Svadobný plánovač (67): Čo nevesty najviac neznášajú na plánovaní svadby?

  • 10. mar 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Plánovanie svadby, tak ako takmer všetko, má svoje plusy aj mínusy. Aby ste boli pripravení na „najhoršie“, prečítajte si, ktoré veci nevesty najviac neznášajú na plánovaní svadby.

1. Zoznam hostí

V zozname najneobľúbenejších úloh počas plánovania svadby jednoznačne vedie zostavovanie zoznamu hostí. Pripraviť zoznam hostí, s ktorým budete spokojní obaja, je naozaj náročné, a to najmä vtedy, ak sa vaše rodiny či kamaráti nepoznajú. Musíte tiež brať ohľad na rôzne vzťahy medzi vašimi blízkymi, rozpočet, veľkosť sály či ďalšie veci, ktoré rozhodujú o tom, koho pozvete.

Aby ste si celý proces zjednodušili a spravili ho prehľadnejším, napíšte si najskôr na papier, ktoré veci budú ovplyvňovať počet pozvaných, potom si tieto veci spolu prejdite a vypočítajte koľko ľudí môžete pozvať. Ďalej môžete postupovať tak, že vytvoríte zoznam rodinných príslušníkov, kamarátov či spoločných známych, o ktorých viete, že ich určite chcete pozvať. A nakoniec vytvorte každý vlastný zoznam ďalších ľudí, ktorých by ste radi pozvali. Zoznamy si spolu prečítajte a vyberte, koho z nich naozaj pozvete.

2. Názory ostatných ľudí

Ďalšou vecou, ktorú nevesty na svadobnom plánovaní neznášajú, sú neustále otázky ohľadom svadobných príprav a názory či rady ostatných ľudí, ktorým sa asi nevyhne nikto. „Ty ešte nemáš zabezpečené toto?“, „Kedy zabezpečíte tamto?“, „Vy nebudete mať na svadbe…?“, „Prečo si nepozvala …?“, „V svadobnom menu musí byť …“, „Naozaj chceš mať tieto kvety?“

Či už vaša rodina, kamaráti, známi alebo kolegovia v práci, každý sa vás bude na svadobné prípravy vypytovať a každý bude mať na veci svoj názor. Rady je určite dobré si vypočuť, lebo môžu byť naozaj užitočné, ale keď vás niekto neustále poučuje a presviedča o svojej pravde, to už počúvať nemusíte. Najmä, ak vám rodina na svadbu prispieva, alebo ju nedajbože platí celú, má pocit, že môže o nej rozhodovať.

Tak by to však nemalo byť. Je to predsa vaša rodina, majú vás radi a preto by mali pochopiť, že svadbu máte len jednu a chcete ju mať podľa vašich predstáv. Nebojte sa im teda slušne odporovať, keď sa vás budú snažiť presvedčiť o niečom, s čím nesúhlasíte, alebo donútiť do niečoho, čo nechcete.

3. Rozpočet

Veľkým problémom svadobného plánovania je pre mnoho párov práve rozpočet a najmä to, že nie je neobmedzený. Nevesty neznášajú nielen to, že musia robiť kompromisy, určovať si priority a rozhodovať sa podľa financií a nie podľa toho, čo by naozaj chceli, ale aj samotný fakt, že im z účtu odchádzajú nemalé sumy peňazí. S tým sa ale, bohužiaľ, nedá nič robiť.

Musíte sa pripraviť na to, že svadba je pomerne nákladná záležitosť a pokiaľ vám nestačí obrad na matrike a potom posedenie s rodičmi, bude vás aj niečo stáť. Samozrejme, existuje viacero spôsobov, ako sa dá na svadbe ušetriť bez „straty na kvalite“, záleží len na vás, nakoľko ste ochotní robiť kompromisy a v ktorej oblasti vám nevadí urobiť nejaké ústupky oproti pôvodnej predstave.

4. Rozhodovanie

Mnoho neviest na svadobnom plánovaní najviac neznáša proces rozhodovania. Existuje tak veľa možností a je ťažké vybrať si len jednu. Či už sa jedná o kvety, farebnú kombináciu, svadobné šaty, tortu, menovky, či viazanie mašle na stoličky, niektoré nevesty skrátka nevedia zvoliť len jednu možnosť.

Ak je to aj váš prípad, najlepšie urobíte, ak si pri rozhodovaní necháte poradiť. A potom, keď už niečo vyberiete, nespochybňujte svoje rozhodnutie. Keby ste mali uvažovať nad všetkými vecami, ktoré potrebujete vybaviť a do toho ešte spochybňovať, či ste sa rozhodli správne pri veciach, ktoré ste už vybavili, určite by ste sa z toho zbláznili.

5. Zasadací poriadok

Zostaviť zasadací poriadok tak, aby boli všetci spokojní, je takmer nemožné, napriek tomu sa o to takmer každý pár pokúša. Aj preto patrí zostavovanie zasadacieho poriadku medzi najmenej obľúbené časti svadobného plánovania. Vyhovieť každému sa jednoducho nedá a aj keď prerobíte zasadací poriadok 10x, stále sa môže stať, že niekto nebude spokojný, alebo sa týždeň pred svadbou ozve niekto, že nebude môcť prísť, alebo naopak, že nakoniec bude môcť prísť.

Aby ste si to aspoň trochu uľahčili, pripravte si plán svadobnej sály, zakreslite naň stoly a k nim potom priliepajte mená hostí na farebných lepivých papierikoch. Keď sa rozhodnete niečo zmeniť, hosťa jednoducho presuniete a nebudete musieť nič gumovať, škrtať ani prepisovať.

Ak chcete byť ešte kreatívnejší, pripravte si 3D model sály napríklad z polystyrénu. Papieriky s menami hostí potom môžete nalepiť na špajdle a zapichnúť ku stolom.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok