Ekologická svadba: Ako na ňu?

 • 22. júl 2021
 • Dana Račko
 • iStock

Povedať si svoje áno ekologickou formou neznamená len vymeniť plastové poháre za sklenené. Ide o celkový koncept. Ekologická svadba zohľadňuje každú časť svadobnej prípravy. Kde začať a na čo všetko myslieť, aby ste prírode neuštedrili ďalšiu ranu?

ekologická svadba

1. Svadobné šaty z požičovne a bazáru

Kúpou svadobných šiat alebo ich šitím na mieru sa znižuje šanca na ich opätovné použitie. Šaty šité na mieru nie vždy sadnú ako uliate ďalšej neveste bez úprav, a tak sa stáva, že roky ostanú visieť v skrini bez toho, aby dostali druhú šancu. Najekologickejšou formou výberu svadobných šiat je ich kúpa z bazáru. Ďalšou možnosťou je využiť svadobné šaty napríklad po mame. Pokiaľ ich čas príliš nepoznačil, šikovná krajčírka vám z nich vyčaruje originálny kúsok.

2. Látkové obrúsky

Už žiadne ďalšie vyrúbané stromy kvôli svadobnému stolovaniu. Požiadajte dodávateľa o látkové obrúsky. Pokiaľ vám ich nevie ponúknuť, kúpte si vlastné a po svadbe ich ponúknite vo svadobnom bazáriku. Navyše, vyzerajú oveľa šmrncovnejšie ako klasické papierové obrúsky.

3. Sviečky zo včelieho alebo sójového vosku

Neobsahujú parafín, sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov, nezvyšujú hladinu oxidu uhličitého. Okrem toho produkujú menej sadzí a horia oveľa dlhšie. Majú ešte jeden skvelý bonus – na rozdiel od klasických sviečok ich v prípade nehody odstránite z textílií a nábytku ľahšie, ako tie parafínové.

Prečítaj si tiež: Sprievodca svadobnými štýlmi: Prírodná svadba

ekologická svadobná výzva

4. Nepapierové menovky na svadobný stôl

Urobte si so snúbencom romantickú vychádzku po parku a počas nej nazbierajte zopár opadaných listov zo stromov. Spojte príjemné s užitočným a na listy napíšte ozdobnými fixami mená vašich svadobných hostí. Inak by skončili v zbernom kontajneri. Vďaka vám môžu byť originálnym a praktickým prvkom na vašej svadbe.

5. Kompostovateľné balóny

Sú vyrobené s kompostovateľného latexu, takže po nich v priebehu pár rokov neostane ani stopa. Nepriateľmi životného prostredia sú napríklad tiež obľúbené lampióny šťastia alebo héliové balóny. Ich používanie v interiéri znižuje riziko znečistenia prostredia. Použité balóny naozaj v prírode spôsobujú smrť zvieratám, nie je to výmysel ekologických aktivistov.

6. Online svadobné oznámenia

Staršiu generáciu svadobných hostí nimi zrejme neohúrite, ale vďaka nim ušetríte nielen prírodu, ale aj peňaženku. Ušetrené financie môžete ako symbolické gesto darovať organizácii, ktorá sa venuje ochrane životného prostredia. Predsa túžite po papierových oznámeniach? Ekologická svadba má pre vás riešenie. Použite recyklovateľný papier a obálky.

recyklovateľné svadobné oznámenia

7. Kvety a ekologická svadba

Znížte ich počet, menej je niekedy viac. Pri výbere dodávateľa uprednostnite lokálnych pestovateľov. Nekupujte kvety, ktorých preprava lietadlom alebo loďou spôsobuje ekologickú stopu. Istou formou šetrenia prírody môžu byť paradoxne umelé kvety. Pokiaľ ich využijete aj na iné oslavy alebo ich podarujete ďalšej neveste, môžu byť ekologické.

8. Nápoje

Pitný režim na svadbu zabezpečte výhradne zo sklenených fliaš. Sklo je obnoviteľný materiál a navyše, také pivo z neho chutí oveľa lepšie ako z plechovky. Minerálky z plastových fliaš nahraďte karafami s obyčajnou vodou s citrusmi a bylinkami. V prípade, že chcete hosťom dopriať aj perlivé nápoje, kúpte sódovač a čerstvá minerálna voda je v pohári za pár sekúnd.

9. Lokálne potraviny

Mäso, zelenina, ovocie, zákusky a alkohol z lokálneho zdroja sú alfou a omegou na svadbe, ktorá si chce dať prívlastok ekologická. Pri výbere zákuskov sa zaujímajte, aké vajcia cukráreň používa. Klietkový chov sliepok je stále veľkým problémom. Najlepšou alternatívou sú vajíčka od sliepok z voľného chovu. Slovensko je krajinou skvelých vín. Urobte si so snúbencom ochutnávku u miestneho vinára a nekupujte zahraničné vína so supermarketov.

10. Žiadne „čačky-mačky“ z AliExpressu

Prípravné albumy neviest sú plné fotiek nákupov z AliExpressu. Väčšinou ide o plastové a papierové doplnky na jedno použitie. Pred ich nákupom si položte otázku, či sú naozaj nevyhnutnou súčasťou vašej svadby. V prípade, že im neodoláte, dajte im druhú šancu aspoň v bazári.

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 14.6.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby