Svadobný plánovač (68): 8 spôsobov, ako zredukovať stres počas plánovania svadby

 • 15. mar 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Aby vás plánovanie svadby úplne nepohltilo a nepodľahli ste zbytočnému stresu, tu je niekoľko tipov, čo môžete urobiť preto, aby ste stres počas svadobných príprav obmedzili na minimum.

1. Začnite skoro

Čím skôr s plánovaním svadby začnete, tým viac budete mať času na rozmyslenie, výber a prípadné zmeny, ktoré sa rozhodnete urobiť.

Ak napríklad začnete s plánovaním rok vopred a hneď si zarezervujete svoju vysnenú lokalitu, kapelu či fotografa, budete sa cítiť omnoho pokojnejšie a istejšie.

2. Robte si prestávky

Aby toho na vás nebolo priveľa, je dôležité, aby ste si od svadobného plánovania dávali pravidelné prestávky. Vyberte si dni v týždni, počas ktorých sa budete venovať svadobnému plánovaniu alebo si určite jeden / dva dni, kedy sa mu nebudete venovať vôbec. Samozrejme, niekedy to nezávisí len od vás a môže sa stať, že vás počas oddychového dňa zastihne dodávateľ s dôležitou otázkou či problémom. Ak sa to stane, zvoľte si náhradný voľný deň.

A keď začnete mať pocit, že vám svadobné prípravy „prerastajú cez hlavu“, vypnite úplne. Všetko nechajte tak a vyberte sa na víkend (alebo aj dlhšie, ak si to môžete časovo a finančne dovoliť) niekam na výlet – navštívte rodinu či priateľov, zájdite si na wellness, do prírody alebo na nejaký poznávací výlet. Počas tohto času iba oddychujte, načerpávajte energiu a vôbec nemyslite na plánovanie svadby (nekontrolujte maily, prípadne upozornite svadobných dodávateľov, že budete mimo a nech vás kontaktujú až po tomto termíne). Takýto oddych vám pomôže získať odstup, prečistiť si hlavu a nabrať novú energiu a motiváciu do plánovania.

3. Buďte organizovaná

Chaos = stres. Preto sa snažte počas svadobných príprav byť tak organizovaná, ako len viete. Vytvorte si „zberné miesto“ na všetky veci súvisiace so svadbou a udržujte ho v poriadku. Týchto zberných miest môžete mať aj viac (napríklad jedno elektronické a jedno fyzické), neodporúčam však viac ako 3, lebo potom sa stráca ich účel.

Založte si samostatný email len pre svadobné prípravy a vytvorte v ňom záložky, pod ktorými budete skladovať emaily podľa témy, aby sa vám nikdy nič nestratilo (hneď ako vám príde nový email, označte ho vhodným štítkom a až potom s ním pracujte ďalej).

Ďalšia dôležitá vec je mať fyzické zberné miesto, ktoré môžete stále nosiť so sebou, napríklad diár, zošit alebo svadobný plánovač. Tam si pravidelne zaznačujte všetky potrebné informácie (kontakty na dodávateľov, vaše nápady, vybavené úlohy atď.). Vďaka tomu budete mať všetky potrebné informácie vždy pokope a pri sebe. A posledné zberné miesto, ktoré sa vám môže zísť, je nejaká nádoba, krabica či zásuvka, kde môžete uskladňovať veci, ktoré budete na svadbu potrebovať. Môže ísť napríklad výzdobu, ktorú nakúpite, darčeky pre hostí, tlačoviny, ozdoby do vlasov, podväzok pre nevestu a ďalšie.

4. Rozdeľte úlohy

Nebojte sa požiadať o pomoc, keď sa máte na koho obrátiť. Rozdeliť nejaké úlohy medzi ďalších ľudí vás odbremení a budete sa tak cítiť uvoľnenejšie a menej pod stresom. Zapíšte si, komu ste dali akú úlohu a do kedy má byť splnená a potom už len kontrolujte, ako sa situácia vyvíja.

Môžete napríklad svojmu nastávajúcemu zadať úlohu nájsť fotografa, mamu môžete poprosiť, aby vybavila tortu a zákusky, kamarátky či družičky môžete požiadať, aby vám pomohli s výrobou čohokoľvek, čo sa rozhodnete vyrobiť ručne a podobne.

5. Vyberte správnych dodávateľov

Pri výbere dodávateľov si dajte pozor, aby ste boli spokojní nielen s kvalitou ich práce, ale aj s ich prístupom. Keď narazíte na neochotného človeka, ktorý vám bude nesympatický, radšej s ním nespolupracujte, mohlo by vám to spôsobiť viac stresu, ako úžitku.

Naopak, keď nájdete človeka, s ktorým si budete dobre rozumieť, bude sa vám spolupracovať jednoducho a na všetkom sa bez problémov dohodnete.

6. Najmite si agentúru

Svadobná agentúra za vás vybaví, čo si poviete a ušetrí vám tak množstvo práce, času a stresu. Nemusíte si nechať spraviť svadbu na kľúč, ak sa chcete do plánovania zapájať aj vy.

Agentúra vám jednoducho s prípravami pomôže, aby ste toho nemali tak veľa. Vyhľadá a osloví za vás vhodných dodávateľov alebo vám ponúkne svojich osvedčených, vyzdobí vám sálu v deň svadby a postará sa aj o plynulý priebeh svadobného dňa.

Ak spolupráca s agentúrou nie je nič pre vás, dohodnite sa aspoň s kamarátkou, ktorá má nejaký čas nazvyš, aby vám robila svadobnú asistentku. Prípravy tak pre vás budú omnoho jednoduchšie.

Profesionáli
64
Kasolina one&only
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Vezmite sa inak! Nechajte sa uniesť a prežite svoj svadobný deň, na ktorý sa nezabúda. Povedzte nám vašu predstavu alebo sa nechajte inšpirovať našimi nápadmi. Radi všetko zabezpečíme, zbalíme a prídeme za Vami kdekoľvek.
Bratislava
0
Testovací profil pre...
Organizovanie svadieb (svadobné agentúry a koordinácia)
Testovací profil pre Admin Moja svadba
Bratislava

7. Nezdržujte sa s detailmi

Zbytočne sa nezaoberajte drobnosťami, keď ešte nemáte vybavené dôležité veci. Napríklad nestrácajte čas hľadaním obrúskov v správnej farbe, keď ešte nemáte rezervovaného fotografa a podobne.

Detaily sú pri svadbe určite dôležité a robia ju jedinečnou, nemali by ste sa však nechať nimi rozrušiť, najmä ak potrebujete zabezpečiť ešte niektoré z dôležitých vecí.

8. Tešte sa na svadbu

Veľmi dôležité tiež je, aby ste počas svadobných príprav nezabudli na to, prečo to vlastne robíte. Tešte sa jeden z druhého, tešte sa na spoločný život ako manželia a hlavne sa tešte na svadbu.

Nenechajte sa vystresovať, keď veci nepôjdu podľa vašich predstáv alebo, keď sa vám bude zdať, že toho máte príliš veľa a príliš málo času. Všetko nakoniec dopadne dobre a svadbu si určite naplno užijete. Predstava, ako kráčate k oltáru v nádherných šatách, alebo ako sa zabávate s priateľmi a rodinou vám pomôže zahnať stres a prekonať ťažké obdobia počas príprav.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby