Svadobný plánovač (75): Najobľúbenejšie svadobné tradície

 • 3. máj 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Ak neviete, čo zaradiť do vášho programu na svadbu, inšpirujte sa týmito tipmi. Toto sú tie najobľúbenejšie (najčastejšie využívané) svadobné tradície :-).

Rozbíjanie taniera

Takmer žiadna svadba sa nezaobíde bez rozbíjania taniera a zametania črepov. Táto tradícia v podstate spúšťa svadobnú oslavu. Pred tým, ako manželia s hosťami vstúpia do svadobnej sály, privíta ich niekto z personálu a pre šťastia rozbije tanier. Manželia potom musia spoločnými silami črepy pozametať. Hostia sa bavia tým, že im črepy rozkopávajú. Nakoniec si zvyknú manželia zobrať jeden črep na pamiatku a pre šťastie. Niekedy je súčasťou privítania manželov aj prípitok, ktorý sa pije pred rozbitím taniera. Človek, ktorý víta svadobčanov (zvyčajne prevádzkar priestoru) má pripravené 3 poháriky – jeden pre seba a 2 pre manželov – v jednom z nich je pálenka, v druhom voda. Ten, kto si vyberie pohárik s pálenkou, bude mať vraj v manželstve rozhodujúce slovo.

Prvý tanec novomanželov

Súčasťou každej svadby je prvý tanec novomanželov, ktorý otvára tanečnú zábavu. V posledných rokoch sa však tento zvyk stáva plnohodnotnou súčasťou programu – manželia si nacvičia nejaké vystúpenie, často aj využijú profesionálneho tanečného inštruktora. Sú rôzne spôsoby ako poňať prvý tanec. Niektoré páry sa rozhodnú nacvičiť si niečo v romantickom duchu, niekto zvolí rýchlu choreografiu, niekto sa snaží poňať to celé humorne a niektoré páry „vyrozprávajú“ svoj príbeh kombináciou rôznych pesničiek a k nim zodpovedajúceho tanca. Možností je naozaj veľa a medze sa nekladú žiadne.

Krájanie svadobnej torty

Veľmi obľúbeným zvykom na svadbách je krájanie svadobnej torty. Niektoré páry tortu rozkroja mimo programu niekde bokom, respektíve ju nechajú na personál a potom ju servírujú hosťom. Je to však škoda, lebo z krájania torty sa dá urobiť pekná súčasť svadby, napríklad programu a zvyčajne je sprevádzaná nejakou hudbou. Prvý kúsok manželia odkroja spolu a hostia si potom postupne chodia brať tortu. Je to skvelý spôsob ako s každým stráviť aspoň malú chvíľku, pretože hostia majú možnosť si tortu poriadne obzrieť, manželia majú potom krásne fotky alebo video z tejto aktivity a všetkých to združí na jednom mieste.

Čepčenie

Čepčenie je asi najstaršou svadobnou tradíciou, ktorá predstavuje zmenu slobodného dievčaťa na vydatú ženu a premena slobodného chlapca na ženatého muža. Čepčenie môže pripraviť podľa tradície folklórna skupina, ale môžete si ho pripraviť aj sami a pridať do neho niečo vaše.  Princípom čepčenia je, že moderátor (starejší, svedok, dievčatá zo súboru,…) neveste zloží z hlavy závoj a namiesto neho jej nasadí čepiec. Od tohto momentu už nie je nevesta, ale manželka. Ženíchovi zas nasadia na hlavu klobúk. Čepčenie môže prebiehať rôzne v závislosti od lokality alebo od konkrétneho páru – jeho súčasťou môžu byť rôzne tance, spev, scénky a podobne.

Skúška súladu

Veľmi populárnou aktivitou na svadbách je aj skúška súladu. Je to jednoduchá hra, pri ktorej si manželia sadnú chrbtami k sebe a vymenia si jednu topánku. Moderátor (môže to byť DJ, svedok, či niekto iný z hostí) sa ich potom pýta rôzne otázky spojené s manželstvom. Manželia odpovedajú zdvihnutím topánky. Otázky sa môžu týkať čohokoľvek od financií, cez domáce práce, až po sexuálny život (Napríklad: Kto bude umývať riad? Kto bude prebaľovať deti?). Táto hra sa zvyčajne v programe objavuje až po niekoľkých tanečných kolách, keď sú už všetci v dobrej nálade. Hostia sa do hry potom zvyknú aj zapájať a dávať manželom vlastné „nepríjemné“ otázky. Pri skúške súladu, si všetci trochu oddýchnu od tanca a dobre sa zabavia. Určite ju odporúčam zaradiť do programu.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu