3 nevesty z Mojej svadby nám prezradili, prečo sa rozhodli pre folklórnu svadbu

 • 21. nov 2018
 • Silvia Blahovcová

Ctiť si tradície a korene je v dnešnej dobe čoraz modernejšie a my sa môžeme tešiť, že jednotlivé zvyky neupadnú do zabudnutia. V súčasnosti možno vidieť množstvo neviest, ktoré sa k svadobným zvyklostiam rady vracajú a nenechajú si ich utiecť vo svoj veľký deň.

Pozrite sa spoločne s nami na naše nevesty z Mojej svadby, ktoré sa rozhodli uberať touto cestou. Zároveň nám prezradia, prečo sa tak rozhodli a v čom vidia najväčšie čaro fotografií s ľudovým motívom.

Nevesta @maca1308 Prečo ste sa rozhodli pre folklórnu svadbu? Ono v podstate ani nebolo o čom rozmýšľať. Keď ma, vtedy ešte môj priateľ, požiadal o ruku a začali sme svadbu plánovať, hneď som vedela, čo chcem a akým smerom sa budem uberať. Keďže mi je folklór blízky už odmalička, kedy ma k nemu viedli moji rodičia a neskôr ma očaril úplne, keď som začala tancovať vo folklórnom súbore, kde sme sa aj zoznámili, teraz už s mojím manželom, takže chápete, prečo to bola naša voľba hneď od základov.

Folklór je to jediné, za čo sa tu na Slovensku nemusíme hanbiť a môžeme byť pyšní, že niečo také tu máme…treba zachovávať tradície a aj preto som nesmierne rada, že prenikli prvky folklóru už aj do módy.

Čo považujete za najväčšie čaro takýchto fotografií? Síce máme doma s manželom neskutočne veľa fotografií v kroji a folklórnom duchu, ale nikdy nám ich nie je dosť. Ako hovoríte, je v nich také neskutočné čaro a sú plné našich zážitkov. A v neposlednom rade, ešte aj našim vnúčatám tým raz zanecháme odkaz.

Nevesta @kaciatkotn Prečo ste sa rozhodli pre folklórnu svadbu? Milujem folklór aj napriek tomu, že nie som členkou žiadneho folklórneho súboru. Bohužiaľ, nebolo mi dopriate dostatočné množstvo talentu, aby som mohla s láskou šíriť krásu ľudového spevu či tanca. Možno práve preto si aspoň robím radosť vizuálnou krásou slovenského ľudového odevu.

Zamilovala som si najmä folklórne vzory na stuhách. Dve najobľúbenejšie som použila aj na svojej svadbe ako doplnok nevestinho a ženíchovho svadobného odevu a ostatných svadobčanov vo forme pierok. Rovnaké folklórne stuhy sa zopakovali aj vo výzdobe svadobnej sály, rodičovských domov či rôznych maličkostí použitých počas svadobného dňa (napr. vankúšik na obrúčky).

Čo považujete za najväčšie čaro takýchto fotografií? Čo sa týka svadobného fotenia, nepojali sme to 100% ľudovo – tzn. že sme sa neobliekli do krojov alebo niečo podobné. Využitie folklórnych prvkov bolo len jemné a dopĺňalo naše klasické svadobné outfity. Napriek tomu si myslím, že farebnosť a výraz folklórnych stúh zvýraznilo a oživilo tak oblečenie ako aj svadobné fotografie. V kombinácii s jednoduchým prostredím našej krásnej prírody boli fotky presne podľa mojich predstáv.

Nevesta @ivkulka Prečo ste sa rozhodli pre folklórnu svadbu? Fotografovanie vo svadobných krojoch, čepčenie, ale i ľudové a prírodné prvky vo vlastnoručne robenej výzdobe, ktorá pred 5-timi rokmi u nás nebola ešte in, bolo pre mňa niečím prirodzeným. Na tanečnú som začala ako dieťa chodiť najmä z dôvodu, že sa mi páčili kroje, čo ma zaviedlo k aktívnemu pôsobeniu vo viacerých folklórnych súboroch a napokon som skončila pri štúdiu na Katedre etnológie a folkloristiky. Odzrkadlilo sa to aj pri príprave svadby.

Byť princeznou a mať okolo seba satén a organzu, to by som nebola ja.  Čas strávený pri výrobe svadobnej party s mojou maminou, bol pre mňa jeden z najvzácnejších, čo sa týka svadby. Rovnako ako sobáš, čepčenie a fotografovanie vo svadobných krojoch na mieste, kde vyrastali moji štúrovskí predkovia.

Čo považujete za najväčšie čaro takýchto fotografií? Najväčšie čaro spočíva podľa mňa v tom, ak ide o niečo osobné a úprimné. Obliecť si na seba tradičný svadobný odev – kroj – si treba vážiť a treba ho vedieť nosiť a prispôsobiť sa mu a uspôsobiť tomu aj charakter fotografií. Podľa mňa by to nemalo byť naopak.

Čaro majú pre mňa osobne naše svadobné fotografie v krojoch aj tým, že boli zhotovené na miestach, kde vyrastala napríklad moja prababička a že som bola oblečená obdobne ako ona počas vlastnej svadby. Teraz je na výber množstvo svadobných šiat, aj ja som mala jedny z nich na sebe, ale myslím, že nič krajšie, elegantnejšie a prepracovanejšie ako svadobné kroje už nevymyslíme.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby