Svadobný plánovač (39): Ako si naplánovať čas medzi svadobným obradom a hostinou tak, aby ste všetko stihli?

 • 10. aug 2016
 • Zuzana Maliníková
 • Isifa / shutterstock.com

Medzi obradom a hostinou sa toho deje naozaj veľa a skutočne si oddýchnete až vtedy, keď sa posadíte za novomanželský stôl. Dovtedy musíte stihnúť gratulácie, fotenie, presun a plno maličkostí, na ktoré veľa neviest zabúda.

Patrí medzi ne čas strávený v súkromí s manželom, počas ktorého si váš špeciálny moment aspoň chvíľku vychutnáte osamote. Ďalej si musíte nájsť čas na to, aby ste aspoň niečo malé zjedli, napili sa, zašli na toaletu, poďakovali rodine a priateľom za pomoc, a mnoho iných momentov.

Ako zvládnuť svadobný deň bez časového stresu?

Je toho naozaj dosť a každá zo spomínaných vecí zaberie určitý čas, preto sa možno pýtate, ako to máte všetko zvládnuť, aby na vás hostia nečakali pol hodinu po obrade.

1. Základom je časový plán

Jednoducho si dobre premyslite plán celého dňa a niekoľkokrát si ho prejdite s partnerom, vašou rodinou, družičkami a družbami, aby každý vedel, čo sa kedy deje.

Prípadne, ak máte svadobnú koordinátorku, prejdite si plán s ňou a nechajte ju, aby sa postarala o plynulý priebeh dňa.

2. Nezabudnite na snubný prsteň

Medzi drobnosti, na ktoré nevesty zvyknú po obrade zabudnúť, patrí, okrem vyššie spomínaných, aj nasadenie snubného prsteňa.

Aby ste naň nezabudli a nedajbože sa niekde nestratil počas oslavy, požiadajte niektorú z družičiek, aby vám ho hneď po obrade podala a nasaďte si ho späť na ruku ešte skôr, ako opustíte obradnú miestnosť.

3. Novomanželská chvíľka hneď po obrade

Hneď po obrade vyjdete z kostola alebo obradnej sály ako prví vy dvaja s manželom, až potom budú nasledovať vaši svadobčania. Dobre si dopredu prezrite miesto, kde budete mať svadbu a naplánujte si, kam po obrade odídete.

Kým všetci hostia vyjdú von a zoradia sa, porozprávajú navzájom a podobne, vy môžete stráviť nerušených 5 minút sami dvaja.

4. Moment na rýchlu úpravu a toaletu

Kým sa budú hostia zhromažďovať, môžete sa odobrať na toaletu a upraviť sa, a to predovšetkým, ak sa následne chystáte na svadobné fotenie. Zatiaľ môžu vaši rodičia, prípadne družičky a družbovia, ponúkať hosťom drobné občerstvenie – vodu, alkohol na prípitok, slané pečivo, chlebíčky či zákusky.

Verte mi, nikto si ani nevšimne, že ste sa na 15 minút stratili. Potom môžete pokračovať v ďalších naplánovaných činnostiach ako gratulácie, fotenie a podobne.

5. Čas na poďakovanie a drobné občerstvenie

Keďže počas gratulácií po obrade sa podáva občerstvenie, využite príležitosť a ukradnite si nejakú vodu a drobné sústo aj pre seba. Počas toho môžete zájsť za rodinou a priateľmi, poďakovať im za všetko, čo pre vás urobili a stráviť s nimi v pokoji pár minút.

6. Dostatočná časová rezerva medzi obradom a hostinou

Potom, keď splníte všetko, čo ste si po obrade naplánovali, môžete sa presunúť do sály na hostinu alebo do áut, či iných prostriedkov, ktoré vás na hostinu odvezú.

Ak sa obrad a hostina konajú na iných miestach, naplánujte si dostatočnú časovú rezervu medzi koncom obradu a začiatkom oslavy, aby ste stihli všetko potrebné a nemuseli sa nikam náhliť.

Radšej počítajte s časom navyše a príďte na miesto oslavy skôr, ako keby ste mali sedieť v svadobnom aute, v čase keď sa už má podávať večera. Rezervu potrebujete aj na to, aby ste stihli ísť na toaletu či stráviť chvíľku s rodinou.

Najdôležitejšie pri plánovaní priebehu svadobného dňa je počítať s chvíľami, ktoré chcete stráviť s blízkymi. Svadba je neopakovateľná udalosť a bola by škoda tieto významné momenty premeškať kvôli nedostatku času.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade