7 položiek rozpočtu, o ktorých by ste nepovedali, že sú tak nákladné

 • 14. apr 2020
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Hádajte čo? Svadby sú drahou záležitosťou.. že ste o tom vedeli? To je dobre, iste vám to pri plánovaní svadby pomôže, ale vo vašom rozpočte sa určite ocitnú položky, o ktorých ste ani len netušili, že môžu byť tak nákladné.

Pripravte sa teda spoločne s nami na niektoré náklady, s ktorými by ste za iných okolností možno ani dopredu nerátali, prípadne si na ne vyčlenili omnoho nižšiu sumu. Je teda len a len na vás, či sa vyberiete touto drahšou cestou alebo budete hľadať lacnejšie alternatívy a kompromisy.

Prinášame vám 7 položiek rozpočtu a pokúsime sa pridať aj tipy ako na niektorých uvedených častiach svadobného rozpočtu ušetriť.

7 položiek rozpočtu

Vlastné pozvánky

Chceli by ste vaše zásnuby a blížiaci sa termín vašej svadby svojim blízkym, rodine a priateľom oznámiť štýlovo pozvánkami, ktoré by vystihli váš vzťah a váš dvoch? Budete sa čudovať, ale práve vizuály, rôzne grafické prvky, špeciálne písmo, fotografie, prípadne zaujímavý papier, či potlač, výrezy, výseky a mnohé ozdoby alebo handmade prvky, ukroja z vášho rozpočtu omnoho väčší kus, než ste plánovali.

Zaujímavou alternatívou je vyrobiť si pozvánky vo vlastnej réžii. Pokiaľ ste počítačovo zdatní a mnohé grafické programy zvládate ľavou zadnou, máte vyhraté. Stačí si už iba kúpiť kvalitný papier, prípadne drobné dekorácie, ktoré na vaše pozvánky a oznámenia ručne dolepíte. Ak sa však s počítačmi príliš nekamarátite, ešte vždy si môžete vybrať z ponúkaných jednoduchých materiálov a zbytok si dotvoriť doma.

Všade samé kvety

Dokonalé kvetinové aranžmány nevzniknú len tak a rozhodne nie sú zadarmo. Budete zrejme prekvapení, do akých cifier sa kvetinová výzdoba dokáže vyšplhať.. veď predsa treba vyzdobiť dom nevesty, dom ženícha, svadobné autá, obradnú miestnosť, či miesto konania hostiny. Samozrejme netreba zabúdať na svadobnú kyticu, pierka, prípadne kytice pre svadobné mamy.

Základným trikom je vyberať kvety podľa sezóny, vtedy sa ich ceny pohybujú v prijateľnejších sumách. Ďalšou možnosťou je nahradiť niektoré kvety inými dekoračnými prvkami, prípadne si ich vyrobiť z papiera alebo použiť na výzdobu kvety v kvetináčoch alebo lúčne kvety.

Prenájom miestnosti na hostinu a personál

Zrejme zostanete prekvapení, ale nielen krásne priestory rôznych kaštieľov, záhrad, múzeí, galérií, či spoločenských miestností si za prenájom priestorov účtujú nemalé sumy. Veľmi obvyklé je, že na podobné položky pristúpili aj reštaurácie, ktoré majú aj napriek vašej svadbe zavedený svoj chod.

Okrem prenájmu si ešte priplatíte aj za personál, teda kuchárov a čašníkov a často sa tieto náklady priamo úmerne zvyšujú s večernou hodinou. Nuž, v tomto prípade existuje iba jedna možnosť. Vyjednávajte. Dohodnite sa s majiteľmi na nižších sumách, v prípade, že vaša útrata presiahne nejakú stanovenú hladinu.

Osvetlenie

Na tento bod rozpočtu mnohé páry zabúdajú najmä z dôvodu, že nič podobné často ani neriešia. V prípade zaujímavých priestorov, najmä tých, ktoré pôvodne na podobné udalosti neboli uspôsobené, však nejde o obyčajné vyhadzovanie financií do vzduchu. Určite budú aj vaše fotografie pôsobiť krajšie, ak stavíte na kvalitné svetlo.

Ako však túto položku zahrnúť do svojho plánu a neutratiť na nej nič? Opýtajte sa vášho fotografa, či DJ alebo kapely, či podobnú službu nevedia doplnkovo zastrešiť oni. Budete prekvapení, ale mnoho profesionálov z iných oblastí sa špecializuje aj na svietenie.

Torty, koláče, výslužky

Múka, cukor, maslo, vajíčka.. veď to nie je žiadna veda. Opak je však pravdou. Množstvo cukrární trvá na vysokej kvalite svojich produktov, a to sa samozrejme odráža aj na cene. Okrem toho samozrejme platíte aj za prevedenie, vizuál a teda niektoré kúsky naozaj berú dych.

Najlepšou radou v tomto je dohodnúť si množstevnú zľavu, dôkladne si napočítajte počet zákuskov na hosťa, samostatne výslužky a čo sa týka svadobnej torty.. ak si namiesto 3D torty v tvare vášho stromu, kde ste sa zoznámili vyberiete jednoduchú polonahú tortu, určite ušetríte nemalú sumu.

Hudobná zložka

Často sa stretávame s tým, že mladomanželia majú na svojej svadbe známych hudobníkov, či kapely, ktoré majú aj päť, šesť členov. Ak sa na to pozriete takto, treba si stanoviť svoje priority.. samozrejme, pre všetky svadobné páry je kvalitná hudba zásadná, pretože od nej sa odráža aj zábava, ale určite existuje aj lacnejšia varianta.

Ak teda patríte k ľuďom, pre ktorých živá kapela nie je prioritná, hudobnú zložku vám môže zabezpečiť aj profesionálny DJ (ale pozor, lebo aj ten môže byť drahší ako kapela). Prípadne siahnite po menej známej, no určite nemenej kvalitnej inej kapele.

Rôzne darčeky

V dnešnej dobe je veľmi populárne na svadbe obdarovávať. Nemáme však na mysli klasické dary pre mladomanželov, ale naopak – darčeky od mladomanželov. Začína to darčekmi pre vašich rodičov, prechádza cez darčeky, ktoré si medzi sebou posielajú ženích s nevestou a končí to pri darčekoch pre svadobčanov.

Je len na vás, či podobné darčeky chcete počas vašej svadby rozdávať. Rodičom určite treba poďakovať, ale maminky možno poteší aj špeciálna kytica a otcov napríklad netradičná fľaška, ktorú by si mohli odložiť ako upomienkový predmet. Nevesta so ženíchom si vo svadobný deň dávajú svoje srdcia, takže ak to tak cítite, nič ďalšie si darovať nemusíte.

Ak však chcete obdarovať vašich hostí, môžete darčeky vyrobiť vo vlastnej réžii, či už siahnuť po malých fľaštičkách domáceho džemu, medu alebo pálenky.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe