Svadobný plánovač (77): 7 detailov, kvôli ktorým sa nevesty znepokojujú, ale v skutočnosti nie sú až také dôležité

  • 24. máj 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Pri plánovaní svadby je jednoduché podľahnúť stresu, často aj úplne bez dôvodu. Toto sú najbežnejšie detaily, kvôli ktorým sa nevesty znepokojujú, aj keď nie sú vôbec dôležité.

1. Počasie

Jednou z najväčších obáv neviest je práve počasie, napriek tomu, že ho nemôžu nijako ovplyvniť. Zásada, ktorou by ste sa mali riadiť pri plánovaní svadby je: „Ak môžete zmeniť niečo, čo vás znepokojuje, zmeňte to, ak to nemôžete ovplyvniť / zmeniť, zmierte sa s tým.“ Táto zásada vám ušetrí množstvo zbytočného stresu.

Jediné, čo môžete urobiť ohľadom počasia, je vybrať dátum podľa štatistík o počasí a mať v zálohe náhradný plán, ak by to predsa len nevyšlo. Napríklad, ak plánujete svadbu pod holým nebom, vyberte si lokalitu, ktorá má k dispozícii aj uzavretý priestor – ak počasie nebude vhodné na svadbu vonku, jednoducho ju presuniete dovnútra.

2. Zasadací poriadok

Asi najväčším strašiakom všetkých neviest je zasadací poriadok. Zostaviť ho tak, aby boli všetci spokojní je takmer nemožné, takže si s tým zbytočne nelámte hlavu. Rozložte ľudí najlepšie ako viete a počas večera sa každému aspoň trochu povenujte a uvidíte, že na zasadacom poriadku nakoniec vôbec nezáleží. Hostia sa počas večera aj tak budú rôzne presúvať, aby sa porozprávali so známymi, zatancovali si a podobne.

3. Farby

Prílišná snaha o dokonalé zladenie všetkých farieb vám prinesie len množstvo stresu a veľa, veľa práce navyše a nakoniec aj tak možno s výsledkom nebudete spokojná a prídete o veľa drahocenného času. Vaše menovky nemusia byť v tom istom odtieni ako stuhy na stoličkách a šaty družičiek nemusia presne ladiť s farbou stuhy na vašej kytici. Samozrejme, použiť všetky farby spektra len preto, že sa vám páčia, tiež nie je najlepšie riešenie.

Skrátka, všetko s mierou. Keď sa rozhodnete pre nejakú farebnú kombináciu, držte sa jej, ale nebojte sa robiť drobné odchýlky v odtieňoch. Naozaj to nie je dôležité a nikto si ten drobný rozdiel vo farbe nevšimne. Dokonca výzdoba bude vyzerať lepšie, keď budete farby kombinovať tón v tóne, ako keby ste mali všetko v tom istom odtieni.

4. Svadobné menu

K svadbe samozrejme patrí množstvo jedla a pitia, ale robiť si kvôli tomu ťažkú hlavu naozaj nemusíte. Hostia sa nejdú na vašu svadby najesť, ale osláviť s vami výnimočný okamih vášho života. Ak zabezpečíte, aby bol jedla dostatok a aby si mohli vybrať aj vegetariáni, či ľudia s potravinovými alergiami, máte vyhrané. Príliš to nekomplikujte a nesnažte sa za každú cenu vymýšľať nejaké exkluzívne netradičné pokrmy. Tu asi najviac platí, že v jednoduchosti je krása.

5. Menovky

Áno, je to fajn, keď menovky dopĺňajú výzdobu alebo keď ladia so svadobnými pozvánkami, ale v skutočnosti je to úplne jedno. Ak máte čas a chuť a nestresuje vás to, samozrejme, riešte každý detail, dajte si záležať na všetkých drobnostiach. Ale ak neviete čo skôr a máte toho vyše hlavy, nepridávajte si starosti menovkami.

Čistá biela kartička s vytlačeným menom v strede nikoho neurazí a nepokazí vám ani výzdobu. Ak sa vám biela nehodí, vytlačte mená na farebný papier farebným písmom. Menovku zo svadby si málokto necháva na pamiatku, väčšina ľudí ju stratí, zahodí, alebo nechá na stole.

6. Zákusky

Naozaj nezáleží na tom, či budete mať na svadbe venčeky, punčové rezy alebo cup cakes. Dôležité je, aby boli zákusky chutné. Keď vyberiete šikovnú cukrárku, je úplne jedno čo upečie, lebo hosťom to bude chutiť tak, či onak. Taktiež neobjednávajte zbytočne veľké množstvá koláčov, ktoré nikto nezje.

Hostia sa neurazia, keď nedostanú výslužku v podobe zákuskov, nikomu to chýbať nebude. Väčšiu radosť asi urobí fľašou vína. Alebo, nemusíte dávať výslužky žiadne. Pri zákuskoch odporúčam radšej mini verzie na 2-3 hryzy – sú praktickejšie a každý bude môcť ochutnať z viacerých druhov, kým sa úplne preje :-).

7. Kvety

Kvety tvoria základ výzdoby na väčšine svadieb, záleží na nich však omnoho menej, ako by ste si mysleli. Keď zvolíte štýl a farebnú kombináciu výzdoby, nechajte floristom voľnejšiu ruku. Krásnu romantickú výzdobu vytvoríte s ružami, rovnako ako s tulipánmi, či hortenziami a podobne.

Neznepokojujte sa preto, ak váš vysnený kvet nie je práve dostupný, je príliš drahý, alebo vám ho kvetinári neodporúčajú. Nechajte im voľnejšiu ruku. Bude sa im tak lepšie a vy si ušetríte množstvo stresu, keď nebudete trvať na nejakej konkrétnej predstave, ktorá sa za daných okolností možno ani nedá naplniť.

Bonus – Harmonogram svadobného dňa

Harmonogram svadobného dňa je síce veľmi dôležitý, ale nemusíte panikáriť, keď sa vám ho nepodarí držať tak, ako ste chceli. Táto časová os dňa by mala slúžiť na to, aby ste popredu vedeli, čo sa kedy deje a koľko máte na čo času – najmä pri prípravách pred obradom. Počas samotnej svadby však môžete od neho upustiť a program prispôsobovať priebehu večera a tomu, ako sa hostia bavia. Svadba tak bude pôsobiť uvoľnenejšie a vy si ju budete môcť užiť naplno a bez stresu :-).

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok