Chrápanie a jeho dopady na vzťah: Efektívne riešenia, ako ho zastaviť a zlepšiť nočný pokoj oboch partnerov

 • 28. máj 2024

Nemôžete v noci spať, pretože vás budí chrápanie vášho partnera? Alebo ste vy tým partnerom, ktorý okolie otravuje hlasným chrápaním? Vedeli ste, že chrápanie v noci nielenže narúša spánok, ale môže byť aj znakom závažných zdravotných problémov? Určite ho neignorujte. Existujú totiž spôsoby, ako ho účinne zastaviť.

ako zastaviť chrápanie v noci
Zdroj: iStock

Hodinky proti chrápaniu

Hodinky proti chrápaniu sú úžasným pomocníkom, ktorý v noci sleduje kvalitu vášho spánku a detekuje príznaky chrápania. Hodinky proti chrápaniu dokážu zaznamenať aj najmenšie zmeny v správaní počas spánku a formou vibrácie alebo zvukového signálu vás jemne prebudiť. 

Mnoho používateľov, ktorí mali problémy s chrápaním, už tieto hodinky vyskúšali a potvrdzujú, že chrápanie obmedzili, prípadne úplne eliminovali. Ako to však býva, všetko má svoje výhody aj nevýhody. Hodinky vás môžu v noci na ruke omínať a nemusia byť pre vás počas spánku pohodlné. Navyše, každý z nás je iný. Na niekoho hodinky fungovať nemusia, hoci sa dá nastaviť intenzita budenia. Niektorí sme sa totiž naučili ignorovať aj ranný budík. Prečo by sme sa nenaučili ignorovať hodinky proti chrápaniu?

Hodinky proti chrápaniu
Zdroj: iStock

Chrápanie zastavia štuple do nosa

Ak máte problémy s chrápaním, môžu vám pomôcť štuple, ktoré sa vkladajú do nosa. Využívajú ich muži aj ženy, keď majú problémy s dýchaním, pretože dokážu zvýšiť prúd vzduchu a uľahčia vám dýchanie. Sú veľmi kompaktné, používajú sa jednoducho a efekt je viditeľný už pri prvom použití.

Ak ste zatiaľ neobjavili nič, čo by vášmu partnerovi pomohlo zmierniť chrápanie, tak si skúste uľaviť aspoň štupľami do uší. Vyberte si také, ktoré sú anatomicky tvarované a dokážu sa prispôsobiť vášmu uchu. Utlmia zvuk a vy budete môcť nerušene spať.

chrápanie a štuple do uší a maska na oči
Zdroj: iStock

Kvapky a sprej proti chrápaniu

Na trhu v súčasnosti existujú aj rôzne kvapky a spreje, ktoré boli špeciálne vyvinuté, aby vám pomohli s chrápaním. Zmiernia opuch nosnej sliznice, uľahčia vám dýchanie a zbavia vás tohto nepríjemného nočného spoločníka. Niektoré z týchto produktov obsahujú látky, ako je mentol a eukalyptus, ktoré účinne uvoľňujú dýchacie cesty.

Kvapky sa najčastejšie užívajú tak, že tesne pred spaním si niekoľko kvapiek nakvapkáte na čistú vreckovku, priložíte k ústam a hlboko vdýchnete. Kvapkajú sa aj priamo na vankúš, aby bol účinok počas noci konštantný. Ak spávate na chrbte, môžete si roztok nakvapkať aj na vrchný diel pyžama. 

Spreje proti chrápaniu sa používajú tým istým spôsobom, avšak sú väčšinou určené len na vnútorné použitie. Aplikáciu môžete opakovať niekoľkokrát za noc. Pri každom produkte je však určená maximálna dávka. Počet dávok preto nikdy neprekračujte. Každý produkt môže mať odlišný spôsob aplikácie, preto sa vždy oboznámte so spôsobom používania.

Náustok proti chrápaniu

Vyskúšať môžete aj náustok proti chrápaniu, ktorý vám zároveň pomôže aj s ďalším zlozvykom, ktorý vášmu partnerovi môže ísť veľmi na nervy. Hovoríme o škrípaní zubov. Existuje však skvelá pomôcka, ktorá vás týchto nepríjemných zvukov počas spánku zbaví a zabezpečí tak pokojnejší spánok vám aj vášmu partnerovi. 

Náustok proti chrápaniu je vyrobený z mäkkej gumy a vkladá sa do úst. Funguje jedinečným spôsobom, pretože udržuje čeľusť v mierne prednej polohe. Minimalizuje vibrácie v zadnej časti úst, zaisťuje neustály prúd vzduchu počas spánku, zastavuje chrápanie i škrípanie zubov.

chrápanie zastaví náustok proti chrápaniu
Zdroj: iStock

Ak vás trápi chrápanie, skúste vymeniť vankúš

Vedeli ste, že existujú špeciálne navrhnuté vankúše, ktoré majú zlepšiť polohu vášho tela pri spánku, udržať dýchacie cesty voľné a tým minimalizovať chrápanie?

Špeciálne vankúše proti chrápaniu sú väčšinou vyrobené z pamäťovej peny. Cieľom je, aby vankúš dokonale a optimálne podporil počas spánku vašu hlavu a krk. Tým zmierni symptómy chrápania, ale aj spánkové apnoe. Vankúš vám poskytne dokonalú oporu a pohodlie počas spánku. Má anatomický tvar, ktorý zredukuje tlak na dýchacie cesty. Uľaví vám dokonca aj od bolesti hlavy a krku, pretože podporuje ideálnu polohu krčnej chrbtice. Zlepší celkovú kvalitu vášho spánku.

Chrápanie vyrieši korekcia nosovej priehradky

Údaje ukazujú, že až 80 % dospelej populácie má nejakým spôsobom poškodenú alebo vybočenú nosovú priehradku, čo môže byť tiež jedna z príčin, prečo chrápete. Vybočená nosová priehradka však spôsobuje aj iné problémy. Sťažuje dýchanie, opakujú sa vám nádchy a zápaly prínosových dutín. Môže sa vyskytnúť aj opakované krvácanie z nosa, poruchy čuchu, bolesti hlavy. Charakteristická pri vybočenej nosovej priehradke je reč cez nos. 

Ak máte tento problém, je tu pre vás riešenie, a tým je operačná liečba. Operácia sa robí v celkovej anestézii, ale nie je to žiadny komplikovaný zásah do tela. Nemusíte sa teda ničoho obávať. Už druhý deň po operácii môžete ísť domov. Síce je potrebný pokoj a starostlivosť o nos podľa toho, ako vám to vysvetlí lekár, ale rekonvalescencia je pomerne rýchla, vo väčšine prípadov bez komplikácií a výsledok vás určite milo prekvapí. Nielenže prestanete chrápať, ale zlepší sa aj vaše zdravie.

Nechajte sa vyšetriť v spánkovom laboratóriu

Ak ste už vyskúšali naozaj všetko a stále chrápete, tak sa nechajte vyšetriť v spánkovom laboratóriu. Je to veľmi jednoduché. Strávite jednu noc v špeciálne zariadenom laboratóriu a zistíte, čo je dôvodom vášho chrápania. Chrápanie je totiž len príznak a prejav. Treba zistiť, čo je jeho príčinou. Nemusíte sa však vôbec báť. Jednoducho sa len vyspíte a všetky prístroje, ktoré v spánkovom laboratóriu majú, budú zaznamenávať údaje o vašom spánku počas celej noci a pomôžu odhaliť príčinu chrápania. Potom už bude oveľa jednoduchšie tento problém odstrániť. Konečne sa vyspíte doružova.

spánkové apnoe a vyšetrenie v spánkovom laborátoriu
Zdroj: iStock

Ak máte problémy s chrápaním, určite tento problém neignorujte. V prípade, ak vám ani jeden z odporúčaných spôsobov nepomohol, určite by ste mali navštíviť odbornú pomoc. Kvalita spánku je pre naše telo veľmi dôležitá.

P.S. – Vedeli ste, že originálne svadobné inšpirácie, rady a tipy nájdete aj u našich susedov? Navštívte naše české Bereme se.

Autorka článku: Denisa Hajdúková – nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe