Ako zorganizovať svadbu v zahraničí?
Snubný prsteň na ruke, túžba vziať sa do roka a do dňa, ale na veľké a klasické svadby nemáte práve náladu a chuť? Je tu možnosť spojiť svoj veľký deň rovno s medovými týždňami a zorganizovať si menšiu svadbu v zahraničí na romantickom mieste podľa vášho výberu.
Či už vás láka more, západ slnka, mestá lásky, uprednostňujete zábavu a rýchly obrad v kaplnke u Elvisa, jedno je isté, všetko si treba dobre dopredu naplánovať.
Je potrebné si uvedomiť, že svadba v zahraničí vás môže vyjsť rovnako ako veľká svadba v mieste vášho bydliska, ak nie viac. Ak po takejto svadbe túžite, no vaše finančné možnosti vám ju neumožňujú, vždy môžete priniesť atmosféru vášho vytúženého miesta na Slovensko a urobiť si tematickú svadbu s mušličkami a morskými dekoráciami alebo svadbu s témou Paríža. Ak ste sa však rozhodli, že svadba v zahraničí je pre vás to pravé, pozrime sa spoločne na to, ako to prebieha, na čo si dať pozor a kde je priestor na prípadné šetrenie.
Ako na to
Rozhodli ste sa pre svadbu v zahraničí, no neviete kde a ako začať? Prvým krokom je výber miesta obradu, teda štátu, v ktorom ste si svadbu vysnívali. Keď už viete, kde presne by sa svadba mala konať, je nutné si zistiť, aké sú podmienky uzavretia manželstva v danej krajine, treba sa pripraviť na množstvo papierovačiek a najmä lehôt, na ktoré budete musieť čakať.
Veľmi dôležitým je presné miesto konania svadby. Mnohé hotely v zahraničí ponúkajú medzi svojimi službami aj priamo pomoc pri organizovaní svadby vrátane celého servisu naokolo. V prípade usporiadania svadby na pláži alebo inom romantickom mieste mimo budov bude možno potrebné žiadať dodatočné povolenia, ak však priamo váš hotel nejakým takýmto miestom nedisponuje.
Bez čoho to nepôjde
Napriek rozdielnym podmienkam pre sobáš v jednotlivých krajinách, kdekoľvek v zahraničí budete rozhodne potrebovať rodné listy, doklad o právnej spôsobilosti, kópie vašich cestovných dokladov a aj dokladov vašich svedkov, v prípade že nejde o vašu prvú svadbu aj oddávajúci list z predchádzajúceho sobáša (alebo sobášov), rozsudok o rozvode, prípadne úmrtný list predchádzajúceho partnera.
Nezabudnite všetky doklady priniesť preložené do anglického jazyka a k nemu aj notársky overené kópie všetkých strán ich originálov. Všetky tieto uvedené materiály (pokiaľ sa nevyžadujú ďalšie) je potrebné mať so sebou aj v mieste konania svadby. Skontrolujte si aj, či máte stále platný pas (alebo občiansky preukaz podľa vybranej destinácie) a či bude platný minimálne 6 mesiacov po vašom návrate domov. Určite si naplánujte svadbu tak, aby ste pred ňou stihli navštíviť príslušné úrady v mieste konania a dokončili všetky potrebné náležitosti.
Obmedzenia v niektorých krajinách
V prípade svadby na Seychelách, či Mauríciu si dajte pozor, aby ste sobášny list mali overený apostilou. Je to štátne potvrdenie platnosti vášho sobáša, bez ktorého by ste na Slovensku po návrate nepochodili. Rovnako si dajte pozor aj v prípade, že sa rozhodnete svadbu absolvovať vo dvojici a za svedkov požiadate niekoho v mieste konania. Určite si od nich vyžiadajte všetky údaje, ako dátum narodenia, či rodné číslo.
Veľkou zaujímavosťou sú obmedzenia najmä na ostrove Maurícius. Svadba nie je možná v prípade, že od rozvodu jedného z partnerov alebo ovdovenia neubehlo viac ako 300 dní. Žena zároveň musí absolvovať lekársku prehliadku, pre potvrdenie, že nie je tehotná.
Kde ušetriť
Svadba v zahraničí býva často veľmi nákladná a mnohé páry sú nútené na niektorých miestach šetriť. Prejdite si všetky položky rozpočtu a skúste pohľadať alternatívu, ktorá by vám vyhovovala a upustiť od niektorých zložiek, na ktorých vám až tak nezáleží.
Počet hostí
Medzi najväčšie položky, rovnako ako na klasických svadbách, patria najmä hostia a ich počet. Treba pouvažovať koho všetkého na svadbu budete pozývať a čo všetko im chcete zaplatiť. Je možné, že niektorí hostia nebudú ochotní platiť si cestovné a ubytovanie.
Zaujímavou možnosťou je požiadať hostí, aby si cestu a ubytovanie do vašej cieľovej destinácie hradili sami napríklad ako svadobný dar, alebo im ponúknuť úhradu iba časti dopravy a ubytovania. Určite však môžete vsadiť aj na svadbu o dvoch, plnú romantiky a svedkov zohnať na mieste konania.
Svadobné odevy
V prípade svadby v zahraničí, najmä v prímorských oblastiach, je možnosť ušetriť aj na svadobných odevoch. Pri svadbe na pláži neveste postačia ľahké plážové šaty a ženíchovi vzdušné nohavice a košeľa. Na romantike pridajú aj bosé nohy v piesku.
Hľadajte zľavy
Ak sa rozhodnete, že počet hostí je zložka rozpočtu, na ktorej rozhodne nechcete šetriť, je tu možnosť hľadať zľavy, či už skupinové alebo sezónne. Všade sa pýtajte na zľavy. Pri vyšších počtoch cestujúcich je vždy možnosť získať niečo navyše alebo naspäť.
Dekorácie
Ďalšou možnosťou šetrenia je znížiť náklady na dekoráciách. Keď už sa nachádzate na exotickom mieste, skúste využiť všetko, čo ponúka. Nazbierajte mušle, do vlasov si zastoknite miestny kvet, či usporiadajte svadbu na pláži bez stoličiek pri západe slnka.
Čo vás čaká po návrate domov
Po návrate domov na vás okrem tradičných „behačiek“ po úradoch ohľadom nahlasovania zmien budete musieť absolvovať špeciálne úkony. Prvým krokom je preloženie originálneho sobášneho listu súdnym znalcom do slovenského jazyka a jeho odovzdanie v mieste trvalého bydliska.
Tam vykonáte zápis o uzavretí manželstva. Okrem sobášneho listu k tomu budete potrebovať občiansky preukaz, rodný list, v prípade predchádzajúcich manželstiev rozsudok o rozvode, prípadne úmrtný list predchádzajúceho partnera. Následne vám bude vydaný sobášny list, ktorý vystavuje osobitná matrika v Bratislave a potom môžete začať riešiť obligátne koliesko obehávania úradov.
Pridaj príspevok