50 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťajú nevesty

 • 15. jan 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Nie je nad to vedieť dopredu, aké chyby pri plánovaní svadby a vo svadobný deň, či bezprostredne po svadbe urobili iné nevesty a vyvarovať sa im. Prinášame vám zoznam tých 50 najčastejších chýb a možno vám niektoré pomôžu zorganizovať ešte lepšiu svadbu ako ste pôvodne zamýšľali.

1. Nie ste so svojím partnerom na prvom mieste

Neustále prispôsobovanie sa iným, či už ide o vašich rodičov alebo ďalších hostí je absolútne zle. Veď je to deň o vás a vašej láske. Nenechajte iných vám ho organizovať podľa ich uváženia.

2. Nevážite si svojich hostí

Uvedomili ste si niekedy, že niektorí hostia musia cestovať zďaleka, aby na vašom svadobnom dni mohli byť? Čo tak hostia zo zahraničia? Cestovanie ich stojí nemalé peniaze, a preto je určite vhodné sa ich minimálne opýtať, či nepotrebujú pomoc so zabezpečením odvozu alebo ubytovania. Veď už len dopravenie sa na vašu svadbu môže niekoho stáť nemalé peniaze.

3. Kupujete si šaty skôr, ako máte vybraté miesto konania či štýl svadby

Rozhodne si nevyberajte šaty snov, pokiaľ neviete, kde sa svadba bude definitívne konať a v akom duchu sa ponesie. Veď, príliš nariasené šaty s dlhou vlečkou sa nebudú dobre vynímať na svadbe v štýle "záhradná párty" a naopak, šaty po kolená určite nebudú dobrá voľba na formálnu svadbu v kaštieli.

4. Príliš skoro oznamujete vaše zasnúbenie

V dnešnej dobe, kde prím hrajú sociálne siete, je náročné niečo udržať v tajnosti. Preto je určite namieste oznámiť vaše zasnúbenie osobne vašim rodičom aj najbližším. Určite sa tomu poteší aj stará mama, ktorá o facebooku ešte ani nepočula.

5. Hneď vylúčite možnosť spolupráce so svadobným agentom

Pokiaľ neviete, ako veľká bude vaša svadba a čo všetko jej plánovanie obnáša, určite je namieste hneď nezatracovať možnosť pomoci profesionálov. Nie všetky nevesty nadchádzajúci organizačný nápor zvládnu, a teda je pre ne lepšie nechať ho v rukách profesionálov.

6. Neprejdete si zoznam hostí s vašimi rodičmi

Je veľmi podstatné prejsť si s vašimi rodičmi zoznam ľudí, ktorých na vašu svadbu chcete pozvať a koho rozhodne vidieť nemusíte. Rovnako je slušné opýtať sa priamo ich, či nechcú niekoho pozvať. Vám to možno príde trošku od veci, ale možno aj vaši rodičia sú niekomu zaviazaní a potrebujú sa revanšovať pozvaním na vašu svadbu.

7. Príliš sa zaoberáte sociálnymi médiami

Pokiaľ na pintereste aktuálne fičí nejaký účes, typ šiat alebo konkrétna farebná kombinácia, rozhodne nemusíte hneď všetko kopírovať. Pokiaľ sa vám páči niečo iné, choďte za svojimi predstavami. Veď originálna svadba je určite viac ako tucet rovnakých len preto, že je to trendy.

8. Stali ste sa obeťou chudnutia

Za to, že sa idete vydávať, nemusíte hneď nabehnúť na prvú diétu, ktorá je momentálne in a snažiť sa zhodiť príliš veľké množstvo kíl. Veď, vaši blízki, rodina a aj budúci manžel vás ľúbia takú aká ste. Samozrejme, môžete sa venovať vašej váhe a zdravému životnému štýlu, no pamätajte – všetkého veľa škodí.

9. Medzi obradom a hostinou je príliš veľká časová medzera

Táto situácia nastáva najmä vtedy, keď sa mladomanželia rozhodnú ísť fotiť hneď po obrade. Príliš veľká časová medzera spôsobuje nudenie sa hostí a rovnako nie je slušné nechávať ich príliš dlho čakať.

10. Myslíte si, že musíte byť dokonalá

Pokiaľ na vás z každého svadobného časopisu pozerajú nevesty s vyčesanými vlasmi, bohatými šatmi s kruhami a 5-centimetrovými nechtami, tak to ešte neznamená, že to musíte mať tiež, najmä, ak sa v tom necítite dobre. Neexistuje návod, ako sa má čo robiť a ako musí nevesta vyzerať. Ak sa dobre cítite v ležérnom účese, určite po ňom siahnite. A to platí aj na všetko ostatné.

11. Nevyzdvihujete svoj zásnubný prsteň

Na prste máte zásnubný prsteň iba chvíľku a hneď k nemu plánujete doplniť aj obrúčku. Chváľte sa nim, ukážte ho svojim priateľom a povedzte im príbeh vášho prsteňa. Určite si to zaslúži.

12. Nechystáte svojim hosťom mini darčeky ako znak vďaky

Mnohé nevesty v snahe ušetriť vyškrtávajú zo svojich plánov darčeky pre hostí. Avšak malé, milé a vkusné drobnosti si budú vaši hostia určite vážiť a pokiaľ im dáte niečo, čo nebudú považovať za lapač prachu, určite ich tým potešíte.

13. Nemyslíte na personál pracujúci na vašej svadbe

Veď predsa aj fotograf, kameraman, či starejší alebo dievčatá, ktoré vás prídu čepčiť, potrebujú jesť a piť, aby vydržali pracovať celý deň. Určite na nich nezabudnite a nahláste jedlo aj pre nich. Či sa najedia s vami alebo na inom na to určenom mieste, je na vás.

14. Nemyslíte na všetky potrebné úkony

Určite nezabúdajte dať do poriadku všetky papiere na úrade a upozorniť svedkov, že musia mať so sebou platné občianske preukazy. Overte si, či ste urobili skutočne všetko, čo bolo po administratívnej stránke potrebné.

15. Príliš málo času

Nenechajte si v svoj svadobný deň ujsť ani jednu minútu. Je to neopakovateľný deň, a tak si ho užívajte plnými dúškami od prvej minúty až po tú poslednú.

16. Neďakujete svojim hosťom

Veľmi častou chybou neviest je, že neďakujú svojim hosťom za ich dary. Na svadbe nie je čas venovať sa darom jednotlivo, no nasledujúci deň, keď si ich prechádzate, určite nezabudnite všetkým ešte raz poďakovať. Či už to urobíte osobne, telefonicky alebo pošlete ďakovnú kartičku.

17. Nevenujete sa všetkým hosťom

Na svadbe určite nezabudnite stráviť aspoň krátku chvíľu s každým jedným vašim hosťom. Je to slušné a všetci budú mať pocit spolupatričnosti.

18. Zlé umiestnenie

To, že niektorí vaši priatelia sú voľní, ešte neznamená, že teraz všetkých musíte posadiť k jednému stolu a čakať, že sa z nich stanú páry. Snažte sa ich skôr usadiť tak, aby sa každý dobre zabavil a keď bude vhodná chvíľa, tí správni ľudia si k sebe isto nájdu cestu.

19. Ničíte si svoj zásnubný prsteň

Pokiaľ sa vám váš zásnubný prsteň skutočne páči a vidíte v ňom symbol, určite je dobrý nápad si ho dávať dole, pokiaľ robíte niečo s chemikáliami alebo pracujete v kuchyni. Veď predsa chcete, by vám vydržal celý život.

20. Príliš formálne stolovanie

Máte na stole uložené všetko podľa pravítka a jednotlivé vázičky a ozdôbky úplne obsadili stôl. Je to chyba, nechajte priestor aj troške chaosu a rovnako aj priestor na ďalšie poháre a taniere, ktoré si so sebou donesú vaši hostia z iných stolov. Veď ide o svadbu a nie spoločenský banket.

21. Zabúdate na silu papiera

Všetky svoje plány, nápady, návrhy a aj to, čo sa vám jednoducho páči, si zaznamenávajte na papier. Je najjednoduchšie sa k tomu potom vrátiť a aj po svadbe to môže byť pekná spomienka.

22. Preháňate

Prestaňte myslieť megalomansky. Áno, je to jeden z najkrajších dní vo vašom živote, ale rozhodne nie posledný. Nemíňajte teda zbytočne na extra kvetoch a extra výzdobe, veď podstatná je dobrá nálada a nie desať váz a pätnásť sviečok na jednom stole.

23. Sebakritika ohľadom svadobných šiat

Chápeme, že odmalička ste snívali o šatách, v ktorých by ste vyzerali ako víla, ale pokiaľ sa k vašej postave jednoducho nehodia, radšej na ne zabudnite. Určite nájdete šaty, v ktorých budete vyzerať ako bohyňa a budete spokojná aj vy sama.

24. Porovnávate

Ak už váš prst zdobí zásnubný prstienok a váš snúbenec sa rozhodol pre okázalý veľký diamant, určite nie je o nič lepší ako kamarátkin strieborný prsteň so zirkónom. Každá nevesta chce byť šťastná a nie každý ženích má finančné možnosti na luxusné šperky. Nebudeme to predsa kamarátke kaziť, veď ani drahý prsteň nezaručí šťastné manželstvo.

25. Nerozrátavajte položky „na hlavu“

Je to taký štandard, rátať jednotlivé položky rozpočtu na počet hostí. Ale nie vždy je to múdre riešenie. Ak vám nejaký dodávateľ ponúkne výzdobu, ktorá bude stáť 5 € na hlavu, neznamená to, že keby ste mali o 10 hostí menej, bude výzdoba chudobnejšia. Treba rátať s komplexnou cenou a posúdiť, či je pre vás prijateľná ako taká.

26. Neurobíte si prieskum ohľadom kvetín

Mnohé nevesty majú presne vybraté kvetiny, ktoré chcú mať vo svadobnej výzdobe. Ak by sa však popýtali, mohli by zistiť, že dané kvety sú mimo sezónne, a teda si za ne priplatíte dvojnásobok, prípadne dané kvety v reze dlho nevydržia a v sále vám môžu začať vädnúť.

27. Predávkovanie kúrami na vlasy

Odrazu sa začnete nekontrolovateľne starať o svoje vlasy – ak ste to nerobili doteraz, určite nie je dobré začať vyhľadávať všetky možné kúry a dúfať, že vám vlasy zázračne zhustnú alebo narastú. Riešením je skôr dobrá kaderníčka, ktorá sa o váš účes postará profesionálne.

28. Myslíte si, že ste profesionálna cukrárka

Pokiaľ tomu tak skutočne nie je alebo pečenie zákuskov a tort nie je vaša najväčšia záľuba, určite s tým nezačínajte teraz. Ušetríte si veľa času a stresu a napokon, nemusí to dopadnúť vždy dobre.

29. Vyberáte si rúž podľa trendov

Aj keď sú krvavo červené pery naozaj moderné, nie všetkým sa musia hodiť. Pokiaľ na to nie ste vhodný typ, radšej sa podobným módnym výstrelkom vyhýbajte a zvoľte si to, čo sa vám naozaj hodí.

30. Nenaplánujete si dostatok času na make-up a účes

Toto platí najmä pre nevesty, ktoré sa líčia a češú na svadbu samy. Určite si dopredu dobre zvážte, koľko vám to môže trvať a doprajte si aj časovú rezervu. Veď človek nikdy nevie, čo sa môže stať.

31. Príliš preťažíte fotografa

Rozumieme, že si chcete uchovať tie najkrajšie chvíle a momenty a naplánujete fotografovi fotenia počas celého dňa, rovnako ako aj zábery, ktoré chcete, aby urobil. Nezabudnite však aj na voľný priebeh fotenia, veď spontánne zábery bývajú často krajšie ako tie strojené.

32. Komplikujete pozvánky

Príliš veľa inštrukcií, termínov a adries môžu svadobné oznámenie akurát tak pokaziť. Nechajte si inštrukcie na samostatný papier alebo ich pošlite hosťom, ktorých sa to týka prostredníctvom mailu.

33. Využívate všetky dostupné sily

Chápeme, že chcete ušetriť, ale to, že vaša sesternica má veľa priaznivcov na instagrame a robí naozaj pekné zábery, z nej fotografku neurobia. Rovnako ako z vašej sestry, ktorá si doma robí účesy podľa najnovších tutoriálov. Niekedy je lepšie nechať veci na profesionálov.

34. Venujete prílišnú pozornosť detailom

Je pekné mať naplánované všetko do posledného detailu, ale, ak na to nemáte čas a prerastá vám to cez hlavu, je skutočne jedno, či máte na stole sviečky biele alebo transparentné a či máte dva podväzky. Sústreďte sa na to, čo je pre vás podstatné.

35. Zabudnete jesť

Takmer každá jedna nevesta sa sťažuje na to, že počas svadobného dňa zabudla jesť. Určite na to nezabúdajte, rovnako ako na dodržiavanie pitného režimu.

36. Neladíte svoju kyticu k svadobným šatám

Pokiaľ sú vaše šaty veľmi formálne, nebude zrejme najlepší nápad k nim vyberať kyticu z poľných kvetov, rovnako ako k extravagantným šatám vyberať veľmi minimalistickú kyticu.

37. Nenosíte svoj zásnubný prsteň

Na čo je vám prsteň, ktorý nenosíte. Určite si ho berte so sebou aspoň, keď idete von s kamarátmi alebo, ak idete niečo vybavovať ohľadom svadby.

38. Nemyslíte na skryté náklady

Pri zostavovaní rozpočtu si nechávajte aspoň 10% rezervu na skryté poplatky, o ktorých ste vôbec netušili. Verte či nie, tie sa vyskytnú vždy.

39. Na rozlúčke so slobodou máte ľudí, ktorí sa svadby nezúčastnia

Pokiaľ plánujete rozlúčku so slobodou, mali by sa jej zúčastniť iba vaši najbližší ľudia. Teda takí, ktorých na svadbu pozývate. Je čudné sa zabávať s niekým, kto koniec konca na vašej svadbe účastný nebude. Rozhodne je to aj trošku neslušné.

40. Zabudnete nastaviť hranice pre vašich rodičov

Ak už je to príjemné, či nie, určite je vhodné dopredu si povedať s vašimi a rodičmi vášho snúbenca, s čím vám môžu pomôcť a čo si chcete urobiť vy sami. Veď nie je nič horšie, ako sa pohádať pred svadbou kvôli prekročeniu hraníc.

41. Pri plánovaní dekorácií neberiete do úvahy miesto konania

Je veľmi dôležité plánovať dekorácie tak, aby sa vám hodili aj do miesta konania. Ak je teda vaša sála ladená dočervena, výzdoba vo fialovej farbe asi nebude ten najlepší nápad.

42. Nechávate si prstene na poslednú chvíľu

Dodanie obrúčok na poslednú chvíľu so sebou nesie rôzne úskalia. Čo, ak vám nesadne veľkosť alebo váš prsteň nebude vyhovovať vašim požiadavkám. Riešiť podobné veci v predstihu sa určite oplatí.

43. Platený alkohol

To ako naozaj? Pozvete na svadbu svojich najbližších a rodinu, prinesú vám svadobné dary a chcete, aby si alkohol platili sami? Minimálne zabezpečenie vína a aspoň dvoch druhov alkoholu na váš účet je určite slušné.

44. Preháňate to s voňavkou

Vieme, že každá nevesta chce na svadbe krásne voňať. Mnohé si na túto príležitosť kupujú aj špeciálne parfumy, ale aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac.

45. Ignorujete svoje obočie

Dáte si záležať s výberom správneho účesu a make-upu. A čo takto naplánovať si aj úpravu obočia. Je to významná časť vašej tváre a pekne upraveným obočím určite nič nepokazíte.

46. Nedávate hosťom presné inštrukcie

Veľmi často sa stáva, že hostia nepochopili pozvanie tak, ako ste ho mysleli a okrem svojho partnera prídu napríklad aj so svojimi dospelými deťmi a ich manželmi a manželkami. Uistite sa, či každý rozumie, koho presne na svadbu pozývate. Prejdete tak zbytočným konfliktom a nepríjemným situáciám.

47. Nevenujete sa vašim tradíciám

Rozumieme, veď moderná svadba sa obíde bez mnohých tradícií minulosti. Určite však preberte so svojimi rodičmi, či by ich nepotešil niektorý zo zvykov. Bude to určite veľmi dojímavá časť vašej svadby.

48. Úprava sály

Rozumieme, že mať v sále mnoho bezpečnostných upozornení a značení únikových východov nie je práve váš sen, ale zamyslite sa nad potrebnosťou aspoň niektorých z nich.

49. Zabudnete na hlasitosť hudby

Nie je nič horšie ako keď na svadbe tak veľmi "reve" hudba, že si hostia nerozumejú ani slovo. Nechajte preto aj hudobnú produkciu v rukách profesionála, ktorý vie, ako správne nazvučiť miestnosť.

50. Zabúdate na zábavu

Nestresujte sa celú svadbu a nekontrolujte, či všetko vyšlo podľa vašich predstáv. Vezmite radšej svojich hostí na tanečný parket a bavte sa do rána. Veď práve dobrá zábava na svadbe zostane v spomienkach navždy.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby