Svadobný plánovač (64): Veci, ktoré nevesty po svadbe ľutujú z finančného hľadiska

 • 17. feb 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Ak plánujete svadbu a neviete, na čom môžete ušetriť a na čom by ste naopak šetriť nemali, nechajte si poradiť od dám, ktoré to už majú za sebou. Za čo by radšej dali viac peňazí a čo bolo podľa nich, naopak, zbytočnou investíciou?

Pre každého sú, samozrejme, na svadbe dôležité iné veci a podľa toho sa aj rozhoduje, do čoho bude investovať a do čoho nie. Určite je však dobré vypočuť si názory niekoho, kto už má svadbu za sebou a zistiť, ako to celé vníma s odstupom času.

Topánky

K svadobným topánkam majú dámy hneď niekoľko postrehov. Niektoré ľutujú, že si kúpili vyložene svadobné topánky iba na jednu príležitosť a keby mali možnosť to vrátiť, kúpili by si radšej nejaké, ktoré sa dajú po svadbe využiť aj na iné príležitosti. To určite nie je zlý nápad. Nádherných topánok, ktoré sa hodia na svadbu, a zároveň aj na iné príležitosti určite nájdete veľa.

Iné dámy sa zas rozhodli na topánkach ušetriť a kúpili si nejaké lacnejšie, ktoré nakoniec neboli veľmi pohodlné a ani úplne nezodpovedali ich predstave. Svadobné topánky nemusia stáť stovky eur, aby boli pohodlné a krásne. Niektoré drahé topánky sú rovnako nepohodlné ako tie lacné. Preto si pri výbere dávajte pozor, aby sa vám v nich dobre chodilo – strávite v nich totiž niekoľko náročných hodín. Ak vás topánky tlačia už v predajni, nečakajte, že ich neskôr rozchodíte. Nech už sú akokoľvek krásne, dajte od nich ruky preč a hľadajte ďalej.

Niektoré nevesty sa dokonca rozhodli do topánok neinvestovať vôbec a obuť si niektoré z tých, ktoré už mali doma. Po svadbe ich potom mrzelo, že si predsa len nekúpili nejaké špeciálne topánočky, ktoré by vynikli na fotkách. Zábery svadobných topánok sú totiž momentálne veľmi obľúbené.

Fotograf a kameraman

Čo sa týka fotografa a kameramana, nevesty sa zhodujú, že kvalita by mala vyhrať nad kvantitou. Svadobné fotografie a video vám ostanú na celý život a budú vám pripomínať tento výnimočný deň, preto je dôležité, aby ste mali zo svadby pekné zábery, na ktoré sa budete radi pozerať a radi ich budete ukazovať svojim blízkym.

Mnohé dámy by investovali do fotografa a kameramana viac, keby mali možnosť rozhodnúť sa znova. Iné nevesty zas radia začať hľadať týchto ľudí čím skôr, aby ste mali z čoho vyberať. Netreba si hneď objednať prvého fotografa, ktorý sa vám pozdáva bez ohľadu na cenu. Niektoré dámy to urobili a potom ľutovali, že nehľadali dlhšie, lebo objavili rovnako šikovných ľudí za nižšiu cenu.

Kaderníčka a vizážistka

Veľa neviest ľutovalo svoje investície aj pri výbere kaderníčky a vizážistky. Tu sa však názory rôznia. Niektoré dámy mrzelo, že investovali málo peňazí, respektíve žiadne (a nechali si urobiť účes a make-up u známych) a potom im účes nevydržal a rozmazal sa im make-up. Iné nevestičky sa zas nechali nalíčiť a učesať v drahých salónoch a potom zistili, že rovnako dobrú prácu odvedie aj lacnejšia kaderníčka či vizážistka.

Najlepšie teda urobíte, ak si necháte niekoho odporučiť. Ďalšou možnosťou je nájsť si nejakú mladú, začínajúcu kaderníčku a vizážistku, ktorá by vám dala nižšiu cenu a urobila účes a make-up na skúšku zadarmo. Tak uvidíte, či ste s jej prácou spokojná.

Výzdoba

Mnoho neviest po svadbe ľutuje, že sa rozhodli robiť si výzdobu sami, a keby sa mohli rozhodnúť znova, najali by si na to agentúru. Agentúr, ktoré robia svadobnú výzdobu, je mnoho a majú tiež rôzne cenové hladiny. Oslovte ich preto radšej viacero a nechajte si urobiť cenové ponuky, podľa toho sa potom rozhodnete.

Myslite tiež na to, že vysoká cena nemusí znamenať aj vysokú kvalitu a naopak nízka cena, nemusí znamenať nízku kvalitu. Najlepšie urobíte, ak si s jednotlivými agentúrami dohodnete stretnutie, predostriete im vašu predstavu a uvidíte, ako budú reagovať a čo vám ponúknu.

Svadobné šaty

Svadobné šaty sú asi najbežnejšou vecou, ktorú nevesty po svadbe ľutujú. Často sa stáva, že sa dámy rozhodnú do šiat príliš neinvestovať (veď si ich oblečú len raz) a potom ich mrzí, že sa na svadbe necítili tak výnimočne, ako by sa cítili v tých krajších šatách, ktoré ale stáli viac peňazí. Nevesty tiež zvykne mrzieť, že šaty nevyzerajú na fotografiách tak pekne, ako by chceli a podobne. Dámy často až po svadbe zistia, že im vlastne na šatách záležalo viac, ako si mysleli. Samozrejme, svadobné šaty nemusia byť nevyhnutne drahé, aby boli pekné. Treba len hľadať, mať trpezlivosť a nechať si na výber šiat dostatok času.

Iné nevesty, naopak, mrzí, že investovali tak veľa peňazí za šaty, ktoré im potom visia v skrini a padá na ne prach. Rozmyslite si preto dobre, aké šaty si vyberiete. Ak ste sa zamilovali do šiat, ktoré stoja 2000€ a ste si isté, že si ich chcete nechať na pamiatku, nemajte výčitky. Ak si to môžete dovoliť, a šaty naozaj chcete, nešetrite na nich zbytočne. Zamyslite sa však nad tým, či sú to naozaj tie pravé šaty, a či vám tá investícia za to stojí.

A taktiež naopak, ak ste sa rozhodli, že do svadobných šiat nechcete investovať, lebo si ich oblečiete len raz, nenechajte sa prinútiť do kúpy drahších šiat, ako si môžete dovoliť. Rovnako sa však zamyslite, či vás nebude potom ani trošku mrzieť, že ste si nevybrali tie o niečo drahšie. Na svadbe sú predsa najdôležitejšie emócie a preto je dôležité, aby ste si vybrali šaty, ktoré vás urobia naozaj šťastnou. 🙂

Drobnosti na svadbu

Za vyložene zbytočnú investíciu považuje väčšina neviest rôzne drobnosti a doplnky, napríklad závoj, vankúšik pod prstienky, doplnky pre nevestu, darčeky pre hostí, novomanželské poháre a podobne. Ak potrebujete niekde ušetriť, určite je dobré zvážiť si, čo naozaj na svadbe potrebujete a čo nie.

Rôzne drobnosti a doplnky sú skvelým spôsobom ako znížiť rozpočet. Vankúšik pod obrúčky sa dá nahradiť tanierikom. Ak dávate hosťom výslužku, nemusíte im dať aj darčeky, alebo ako darčeky môžete dať len symbolicky cukríčky z bonboniéry. Novomanželské poháre si nemusíte nechať robiť v sklárňach na mieru, dajú sa kúpiť na internete za zlomok ceny. Prípadne, ak si poháre nechcete nechať na pamiatku, nemusíte ich mať na svadbe vôbec. Samozrejme, ak si to môžete dovoliť, nešetrite na drobnostiach, ktoré vám urobia radosť len preto, že nie sú nevyhnutné.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby