Nevesta Pavla: „Čarovná zimná svadba v Hučave vo Vysokých Tatrách bola rozprávková.“

 • 17. feb 2020
 • Barbora Babicová
 • Horsky & Zachar Photographers

Nevesta Pavla Pavla nechcela byť tuctovou nevestou, a preto nehľadala inšpirácie na Pintereste, ale pripravila svadobnú hostinu v zime podľa seba.

Kde a ako ste sa s manželom zoznámili? S Michalom sme sa spoznali na rozlúčkovej akcii našej spoločnej kamarátky, ktorá odchádzala na zimný semester študovať do Slovinska. Ja som bola po 8-ročnom nevydarenom vzťahu a ťažkom rozchode. Posledná vec, ktorá by mi mohla napadnúť, bola, že stretnem v petržalskej zabudnutej štamgastárni lásku svojho života. Pamätám si, že keď vošiel do dverí, tak som si pri krbe spokojne opekala klobásu a pila veľké Svijany – dokonalé, nie?

Na Slovensku nie sú svadby v zime až také časté. Prečo ste sa rozhodli práve pre zimnú svadbu? Na Slovensku nie sú mnohé veci „časté“. Dievčatá si tiež často vyberajú svadby podľa nejakého vzoru, ktorý niekde videli a málokedy je to niečím naozaj originálne. Keď je niečo „in“, tak sa to snažia mať všetky nevesty a svadby zvyknú byť na jedno kopyto. Nie je krajšie ročné obdobie, kedy by mohla krehkosť nevesty tak vyniknúť ako práve v zime. Každá jedna exteriérová fotografia je v zime úžasná – zvlášť, ak ste v Tatrách. Jesenné balíky slamy a farebné stromy parkov na fotografiách či letné vintage svadby ma osobne nikdy nezaujali. Chcela som byť originálna. Fotografa som si vybrala podľa intuície, keď som hľadala na internete. Spôsob, ako fotil mi bol emočne veľmi blízky. To, čo sa snažil cez fotku povedať. Z dvojice Horsky & Zachar Photographers mi Andrej Horský zanechal výnimočné spomienky.

Čo ti bolo inšpiráciou pri prípravách svadby? V tomto mnohé nevesty určite prekvapím, ale ja som nemala predlohy z Pinterestu ani napozerané albumy neviest či svadobných šiat. Mám obrovskú predstavivosť a vďaka nej som to zvládla, za pomoci mojej maminy a sestry Mišky, ktoré sú moje spriaznené duše, bez akýchkoľvek inšpirácií. Svadbu sme pripravovali bez pomoci a rád z manželovej rodiny, a preto som si mohla dovoliť mať svadbu podľa vlastných predstáv.

Na internete som našla Mílu z Kunic a jej úžasný Ateliér Kůlna, ktorý ma nesmierne oslovil. Míla nám spravila svadobné oznámenie bez akejkoľvek predlohy. Na ľavej strane je báseň z mojej najobľúbenejšej básnickej zbierky Na tvojej zemi a napravo je veľmi jednoduchý text oznámenia. Nepáčia sa mi žiadne citáty, žiadne „ja a ty“, ktoré meníme za „my“, žiadne frázy… Zároveň by som si nikdy nedala na oznámenie našu fotografiu. To je ďalšia vec, v ktorej som bola určite originálna.

A ako dlho si svadbu plánovala? Zásnuby boli ani nie rok po našom zoznámení, čo bolo pre mňa samú veľké prekvapenie. Avšak všetko bolo pripravené bez stresu. Jediná vec, na ktorú si spomínam, že ma trochu hnevala, bol svadobný zvršok. Nechcela som mäkké plyšové svetre ani lacné kabátiky, chcela som vyzerať ako elegantná dáma. Šaty mi na mieru spravili v Seredi v salóne Eva Mária, čo bola úplná náhoda, že sa mi zapáčili svadobné šaty z ich internetového katalógu. Kabát som si kúpila za 200 eur v nemeckom eshope a v Lendaku mi ho krajčírka zúžila presne na mieru.

Sklamalo ťa niečo počas svadobného dňa či príprav? Áno, keď nám týždeň pred svadbou Michalova mama povedala: „Svadba je radostná udalosť a ona nám na svadbu nepríde, pretože by sa nevedela tešiť.“ Nakoniec prišla, ale tí z nás, ktorí vedeli, aké peripetie sme museli zvládnuť ešte pred naším radostným dňom, tí mi dajú za pravdu, že za sebou zanechala horkú pachuť, na ktorú, bohužiaľ, nikdy nezabudnem.

Ktorý moment svadobného dňa sa ti navždy vryl do pamäti? Možno to bude znieť smiešne, ale nezabudnem, ako si ľudia sadli k stolom a prekvapene hľadeli na predjedlo. Mnohí totiž poznali iba rolku plnenú penou ako klasický štandard a ja som si vybrala najlepšiu sálu z celých Tatier (Hučava v Tatranskej kotline) s najlepším menu v ponuke. A roastbeef na dusených reďkovkách mnohých prekvapil. Som si istá, že to nebola jediná vec. (úsmev)

S ktorými dodávateľmi si bola najviac spokojná? Najviac som bola spokojná so svadobnými tortami a koláčmi. Ale aj s kvetinovou výzdobou, ktorú mi robila suseda z dediny Huncovce. Veľmi šikovná kvetinárka mi pripravila živé kvety nielen do vlasov, do svadobnej sály, ale aj do kostola a aj kyticu na výzdobu auta. Svadobné koláče prekonali všetky moje očakávania, dostala som na ne nesmierne dobré ohlasy. To je tiež jedna z vecí, ktoré by mali byť na svadbe úplne úžasné. Torty mám piekla pani Mačáková z dedinky pri Kežmarku a koláče sme si dali spraviť v Spišskej Belej vo Fantázii.

Trochu som bola sklamaná z kameramana z Kežmarku, ale je tiež pravda, že cenovo bol jeden z najlacnejších. Koniec koncov, som rada, že máme aj video, pretože cez video sa viete vrátiť do spomienok omnoho intenzívnejšie. Ten deň prejde veľmi rýchlo a je to celé emočne vypäté, takže mnohé veci nestihnete poriadne zachytiť. Video vám to spätne všetko poskladá do ucelenej mozaiky.

Čo by si chcela odkázať budúcim nevestám? Nevestám by som chcela odkázať, aby ten deň venovali druhým. Je to zaujímavé, ale ja im neponúknem to klišé, ktoré počujú odvšadiaľ: „Aby si hlavne ONY užili tento deň.“ Myslím si, že keď venujete seba druhým, vašim najbližším, vtedy dopadne celá logistika a priebeh svadby dokonale. Cíťte sa ako súčasť každého jedného človeka, ktorý je tam pre vás. Či už je tam niekto, komu čerstvo zomrel rodič, alebo je tam veľmi veľa detí a vy máte pocit, že to miestami pripomína viac škôlku než vašu svadbu. Vyšpičkujte prípravy na dokonalú a potom sa prispôsobte a splyňte s davom. Vytancujte sa do zbláznenia. Užite si tých ľudí.

A ešte pár rád na záver: Nie je dobré nechávať hostí čakať a ísť sa fotiť, keď sú všetci hladní. Rovnako nie je dobré preťahovať redový tanec či celú svadbu do rána, hoci polovica hostí iba sedí na zadku a nudí sa. Vyžmýkajte citrón poriadne a spravte výbornú limonádu pre všetkých. Takú, že ešte aj tej svokre padne sánka a na tú chuť nezabudne.

Viac fotografií zo svadby Pavly a Michala:

CELÝ SVADOBNÝ ALBUM
Kompletný album

Ďakujeme za rozhovor a prajeme len to najlepšie!


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade