Svadobný plánovač (74): Najväčšie obavy skutočných neviest

 • 26. apr 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Každá nevesta chce, aby bola jej svadba dokonalá, a preto sa nevyhne obavám z toho, čo by sa mohlo pokaziť. Toto sú tie najčastejšie obavy a niekoľko tipov ako predísť tomu, aby sa naplnili.

Choroba

Najväčšou obavou väčšiny neviest je, že budú v deň svadby choré. Nádcha alebo dokonca chrípka môže určite pokaziť zážitok z tohto výnimočného dňa, preto sa snažte urobiť všetko pre to, aby ste chorobe predišli. Zdravá strava a pravidelné cvičenie tomu určite napomôžu, takisto môžete brať nejaké vitamíny, častejšie si umývať ruky, teplo sa obliekať a podobne. Ak by sa predsa len stalo, že ochoriete, majte poruke nejaké tabletky, ktoré potláčajú príznaky chrípky. Nechajte si v lekárni odporučiť tie najsilnejšie a nezabudnite si ich so sebou zobrať na aj svadbu. Nie je to síce ideálne, ale takéto tabletky vám môžu pomôcť zvládnuť celý deň bez toho, aby ste sa cítili mizerne.

Neočakávaní hostia

Ak sa na svadbe objavia ľudia, s ktorými ste nepočítali, môže to byť mimoriadne nepríjemné a stresujúce, nakoľko pre nich nemáte zabezpečené jedlo ani sedenie. Aby ste tomu predišli, radšej niekoľkokrát skontrolujte zoznam hostí a kontaktujte všetkých, aby ste si potvrdili, či prídu a v akom počte. Ak máte nejakých nerozhodných hostí, alebo viete o niekom, že by sa mohol objaviť aj bez pozvánky, poproste personál, ktorý má na starosti vašu svadbu, aby počítali s tým, že možno bude treba prestrieť ďalší stôl, prípadne niekam posadiť jedného, či viacerých ľudí. Ak sa náhodou stane, že sa niekto neočakávaný objaví, budete pripravení a túto situáciu bez problémov zvládnete.

Nepodarené svadobné fotografie

Nemať zo svadby pekné alebo dokonca žiadne fotografie je naozaj desivá predstava. Aby sa vám to nestalo, výberu fotografa venujte dostatok času aj energie. Pozrite si jeho doterajšiu tvorbu, nájdite si recenzie od predchádzajúcich klientov, prípadne si dohodnite skúšobné fotenie, aby ste vedeli „s kým máte dočinenia“. Takisto niekoľkokrát preverte, či vie kedy a kam má prísť.

Hostia sa nebudú baviť

Na svadbe je dôležité, aby ste sa nielen vy, ale aj vaši hostia dobre bavili, preto venujte dostatok času plánovaniu programu a výberu hudby. S programom to zbytočne nepreháňajte, doprajte hosťom priestor aj na tanec a oddych.

Zlé počasie

Dážď na svadbe by určite potešil málokoho, najviac sa ho však obávajú dámy, ktoré plánujú obrad pod holým nebom. Počasie, bohužiaľ, nemôžete nijako ovplyvniť, môžete sa mu len prispôsobiť. Ak naozaj túžite po svadbe vonku, vyberte si dátum podľa štatistík o počasí. Nie je to síce 100 % istota, ale je to asi jediná vec, ktorú môžete urobiť. Ak aj na váš zvolený dátum nepršalo za posledných 60 rokov nikdy, stále by ste mali mať v zálohe aj plán B, pre prípad. Ak budete počítať so všetkým, nič vás nezaskočí.

Nevydarený príchod

Mnohé nevesty sa desia toho, že sa im nepodarí elegantný príchod ako si vysnívali, lebo zakopnú, spadnú, alebo budú kráčať neprirodzene. Ak sa toho obávate aj vy, jediné riešenie je skúšať. Môžete to robiť aj doma – obujte si svoje svadobné topánky a skúšajte v nich prejsť tú istú trasu ako vás bude čakať v deň svadby (dlhá rovinka, schody, nerovný povrch, zákruty). Keď si na chôdzu v topánkach po danej trase zvyknete, môžete si ju vyskúšať niekoľkokrát aj v svadobných šatách (ak ich máte doma), prípadne v nejakých iných šatách, ktoré aspoň dĺžkou zodpovedajú vašim svadobným. Nakoniec, ak to bude možné, si vyskúšajte nástup priamo na mieste.

Niečo dôležité sa stratí

Ďalšou veľkou obavou neviest je, že v deň svadby nebudú vedieť nájsť niečo dôležité (či už sú to náušnice, prstene, alebo závoj). Aby sa vám nestalo, že sa niečo dôležité stratí, pripravte si popredu všetky veci, ktoré budete potrebovať v deň svadby na jedno miesto. Aby ste v tom mali prehľad, môžete ich rozdeliť do krabíc podľa toho, kedy ich budete potrebovať (napríklad: ranné prípravy, obrad, svadobná hostina, a podobne).

Nevychovaní hostia

Svadobní hostia, ktorí to preženú s alkoholom alebo sa skrátka nevedia správať, sú nočnou morou takmer každej nevesty, najmä, ak viete o nejakých sporoch v rodine, ktoré môžu nakoniec narušiť plynulý priebeh svadby. Ak máte vo svojom okolí „problematických ľudí“, ktorých ale napriek tomu chcete pozvať na svadbu, najlepšie urobíte, ak s nimi úprimne pohovoríte ešte pred svadbu. Ak im na vás záleží, určite si dajú pozor, aby vám tento výnimočný deň nepokazili. Pre istotu však ľudí, ktorí sa neznesú posaďte čo najďalej od seba a poverte niekoho z rodiny, či priateľov, aby na nich dával pozor počas svadby. Takisto dajte niekomu na starosť aj ľudí, ktorí si radi vypijú a nie vždy poznajú mieru.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.1.2021:

  • na sobáši sa môže zúčastniť iba 6 osôb
  • obmedzenie 6 osôb platí pre interiér aj exteriér
  • svadobná hostina je naďalej zakázaná

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Prečítajte si tiež aktuálnu diskusiu: Svadba 2021 - sú tu budúcoročné nevesty?

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade