Novodobá svadobná etiketa: Poznáte všetky jej pravidlá?

 • 20. okt 2020
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Prísť na svadbu elegantne oblečený a vkusne učesaný je pre všetkých svadobčanov samozrejmosťou už niekoľko desaťročí. V súvislosti s technologickým rozmachom v posledných rokoch je však namieste upozorniť novomanželov i svadobných hostí na chyby, ktorých sa súčasní svadobčania častokrát dopúšťajú. Novodobá svadobná etiketa má svoje jasné pravidlá. Viete aké?

Oznámenie o svadbe prostredníctvom sociálnych sietí

Napriek tomu, že zdieľanie svadobného oznámenia na sociálnej sieti je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako oznámiť radostnú novinu do celého virtuálneho sveta, väčšina vašich známych dozaista viac ocení, keď si nájdete chvíľku na to, aby ste im termín a miesto konania sobáša oznámili osobne pri poobednej kávičke či pri slávnostnej večeri.

svadobná etiketa

V prípade, že plánujete veľkú svadbu a z časových, či iných dôvodov nie je možné pozvať na svadbu každého hosťa osobne, zameňte aspoň elektronické pozvánky za tradičné, papierové pozvánky.

Ak máte trochu času nazvyš a ste dostatočne kreatívna a zručná, môžete si svadobné pozvánky vyrobiť i sama. Postačí vám farebný papier, špagát či sušené kvety a originálne pozvánky sú na svete. Vlastnoručne vyrobenou pozvánkou dáte všetkým hosťom najavo, ako veľmi vám záleží na tom, aby slávnostný deň prežili spolu s vami. Všetci pozvaní takúto milú pozornosť dozaista ocenia.

Vyhnite sa negatívnym svadobným príspevkom na vašom účte

Čoraz viac neviest zdieľa výber svadobných šiat, výzdobu svadobnej sály či iné predsvadobné prípravy na facebooku, instagrame či na tweeteri. Tieto technologické vymoženosti prinášajú množstvo výhod, napríklad v podobe cenných rád od priateľov, ale i mnoho úskalí.

Napriek tomu, že svadobné prípravy sa pravdepodobne nezaobídu bez stresu, chaosu a napätých situácií, odporúčame vám vyhnúť sa negatívnym príspevkom o nešikovnej krajčírke v svadobnom salóne či nebodaj o svokre, ktorá stoj čo stoj trvá na svadobnej hostine v miestnom kultúrnom dome. Verejné vylievanie si zlosti váš problém nevyrieši, ba práve naopak, výrazne ho zhorší. Verte nám, že po odznení predsvadobného stresu vás budú naštrbené vzťahy mrzieť.

Zmena priezviska a rodinného stavu na sociálnej sieti

Množstvo neviest má po sobáši stres z toho, či si na sociálnej sieti zmeniť alebo nezmeniť svoje druhé meno, teda priezvisko. Čerstvé manželky sa však nemusia vôbec znepokojovať. Neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by určovalo, že ponechanie si rodného priezviska je faux pas.

Novomanželkám, pre ktoré je zmena priezviska na internetových účtoch dôležitá, však nič nebráni v tom, aby si priezvisko zmenili hneď po tom, ako si povedia svoje ÁNO.

Svadobný deň bez WIFI a internetu

Svadobná etiketa myslí aj na najnovšie technológie. Nedávne štatistiky dokazujú, že priemerný dospelý človek strávi surfovaním po internete niekoľko hodín denne. Ak i vy patríte do skupiny ľudí, ktorá si svoj deň bez smartphonu či tabletu už nedokáže ani predstaviť, pokúste sa počas vášho veľkého dňa odložiť telefón bokom.

Jedna – dve fotografie dozaista potešia všetkých vašich followerov na sociálnej sieti, avšak je namieste venovať všetku pozornosť vašej milovanej ,,polovičke“ a hosťom, ktorí sa rozhodli osláviť svadobný deň s vami.

Priatelia by nemali gratulovať verejne skôr ako novinku oznámia snúbenci

Určité pravidlá slušného správania sa by samozrejme mali dodržiavať i svadobní hostia. Jedným z nich je, že priatelia by snúbencom nemali verejne na sociálnej sieti gratulovať skôr, ako budúci manželia sami oznámia radostnú novinku. V opačnom prípade by sa ostatní priatelia a špeciálne členovia najbližšej rodiny mohli cítiť dotknutí tým, že sa o svadbe dozvedajú z druhej ruky.

Snúbenci majú častokrát medzi priateľmi i vzdialenejších známych, ktorých na svadobnú veselicu nepozvali. Nepozvaným priateľom by mohlo byť verejné konzultovanie každého problému týkajúceho sa svadby nepríjemné. Ak už teda chcete snúbencom zagratulovať či diskutovať o svadobných témach, odporúčame vám učiniť tak prostredníctvom súkromnej správy alebo video hovoru.

Hostia by nemali verejne zdieľať fotografie zo svadby

Ďalším pravidlom je, že svadobní hostia by nemali verejne zdieľať fotografie mladomanželov bez ich súhlasu. Niektoré nevesty totiž preferujú len verejné zdieľanie vybraných fotografií od profesionálneho fotografa.

Svadobní hostia si samozrejme môžu fotiť selfie, avšak nemali by to s fotografovaním a s natáčaním preháňať. Namiesto pobehovania s telefónom v ruke si užívajte romantickú atmosféru a zábavu s priateľmi. Na takmer každú svadbu je prizvaný profesionálny kameraman alebo fotograf, takže sa nemusíte obávať toho, že by ste na svadobnú veselicu nemali spomienku v podobe vydarenej fotografie.

Hostia by nemali zavadzať fotografovi

V súvislosti s fotografovaním nesmieme zabudnúť na ďalšie pravidlo – nezdržovanie profesionálneho fotografa. Skúsený fotograf najlepšie vie, kedy je vhodné fotografovať mladomanželov so svadobnými hosťami, kedy fotiť hostí samotných a kedy má všetku pozornosť sústrediť výlučne na novomanželov.

Toto pravidlo platí predovšetkým počas svadobného obradu, kedy by mali všetci svadobní hostia prenechať priestor výlučne profesionálnemu fotografovi a mali by sa rozhodne vyhnúť vstávaniu zo sedadiel a pobehovaniu popred objektív kvôli tomu, aby si mladomanželov sami fotili.

Zasielanie svadobných darov online

Moderné technológie sú pre mnohých z nás natoľko samozrejmé, že niektorí svadobní hostia uprednostňujú zaslanie svadobného, vo väčšine prípadov finančného, daru ,,online“ prostredníctvom internetbankingu.

Napriek tomu, že takýto spôsob obdarovávania je nepochybne pohodlný, odporúčame vám odovzdať svadobný dar osobne, buď vopred alebo priamo počas svadobnej hostiny.

Veríme, že vám je svadobná etiketa jasná, že vás náš článok inšpiroval a pomôže vám vyhnúť sa drobným faux pas spojených s modernými technológiami.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby