Ako oznámiť, že niekto nie je pozvaný na svadbu?

  • 18. aug 2020
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Jednou z najťažších vecí pri plánovaní svadby je rozhodnutie o počte a zložení pozvaných hostí. Najmä, ak máte obmedzené finančné možnosti, prípadne miesto konania má obmedzenú kapacitu alebo jednoducho túžite po komornej romantickej atmosfére. S tým však prichádza ďalšia komplikácia. Ako oznámiť, že niekto nie je pozvaný na svadbu?

Najťažšie to býva v prípade vzdialenejších priateľov, ktorí budú možno veľmi prekvapení, keď k oznámeniu o svadbe nedostanú aj kartičku s onou magickou formulkou o pozvaní na hostinu. Niektorí priatelia sa aj napriek dlhšej dobe, kedy ste sa nekontaktovali, cítia byť vašimi najbližšími a práve preto je táto téma stále taká aktuálna.

Ako oznámiť, že niekto nie je pozvaný na svadbu?

Druhou stranou mince sú rodinní príslušníci, ktorých ste možno od malička nevideli, ale vaša teta má pocit, že sa to jednoducho musí.. určite ste sa s tým už stretli alebo o tom minimálne počuli.

Ako teda vykľučkovať z tejto náročnej situácie s čistým štítom? Najlepšou odpoveďou je pravda. Bolo by skutočne úžasné mať možnosť pozvať úplne všetkých našich blízkych, ale keďže všetko má svoje obmedzenia – ako rozpočet, tak aj vybraný priestor, je potrebné uvažovať v menšom, než bol pôvodný plán. Je to celkom jednoduché, no nie? 🙂

Ako oznámiť, že niekto nie je pozvaný na svadbu?

Osoby: priatelia, s ktorými nie ste dlhodobo v kontakte

  • Okolnosti: priatelia si uvedomujú, že ste sa odcudzili, ale odrazu sa vám „úplne náhodou ozvú“ a majú záujem o opätovné nadviazanie kontaktu
  • Ako na to: povedzte im všetko na rovinu. Ľudia sa nezačnú hneď sami od seba pozývať, ale budú to očakávať od vás. Začnú sa pýtať, ako sa máte a čo máte nové. Rovno im povedzte, že plánujete svadbu, ale máte hlavu s smútku, pretože vám finančné možnosti alebo priestorové obmedzenia neumožňujú pozvať všetkých vašich priateľov a blízkych. Rozhodne však pokračujte v tomto znovu nakontaktovaní. Dohodnite si s nimi stretnutie, aby ste im mohli predstaviť svojho životného partnera.
  • Čo bude nasledovať: pokiaľ sú to vaši skutoční priatelia, môžete opäť nadviazať na priateľstvo a pokračovať. Ak bol ich záujem úprimný, ostanete v kontakte. Ak nie, ich škoda.

Osoby: šéf alebo kolegovia

  • Okolnosti: v práci ste v denno-dennom kontakte s mnohými kolegami, ktorí sa vás určite budú pýtať na prípravy svadby a mnohé veci naokolo, niektorí možno aj naznačia, že by radi prišli, ale povinnosť pozvať ich určite nemáte. Ak máte s niekým zo zamestnania blízky vzťah, pozvite ho, ale ani tento krok neznamená, že musíte pozývať aj ostatných. Ani vášho šéfa.
  • Ako na to: jednoducho v rámci bežných otázok v práci povedzte kolegom, aké máte starosti ohľadom pozvaných, že vás brzdí rozpočet (prípadne kapacita), a teda nemôžete pozvať zďaleka všetkých, ktorých by ste chceli. Netrápte sa tým, ako oznámiť, že niekto nie je pozvaný na svadbu z pracovného prostredia. Budete v zbytočnom strese.
  • Čo bude nasledovať: naplánujte pre vašich kolegov posedenie, prineste im koláčiky, zopár fotografií o svadby, popíšte im váš deň a nechajte priestor aj pre ich spomínanie na ich svadby. Určite nikoho neurazíte a oni tak budú mať pocit zapojenia.

Osoby: príbuzní, ktorými nie ste v kontakte

  • Okolnosti: v tomto prípade ide o náročnejší oriešok. Rodina je rodina a to, že vy si poviete, že na pozvanie sesternice z tretieho kolena naozaj kapacitu nemáte, môže to veľa znamenať pre vašich rodičov, lebo aj oni boli pozvaní na ich svadbu.

V tomto prípade teda platí, že sa musíte zladiť s osobou, ktorá si myslí, že by aj títo ľudia mali byť na svadbu pozvaní. A v neposlednom rade, že ten, kto platí aspoň časť vašej svadby, by mal mať možnosť vyjadriť sa k pozvaným a prípadne si nejaké osoby podľa vlastného uváženia doplniť.

  • Ako na to: v prípade rodičov nemá zmysel spomínať im finančné či kapacitné obmedzenia, túto situáciu majú isto dávno zvládnutú. Jednoducho im povedzte, prečo danú osobu na svadbe nechcete. Dobrým tromfom je povedať, koho ste zo zoznamu museli vyškrtnúť pre dané obmedzenia a že tieto nové osoby vám rozhodne nie sú bližšie ako tie vyškrtnuté. Pokiaľ sa vás však priamo opýtajú spomínaní príbuzní, univerzálna odpoveď platí naďalej – finančné a kapacitné obmedzenia vás nepustia.
  • Čo bude nasledovať: najhoršia situácia, ktorá môže nastať, je priama otázka, prečo je pozvaná tá a tá časť rodiny a oni nie. V tomto prípade požiadajte rodičov o hasenie problémov. Vy ich asi v procese plánovania a organizovania svadby budete mať viac než dosť. Najmä, ak ich vaši rodičia pôvodne pozvať chceli, majú zrejme lepšie vzťahy a budú im to vedieť lepšie vysvetliť.

Môžete ich však pozvať na najbližšiu rodinnú oslavu a predstaviť im svojho partnera. Ak je ich záujem úprimný a nejde im iba o účasť na udalosti akou je svadba, pochopia to.

Tak ako? Vyskúšate túto magickú formulku aj vy? Nebojte sa ľuďom hovoriť veci priamo, veď sa svet nezrúti. A pokiaľ na základe nepozvania na svadbu bude zoznam vašich priateľov a rodinných blízkych kratší, nezúfajte. Svadba vždy preverí vzťahy a aspoň vám takto ostanú tie skutočne zmysluplné.


Komentáre

    Pridaj príspevok

    Najčítanejšie články
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    13 najobľúbenejších svadobných zákuskov. Stihli ste už ochutnať všetky?
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    60 inšpiratívnych tipov na ceny do svadobnej tomboly
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
    Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe