Svadobný plánovač (81): Najväčšie prekvapenia pri plánovaní svadby

  • 21. jún 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Čo to znamená naplánovať svadbu zistíte až vtedy, keď si tým prejdete samé. Aby ste sa však vyhli niektorým prekvapeniam, pozrite si tento zoznam vecí, ktoré zaskočia najviac párov.

Ceny

Ceny všetkého. Aby ste neostali nepríjemne zaskočené, či sklamané, skôr ako sa pustíte do plánovania svadby, zistite si, v akých cenách sa pohybujú jednotlivé služby v oblasti, v ktorej plánujete mať svadbu. Na základe tohto prieskumu si potom pripravte realistický rozpočet, aby ste vedeli, do čoho idete a nečakali vás nepríjemné prekvapenia.

Ceny sa samozrejme líšia podľa lokality, ktorú zvolíte a konkrétnych požiadaviek, ale 8 000 € nie je vôbec nerealistický odhad ceny za svadbu. Svadba sa dá zorganizovať podstatne lacnejšie, ale rovnako aj podstatne drahšie, závisí to však len od vašej predstavy, možností a preferencií.

Detaily

Je zarážajúce, ako ľahko sa dá zamotať v nepodstatných drobnostiach. Pri plánovaní svadby je jednoduché nechať sa strhnúť maličkosťami, na ktorých v skutočnosti až tak nezáleží a zabudnúť pritom na to, čo je podstatné. Pripravte si preto hneď na začiatku zoznam úloh a ako prvé vyriešte tie, ktoré sú nevyhnutné, až potom sa pohnite k tým menej podstatným. Samozrejme, je dôležité vyhrať sa s detailami, keď máte chvíľku, ale nedovoľte, aby vám vyberanie obrúskov zabralo drahocenný čas, keď ešte nemáte svadobné šaty a podobne.

Medzi najdôležitejšie veci, ktoré by ste mali vyriešiť, patria miesto na obrad a hostinu, oddávajúci, pozvánky, občerstvenie, svadobné šaty, oblek pre ženícha, hudba, fotograf a kameraman, obrúčky, torta a zákusky, doprava a ubytovanie pre hostí, výzdoba sály a kvety. Keď budete mať zabezpečené tieto hlavné veci, môžete sa pustiť do riešenia tých menej podstatných, či drobností, ako sú menovky, vizáž, doplnky pre ženícha a nevestu, šaty pre družičky, darčeky pre hostí, manikúru a podobne.

Rodina

Boli by ste prekvapené, koľko tlaku na vás môže vyvinúť vaša rodina pri plánovaní svadby. Mnohé mamky, babky, či dokonca tety sa chcú zapájať do plánovania svadby a majú pre vás množstvo viac, či menej užitočných rád a nápadov, ako by ste čo mali riešiť. V niektorých prípadoch si dokonca rodina vyžaduje rozhodovacie právo takmer o všetkom – od zoznamu hostí, cez výzdobu až po zoznam piesní, ktoré sa môžu na svadbe hrať. Pripravte sa na to, že možno práve vaši najbližší, ktorí by vám mali so svadbou pomáhať, vám spôsobia najviac stresu.

Ak nechcete, aby sa do svadobných príprav zapájali, jediné, čo môžete urobiť je slušne ich požiadať, aby nechali plánovanie svadby na vás. Je to predsa vaša svadba, ktorú máte (pravdepodobne) len raz za život, preto by ste si ju mali spraviť podľa svojich predstáv, a to aj v prípade, že vám rodina na svadbu prispieva. To, že vám rodina prispeje alebo ju dokonca celú zaplatí, neznamená, že si tým kúpia právo urobiť si ju podľa seba. Ak vám naozaj chcú pomôcť, prispejú vám na svadbu podľa vašich predstáv.

Svadobné šaty

Pri svadobných šatách zvyčajne nevesty zaskočia dve veci – ako skoro dopredu ich treba zháňať a to, že nakoniec si vyberú úplne iné šaty ako si predstavovali.

Je úplne bežné, že zákazníčka príde na skúšku svadobných šiat s istou predstavou a nakoniec odchádza s úplne inými šatami. Tie, ktoré si vy vysnívate, totiž nemusia byť nakoniec tie "pravé", ktoré vám pristanú.. Najdôležitejšie je, aby vám sadli a aby ste sa v nich cítili naozaj príjemne. Preto sa nebojte skúšať aj šaty, ktoré vás na vešiaku nezaujali alebo, ktoré sa vám na prvý pohľad nepáčia. Možno to budú nakoniec tie pravé. Na každom človeku šaty ukážu inak a úplne inak vyzerajú šaty na vešiaku, ako keď si ich oblečiete.

Ďalším prekvapením býva, ako skoro treba šaty vyberať. Niektoré nevesty to nechávajú na poslednú chvíľu a svadobné šaty vyberajú až 3 mesiace pred svadbou. Vtedy však môžu byť už mnohé zarezervované pre iné zákazníčky a nový model sa už nemusí stihnúť ušiť. Riskujete tak zbytočný stres z toho, že budete obchádzať mnohé salóny, kým nájdete šaty, ktoré sa vám budú páčiť a budú na váš termín k dispozícii.

Nenechávajte si preto výber šiat na poslednú chvíľu, ak nemusíte a s výberom začnite čo najskôr. Svadobné šaty si môžete pokojne rezervovať alebo kúpiť aj pol roka vopred, aby ste mali istotu, že sa budete vydávať v šatách, ktoré sa vám naozaj páčia.

Stres

Viete, koľko stresu prináša plánovanie svadby? Samozrejme, je to individuálne a nájdu sa aj nevesty, ktoré celú svadbu naplánujú s úplným kľudom. Väčšinou sa však objaví stres v tých najmenej očakávaných chvíľach. Aby ste sa mu vyhli najviac ako sa dá, snažte sa mať od začiatku vo všetkom poriadok a prehľad. Pripravte si podrobný zoznam úloh, ktoré treba vybaviť a vecí, ktoré treba zabezpečiť, vypracujte realistický rozpočet a všetky záležitosti týkajúce sa svadby majte uložené na jednom mieste, či už je to papierový plánovač a lebo zložka v počítači. Malo by to ale byť miesto, ktoré vám bude prístupné vždy a od všadiaľ.

Taktiež pomáha určiť si hneď na začiatku priority a najdôležitejšie veci vybaviť / zarezervovať čo najskôr. Ak je to možné, nechajte si na plánovanie svadby dosť času, aby ste sa nemuseli zbytočne ponáhľať s rozhodovaním, či robiť kompromisy. Veľmi dôležité je tiež mať stále na pamäti, prečo to celé robíte a užívať si každú jednu chvíľu plánovania.

Dobré je aj dávať si prestávky, aby ste sa neprepracovali a zbytočne nezamotali v nepodstatných maličkostiach. Keď začnete mať pocit, že toho už je na vás veľa alebo si neviete s niečím rady, jednoducho všetko nechajte tak a rozptýľte sa niečím – vyberte sa na výlet, navštívte rodinu, zájdite si von s kamarátmi a svadbe sa chvíľu vôbec nevenujte. Pomôže vám to vyčistiť si hlavu a získať odstup a nadhľad.

Čas

Mnoho párov ostane zaskočených tým, koľko času zaberie naplánovať svadbu. Niektoré z nich určite aj milo. Je naozaj veľmi individuálne, ako dlho trvá naplánovať svadbu. Všetko závisí od vašej predstavy, skúseností s plánovaním udalostí a riešením problémov a tiež toho, či máte vo svojom okolí ľudí, ktorí vám môžu pomôcť. Ja osobne považujem za najproblematickejšiu časť rozhodnúť sa, akú svadbu chcete mať. Možností je mnoho a inšpirácie na internete ešte viac. Taktiež môže nejaký čas zabrať vo všetkom sa zorientovať, ak vôbec neviete, kde a ako začať.

Samotné prípravy svadby potom už nemusia trvať dlho, ak sa viete rýchlo rozhodovať a narazíte na šikovných dodávateľov. Ak neviete, ako začať, začnite tým, že si zozbierate na internete inšpiráciu a rozhodnite sa, akú svadbu chcete mať a na základe tejto predstavy vypracujte zoznam úloh / položiek, ktoré treba zabezpečiť. Potom si urobte prieskum ohľadom cien, napríklad na fórach, prípadne skúste pohľadať cenníky dodávateľov aj na ich webstránkach a na základe toho si zostavte rozpočet a potom sa pustite do hľadania miesta na svadbu. Keď budete mať rezervované miesto na obrad a hostinu, máte to najdôležitejšie za sebou.

Potom postupne oslovujte jednotlivých dodávateľov a postupne riešte úlohy vo vašom zozname podľa toho, akú prioritu ste im pridelili. Môžete tiež začať s hľadaním svadobných šiat. Ohľadom dodávateľov sa porozprávajte so svojimi kamarátmi, rodinou či známymi, možno vám budú vedieť niekoho poradiť alebo vám niečo vybavia „po známosti“ za výhodnejšiu cenu, prípadne zdarma.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok