Prečo máva svadobný deň neočakávaný časový sklz (a ako tomu predísť) ?

 • 14. dec 2017
 • Maroš Markovič
 • Maroš Markovič Photography

Ako svadobný fotograf viem, že sa to deje na každej svadbe – niečo sa oneskorí na svadobný deň a zrazu sa príjemné 2 hodinky plánovaného fotenia zmenia na 15 minút chaosu, kedy treba odfotiť svadobné fotky páru, rodinných príslušníkov a najlepšie, aby to vyzeralo, že všetci sú totálne v pohode.

Schopnosť s pôvabom a ľahkosťou zvládnuť stres zo svadobného dňa, keď sa veci valia a zároveň meškajú, je určite to, čo odlišuje skvelého svadobného fotografa od toho dobrého. Ale schopnosť zabrániť tomu, aby deň na prvom mieste bežal bez meškania, je to, čo delí skvelého fotografa do skutočného svadobného profesionála.

Už som písal o vhodnom časovom rozvrhu na jednotlivé fotografické bloky počas svadobného dňa, ale dnes vám chcem povedať o najväčších žrútoch času. Tu je päť z najväčších dôvodov, prečo svadby majú tendenciu meškať – minimálne z mojich skúseností – a riešenia, na ktoré som prišiel s cieľom zabrániť tomu, aby sa to dialo.

Vlasoví vizážisti a make-upérky nepoznajú plán fotenia

Podľa mojich skúseností, sú účesy a make-up top dôvodom meškania všetkých svadieb. Prečo? Málokedy sa stane, že nevesty informujú ďalších ľudí, že ak sa majú fotiť o 14:00, nemôže make-upérka skončiť líčenie o 14:00 s drobnou zanedbateľnou akademickou štvrťhodinkou meškania. Je potrebné ich dokončiť o 13.00 hod., pretože, ak fotenie začína o 14.00 hod., má nevesta čas na oblečenie, cestovanie na miesto fotenia alebo hľadanie rodinných príslušníkov na fotenie.

Riešenie: Pri zostavovaní plánu fotografovania na svadobný deň zahrňte čas na úpravu vlasov a make-up podľa plánu a povedzte svojim dodávateľom, aby naplánovali svoje služby tak, aby sa skončili celú hodinu predtým, než sa je váš plán. Povedzte im, že musíte byť hotová o 13:00.

Oni budú meškať a dokončia svoje dielo o 13:15, zaručene. Ale stále máte časovú rezervu a priestor na oblečenie, presun a svadbu bez stresu. Zdôraznite význam tejto doby počas celého procesu plánovania. A ak predsa len všetko stihnú načas, môže to byť vaša rezerva v prípade, že budú meškať iné veci než make-up a vlasy.

Rodina je notoricky známa kvôli meškaniu

Sú ľudia, ktorí nikdy nikde neprišli načas. Snažili sa, ale zasa nevydalo. Každý má v rodine niekoho takého. Ženíchov brat vždy mešká 30 minút. Naučil sa to od svoje mamy, ktorá sa nikdy v živote nikam nedostavila včas. Tak to proste je.

Riešenie: Vytvorte “falošný” fotografický čas pre všetkých členov rodiny, najmä tých, ktorí sú známi svojim meškaním. Mojim pravidlom je povedať každému, aby bol pripravený o pätnásť minút skôr než je skutočný čas a  najlepšie je nájsť jedného člena rodiny, ktorý bude zodpovedný za to, aby všetci (ktorých ako fotograf často ani nepoznám)  boli prítomní.

Tiež určite špecifické miesto stretnutia s fotografom, ktoré sa dá ľahko nájsť (vstupná hala alebo vchod funguje skoro vždy). Niekedy rodina mešká, pretože jednoducho nevie, kde sa má stretnúť!

Teta Agneška nevedela o rodinnom fotení

Pár sa rozhodne fotiť rodinné fotografie pred obradom, ale nikto si však nespomenul, že by mal oznámiť tete, že má prísť skôr. Čo znamená, že musíte znovu každého naháňať kvôli tejto poslednej rodinnej fotografii.

Riešenie: Urobte si zoznam rodinných portrétov aspoň dva mesiace pred svadbou a použite konkrétne mená v zozname (napr. Nevesta a ženích s tetou Agneškou a ujom Jožom). Vyhnete sa tak zmätku v tom, kto je potrebný a kedy.

Rodinné fotky na poslednú chvíľu

Dofotil som zoznam rodinných portrétov a pár musí odísť na obrad, ale matka nevesty na poslednú chvíľu ešte zbadala pár známych a požiada o desať ďalších rodinných fotografií, kvôli ktorým budú všetci zasa meškať.

Riešenie: Je veľmi dôležité, aby pred svadobným dňom bol dokončený zoznam rodinných portrétov, aby sa zabránilo zdĺhavým požiadavkám na poslednú chvíľu, ktoré sa vyskytujú tak často. Najmenej dva mesiace pred svadbou vytvorte zoznam najbližších rodinných skupín, ktoré sa majú fotiť. Ak je váš zoznam dlhý, môžete buď pridať viac času do rozvrhu, alebo sa dohodnúť, že sa zvyšok rodiny bude fotiť večer pri hostine.

Podcenený čas presunov

Päťminútová cesta do kostola trvá 15 minút, na semaforoch naskakujú všade červené alebo na ceste je hustá doprava. A keďže je leto, hlavnú cestu opravujú a je zapchatá…

Riešenie: Vždy preceňujte cestovné časy. Trvá to nejaký čas, kým svadobný autobus dá do pohybu, takže namiesto toho, aby ste niekoho nechali na hoteli, lebo nestihol prísť, stačí naplánovať viac času potrebného na cestu. Vždy plánujem 15 minút na 5 minút jazdy autom. Navyše, vy budete vyzerať ako vynikajúci koordinátor, keď prídete s celou svadbou včas.

Záver

Vyzbrojte sa potrebnými informáciami. Čím viac toho premyslíte vopred, tým lepší bude svadobný deň. Keď už máte svoj harmonogram dňa hotový, ukážte mi ho a ja si ho pozriem okom skúseného profesionála, ktorý zažil toľko svadieb, koľko vy ako nevesta a ženích nikdy nestihnete. Nechajte si pomôcť, som tu pre vás. Keď budete v pohode vy, ja budem mať lepšie fotky a všetci budú spokojnejší. Win-win.

Verím, že týchto pár rád vám pomôže k tomu, aby ste na vašich fotkách žiarili vy, hostia aj priestory. Ak vám niektoré rady nie sú jasné, alebo máte doplňujúce otázky, kľudne mi napíšte.

Články s rovnakou tematikou:

Autora článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Maroš Markovič Photography.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby