10 krokov, ako pripraviť vášho štvornohého miláčika na vašu svadbu

 • 16. júl 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Veľmi milou súčasťou svadby môže byť aj prítomnosť vášho domáceho miláčika. Veď, nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepší priateľ človeka, tak prečo by s vami nemohol byť aj v tento veľký deň?

Ako sa však na takýto deň s vašim psíkom pripraviť a na čo nezabudnúť, aby mal komfort ako on, tak aj vy? Prinášame vám 10 tipov, ako na to!

1. Pouvažujte, či je pre neho vhodné zaangažovanie do svadby

V prvom rade si samozrejme treba všetko dobre zvážiť. Tak, ako pre vás, aj pre vášho miláčika bude okolo svadby prevládať vzrušenie a možno aj stres. Pokiaľ vaše zvieratko vyslovene neobľubuje davy a cudzích ľudí, nebude pre neho vhodné zúčastniť sa vašej svadby.

V tomto prípade si radšej naplánujte spoločné fotenie a zabezpečte pre neho starostlivosť. Pokiaľ však vášmu psíkovi nerobí veľké množstvo ľudí (a ani tých cudzích) žiadny problém, môžete spokojne začať plánovať ďalšie kroky.

2. Vyberte si, do ktorej časti ceremónie a obradu ho chcete zapojiť

Určite bude najlepšie vášho miláčika zapojiť do niektorej z pokojnejších častí svadby ako napríklad nesenie obrúčok, fotenia, či sprevádzania vás svadobnou uličkou. Hostina pre neho nemusí byť najlepší nápad, vzhľadom na hlasnú hudbu, program a ani na váš čas sa mu plnohodnotne venovať. Všetko však prispôsobte aj jeho schopnostiam.

3. Zistite, či je vo vami zvolených priestoroch možné vstupovať so zvieratami

Uistite sa, že vám váš plán skutočne povolia. Mnohé priestory majú prísnu politiku ohľadom vstupu so zvieratami. Všetky miesta, kde chcete, aby vás sprevádzal váš psík, dopredu obvolajte a oboznámte ich s vašimi plánmi.

4. Oznámte svojim najbližším vaše zámery

Uistite sa, že pred dňom D vedia všetci ľudia, ktorí s vašim psíkom prídu do kontaktu, že tam bude a čo bude jeho úlohou. Nechcete predsa riskovať, že niekto z vašim blízkych, či priateľov trpí panickým strachom zo psov, prípadne má silnú alergiu na ich chlpy. Veľmi rizikovou skupinou sú v takomto prípade deti, opýtajte sa teda ich rodičov (v prípade, že deti na svadbe budú účastné), či s tým nebudú mať problém.

5. Začnite psíka pripravovať na jeho úlohu

Okrem toho, že to bude pre neho veľká vec, môže byť z toľkých ľudí vystresovaný, a teda včasným tréningom nič nepokazíte. Vyskúšajte si ho, či zverenú úlohu zvládne podľa vašich predstáv a či sa pri tom cíti uvoľnene. Pred zrakmi viacerých ľudí to bude isto ešte náročnejšie.

6. Určite osobu, ktorá ho bude mať na starosti

Počas vašej svadby určite nebudete mať možnosť venovať sa psíkovi naplno. Poproste niekoho, aby sa o neho postaral. Pravidelné drobné prechádzky, aby si mohol uľaviť, ale aj jeho stráženie a príprava na daný čas je kľúčová. Výberu vhodnej osoby však venujte dostatok času. Mal by to byť človek, ktorého váš psík dobre pozná a nebude mať problém s ním zostať a zároveň ho bude rešpektovať a počúvať.

7. Trénujte a trénujte

Skúšajte čo najviac svojho psíka pred veľkým dňom na jeho úlohu a zároveň si ponechajte dostatok času na cvičenie aj s jeho „psovodom“, ktorý ho bude mať počas vašej svadby na starosti. Overte si, že aj váš psík aj jeho strážca vedia presne to, čo sa od nich očakáva.

8. Doprajte mu relax a skrášľovacie kúry

Rovnako ako vy, aj váš miláčik by mal byť v tento deň veľký fešák. Vydajte sa teda na výlet do salónu, nechajte ho poriadne okúpať a upravte mu frizúru. Určite nezabudnite aj na patričný odev, napríklad špeciálny zdobený obojok určený na túto udalosť bude rozhodne dobrý nápad. Určite ocení, keď s ním tento čas strávite vy, bude mať pocit, že aj on je v tento deň výnimočný :-).

9. Prejdite si s ním základné povely

Uistite sa, že váš pes je poslúcha na slovo a povely a či ticho ovláda dokonale. Psík, ktorý si robí čo chce a skáče po hosťoch, určite nebude dobrou vizitkou.

Pokiaľ niektorý z povelov neovláda, stále máte čas skúsiť nacvičiť alternatívne správanie, a teda namiesto skákania napríklad bude čakať jednoduché pohladenie. Ak je to nutné, vezmite ho na cvičisko, prípadne oslovte profesionálov. Ak však bude v tento deň veľmi nepokojný a impulzov bude na neho príliš veľa, treba sa ho snažiť upokojiť včas a nenechať situáciu zájsť do krajností.

10. Odfoťte sa

Či už sa rozhodnete vášho štvornohého miláčika do vašej svadby zapojiť priamo alebo ho len obklopíte láskou a počas obradu a zábavy ho necháte doma a len poprosíte niekoho o jeho vyvenčenie, určite ho zahrňte aspoň do svadobného fotenia. Veď je to predsa člen vašej rodiny a svadobné fotografie s chlpatými priateľmi bývajú prekrásne.


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby