Svadobný plánovač (82): 5 vecí, ktoré sú na plánovaní svadby najťažšie

 • 28. jún 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Plánovanie svadby je zábavný, ale aj komplikovaný proces. Aby ste neostali zaskočené nepríjemnými situáciami a mohli sa na ne pripraviť, prečítajte si, ktoré veci sú na plánovaní svadby najťažšie.

1. Rozhodovanie

Či už sa jedná o farebnú kombináciu, miesto na svadbu alebo svadobné šaty, rozhodovanie je pre väčšinu neviest tou najťažšou úlohou pri plánovaní svadby. Svadbu máte (pravdepodobne) len raz za život, preto je samozrejmé, že chcete, aby bolo všetko dokonalé. Ak ešte navyše patríte k nerozhodným ľuďom, tak to nebudete mať vôbec jednoduché. Najdôležitejšie je nechať si dostatok času na rozhodovanie a keď už urobíte nejaké rozhodnutie, držte sa ho. Riešiť veci, ktoré ste už vyriešili je zbytočná strata času a pridá vám to len množstvo stresu.

2. Stanovenie rozpočtu a jeho dodržiavanie

Stanoviť rozpočet na svadbu je neľahká úloha, najmä, ak nemáte vôbec predstavu o tom, koľko stoja jednotlivé služby. Ešte ťažšie je však držať sa stanoveného rozpočtu. Možno ste si povedali, že za svadobné šaty dáte maximálne 500 €, ale potom nájdete prekrásne, ktoré stoja 750 € a nemôžete ich dostať z hlavy, lebo viete, že to sú tie pravé. Aby ste tomu predišli, zásadne pozerajte len na služby a tovar, ktorý si môžete dovoliť.

Rozmýšľaniu typu “veď si len vyskúšam tento drahší model, iba tak” sa vyhnite. Ak s rozpočtom, ktorý ste si stanovili naozaj nemôžete hýbať, radšej neriskujte a hľadajte iba v cenových kategóriách, ktoré vášmu rozpočtu vyhovujú. Ak sa náhodou stane, že nájdete niečo, po čom naozaj túžite, ale stojí to viac, ako ste si v rozpočte stanovili, môžete vždy urobiť kompromis. Napríklad, ak ste našli dokonalé svadobné šaty, ale stoja o 150 € viac ako ste chceli, neodopierajte si ich, ale tých 150 € odoberte z nejakej inej položky, ktorá pre vás nie je až taká dôležitá – napríklad výzdoba, torty a podobne.

3. Robenie kompromisov

Pri plánovaní svadby musíte byť pripravené robiť kompromisy. Na jednej strane, medzi tým čo chcete vy a tým, čo chce váš partner a na druhej strane tým, čo chcete a tým, čo si môžete dovoliť alebo čo je k dispozícií. Najdôležitejšie je, aby ste so svadbou boli spokojní obaja, lebo svadba, aj keď je hlavne o neveste, nie je len o neveste – aj ženích by mal mať svoje slovo v rozhodovacom procese. Ak sa stane, že sa vaše predstavy nezhodujú, čo sa v istom bode určite stane, môžete sa pokúsiť presvedčiť partnera, aby vám ustúpil, ale viac odporúčam, aby ste sa snažili nájsť kompromis, ktorý bude vyhovovať obom.

Ďalším dôvodom na kompromisy môže byť rozpočet alebo dostupnosť. Môže sa stať, že kvety, ktoré ste si vysnívali, nebudú na váš termín dostupné alebo že budú stáť 3x toľko, ako ste chceli. Vtedy môžete buď vybrať iný typ kvetov, posunúť termín svadby alebo ubrať v rozpočte z niektorej inej položky, aby sa to vyrovnalo. Robiť kompromisy môže byť naozaj ťažké, najmä, ak ste o svadbe snívali odmalička a svojej predstavy sa nechcete vzdať, je to však dôležité, či už pre zachovanie dobrých vzťahov, alebo zachovanie rozpočtu.

4. Príprava zoznamu hostí

Pripraviť zoznam hostí môže byť veľmi jednoduché, ale aj veľmi zložité. Záleží to od toho, aký máte rozpočet, koľko ľudí chcete pozvať, nakoľko sa do toho stará vaša rodina a podobne. Ak máte na zozname viac ľudí, ako si môžete dovoliť alebo rodina trvá na tom, aby ste pozvali ľudí, ktorých prakticky nepoznáte, lebo sa to vraj patrí, nebude pre vás plánovanie zoznamu hostí ničím príjemným.

Ak je problém rozpočet, môžete postupovať rôzne:

 • presunúť svadbu na iné miesto, kde sa aj s veľkým počtom hostí zmestíte do rozpočtu
 • znížiť počet hostí
 • obmedziť množstvo občerstvenia
 • požiadať rodinu o príspevok

V prvom prípade je jasné, čo musíte urobiť – osloviť viaceré zariadenia, zadať im počet ľudí a váš rozpočet a opýtať sa, či je to možné. Potom vyberiete tú lokalitu, kde sa s požadovaným počtom hostí zmestíte do požadovaného rozpočtu. Ak sa rozhodnete znižovať počet hostí, začnite partnermi alebo ľuďmi, s ktorými trávite najmenej času. Môžete si tiež vytvoriť zoznam ľudí, bez ktorých sa svadba nezaobíde a potom len obsadzovať zvyšné voľné miesta.

V treťom prípade zachováte aj zvolené miesto aj počet ľudí, musíte však znížiť počet jedla. Najjednoduchšie je pozvať väčšinu hostí až na zábavu, keď sa bude servírovať len studený či teplý bufet a večeru absolvovať iba s rodinou. Ak sa rozhodnete poprosiť rodinu o príspevok, musíte počítať s tým, že budú chcieť k zoznamu hostí niečo povedať. V prípade, že je vašim problémom práve neodbytná rodina, jediné, čo môžete urobiť, je slušne ich požiadať, aby na vás netlačili a dovolili vám urobiť si svadbu podľa vašich predstáv a prežiť ju s ľuďmi, na ktorých vám naozaj záleží.

5. Tvorba zasadacieho poriadku

Pripravte sa na to, že zasadací poriadok na svadbu zrejme niekoľkokrát prerobíte, kým s ním budete ako tak spokojné a je možné, že s ním nebudete úplne spokojné nikdy. Vybrať ideálne rozloženie ľudí pri stoloch nie je jednoduché, najmä, ak máte hostí z viacerých “skupín”, ktorí sa vzájomne nepoznajú, prípadne takých, ktorí patria do viacerých skupín alebo dokonca takých, ktorí sa navzájom nevedia vystáť.

Začnite tým, že si napíšete mená ľudí na úzke lepiace papieriky – môžete ich aj farebne odlíšiť (napríklad ružové lístočky budú ženy, modré muži, zelené deti a podobne), aby ste v tom mali väčší prehľad. Potom si zakreslite ako bude vyzerať vaša svadobná sála (kde sa budú nachádzať stoly) a do stredu každého stola napíšte, koľko ľudí sa k nemu zmestí. Potom začnite priliepať papieriky s menami k jednotlivým stolom. Keď budete potrebovať niekoho presunúť, len ho odlepíte a prilepíte k inému stolu.

Pekný návod na zostavenie zasadacieho poriadku nájdete aj v našom svadobnom plánovači. Hlavne si s tým nerobte príliš veľa starostí. Snažte sa posadiť ľudí tak, aby sa každý bavil, ale zošedivieť kvôli tomu nemusíte :).

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby