Svadobný plánovač (62): Najčastejšie problémy čerstvo zasnúbených párov

  • 2. feb 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Keď začínate s plánovaním svadby, zrejme neviete, čo robiť a ako postupovať. Nebojte sa, nie ste v tom sami. Toto sú najbežnejšie otázky, ktoré páry riešia tesne po zásnubách a odpovede na ne.

Koľko stojí svadba?

To záleží od vašich možností a nárokov. V prípade, že nechcete šetriť úplne na všetkom, počítajte minimálne 5 000 €. Samozrejme, ide to aj lacnejšie, ale musíte sa pripraviť na to, že budete robiť veľa kompromisov. Najväčšou položkou svadobného rozpočtu je zvyčajne občerstvenie a prenájom priestorov, ostatné veci si často viete vybaviť aj po známosti a ušetriť tak nejaké peniažky.

Jednotlivé položky pri stredne veľkej, nenáročnej svadbe (cca 70 hostí) vychádzajú orientačne asi takto:

– Svadobné menu a prenájom priestorov: 2 500€ – Svadobná výzdoba a kvety: 400 – 600€ – DJ: 500€ – Fotograf: 400 – 500€ – Kameraman: 500 – 600€ – Svadobná torta a zákusky: 800€ – Svadobné šaty (prenájom): 250 – 800€ – Oblek pre ženícha: 200€ – Tlačoviny (pozvánky, menovky, zasadací poriadok, program): 100 – 150€ – Obrúčky: 150 – 600€

Ako vybrať dátum svadby?

Je viacero možností, ako pristupovať k výberu dátumu svadby. Môžete vyberať z dátumov, ktoré pre vás niečo znamenajú, podľa ročného obdobia, podľa toho, ktoré dátumy sú voľné vo vašej vysnenej lokalite a podobne.

Zvážiť by ste tiež mali čas, ktorý potrebujete na prípravu, sviatky a významné udalosti či rodinné oslavy, ktoré by sa mohli prekrývať s vašou svadbou.

Kedy poslať svadobné pozvánky?

Najlepšie čo najskôr, aby si hostia mohli dátum zarezervovať, a to najmä, pokiaľ ide o svadbu v lete, kedy je väčšina ľudí niekde na dovolenke. Najneskôr je nutné to urobiť 3 mesiace pred svadbou, nakoľko od počtu potvrdených hostí potom závisia ostatné veci ako množstvo občerstvenia, počet stolov, výzdoba, množstvo zákuskov, veľkosť torty a podobne.

Ako vybrať svadobné šaty?

Ak neviete, kde začať s výberom svadobných šiat, objednajte sa na skúšku do niektorého salónu a vyskúšajte si rôzne strihy šiat a farebné prevedenia, aby ste zistili, čo vám najviac pristane. Zoberte si so sebou aj nejakých poradcov, aby vám pomohli s výberom.

Ak na prvej skúške nenájdete šaty, ktoré by ste chceli, nezúfajte. Málokto nájde tie pravé hneď na prvýkrát. Dôležité je, aby ste si spravili prehľad o možnostiach a ujasnili si, čo vlastne hľadáte, potom sa vám bude vyberať jednoduchšie. Keď už budete vedieť, aké šaty chcete, môžete si ich objednať aj z internetu a vybrať v pohodlí domova.

Koho máme pozvať na svadbu? Musíme pozývať aj partnerov a deti našich blízkych?

Koho pozvete na svadbu, záleží len od vás. Je to vaša svadba a mali by ste ju prežiť s ľuďmi, na ktorých vám záleží a s ktorými sa cítite príjemne. Nedajte sa preto ovplyvniť rodinou a ich názormi na to, kto by mal byť na vašej svadbe a kto nie.

Zoznam hostí prispôsobujte hlavne svojim predstavám a rozpočtu. Ak chcete brať do úvahy aj nejakú nepísanú etiketu, potom by ste mali na svadbu pozvať ľudí, ktorí pozvali vás na svoju svadbu. Naopak, nemusíte pozývať ľudí, ktorí vás nepozvali na svoju svadbu, s ktorými už dlho nie ste v kontakte, či partnerov svojich blízkych, ktorých nepoznáte (výnimkou sú manželské páry).

Partnerov, ani deti svojich blízkych pozývať nemusíte, pokiaľ si to neželáte.

Koľko stoja kvety na svadbu?

Ceny kvetov sa líšia v závislosti od jednotlivých druhov, ale aj od ročného obdobia. Keď sú kvety v sezóne, sú zvyčajne lacnejšie. Orientačne vychádzajú ceny kvetov nasledovne:

Nižšia cena kvetov (menej ako 1€ – 1,50€ za kus): tulipán, frézia, kosatec (Iris), karafiát, alstromeria, gladioly, solidago, narcis, konvalinka, gerbera, ruža, liatris, ornithogalum, chryzantéma.

Stredná cena kvetov (1,50€ – 2,50€ za kus): ranunculus (iskerník), gerbera, gypsophila (nevestin závoj), delphinium, slnečnica, ruža, chryzantéma, eustoma (lisianthus), bouvardia, orchidea (dendrobium), hypericum, calla, zvonček (campanula).

Vyššia cena kvetov (nad 2,50€ za kus): ľalia, hortenzia, ruža, anturia, orchidea (cimbidium), calla, pivónia.

Čo potrebujeme vybaviť, aby sme sa mohli zosobášiť?

Aby ste sa mohli legálne zosobášiť, potrebujete podpísať žiadosť o uzavretie manželstva na príslušnom matričnom úrade.

K žiadosti budete potrebovať nasledovné dokumenty:

– rodný list, – doklad o štátnom občianstve (môže byť nahradený pasom alebo občianskym preukazom) a doklad o rodnom čísle, – potvrdenie o mieste trvalého (prechodného) pobytu a rodinnom stave (slobodný, ovdovený, rozlúčený, rozvedený), ak máte trvalý pobyt v cudzine, musíte predložiť doklad o pobyte a stave vydaný príslušným orgánom tejto krajiny, – v prípade, že je niekto z vás ovdovený, potrebujete aj úmrtný list bývalého partnera alebo úradné rozhodnutie o vyhlásení za mŕtveho, na ktorom je doložka o právoplatnosti, – ak je niekto z vás rozvedený, musíte predložiť súdne rozhodnutie o rozvode, na ktorom je doložka o právoplatnosti.


Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok