známych, ak sa nedá, aspoň pre nich zostavte zoznam cenovo dostupných hotelov v okolí, aby ste im ušetrili prácu.

Nikto sa určite neurazí, ak mu nezaplatíte ubytovanie, dajte to však hosťom dopredu vedieť, aby nedošlo k nedorozumeniu. Vysvetlite im, že máte obmedzený rozpočet, ktorý vám nedovolí zaplatiť ubytovanie pre hostí, aj keď by ste veľmi radi. Vaši blízki to určite pochopia a ubytovanie si zaplatia sami, aby s vami mohli prežiť váš výnimočný deň.

6. Výslužky

Na svadbách hostia zvyčajne pri odchode dostávajú takzvané výslužky v podobe krabice koláčov a vína. Nič sa však nestane, ak ich nebudete rozdávať. Ušetríte si tým množstvo peňazí za víno, krabice a koláče. Namiesto toho môžete pre hostí pripraviť nejaké osobnejšie a cenovo nenáročné odmeny. Napríklad si môžete s každým urobiť fotku a potom ich po svadbe hosťom posielať s poďakovaním za účasť (posielať ich môžete emailom, poštou alebo odovzdať osobne, podľa toho, čo vám financie dovolia).

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby