10 vecí, ktoré vás pri plánovaní svadby možno prekvapia

 • 10. júl 2020
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Každé plánovanie svadobného dňa je iné a prináša nejaké prekvapenia. Toto je zoznam tých najbežnejších vecí, ktoré vás môžu zaskočiť pri plánovaní svadby.

Budete dostávať veľa otázok, na ktoré nie vždy budete poznať odpoveď

Každý bude chcieť vedieť, ako ste ďaleko s plánovaním, čo ste už vybrali, čo budete mať v programe, koho pozývate a samozrejme, kde bude svadba, aké budete mať svadobné šaty a výzdobu. Je dosť možné, že často nebudete na tieto otázky vedieť odpovedať, lebo skrátka s plánovaním svadby nie ste tak ďaleko.

Nenechajte sa tým však rozhodiť alebo vystresovať – to, že sa ľudia na tieto vecí pýtajú, je len otázkou ich zvedavosti, neznamená to, že by ste ich mali mať už vybavené, doprajte si čas, aby ste sa rozhodli správne. Pripravte sa tiež na pár nepríjemných otázok, ktoré sa týkajú zvyčajne zoznamu hostí – napríklad sa vás môžu ľudia pýtať, či sú pozvaní aj ich partneri, prípadne deti, alebo sa vás môže na svadbu príliš vypytovať človek, ktorý nie je pozvaný.

Ak ešte vo veciach nemáte jasno, povedzte len, že ešte to nemáte doriešené a dáte im vedieť hneď, ako sa bude dať. Prípadne, ak už viete, koho nepozývate, pripravte si nejakú slušnú odpoveď, aby vás niekto nezaskočili a nedostali ste sa zbytočne do nepríjemnej situácie.

Veľa ľudí sa bude vyjadrovať k vašim rozhodnutiam a ponúkať vám rady

S otázkami k svadbe zvyčajne prichádzajú aj odpovede – a nie vždy len vaše. Skoro každý sa bude chcieť vyjadriť k vašim rozhodnutiam ohľadom svadby alebo vám radiť, ako by ste mali postupovať a čo by ste mali alebo nemali mať na svadbe. Ak sú vám tieto rady nepríjemné a vy ste svoje rozhodnutie v danej veci už urobili, aby ste nikoho neurazili, môžete ich jednoducho prijať s úsmevom, poďakovať sa a povedať, že to zvážite.

Niektorých ľudí budete musieť sklamať

Každému nemôžete vyhovieť. Preto si nerobte ťažkú hlavu, keď bude niekto ohľadom vašich rozhodnutí nespokojný. Či už sa to týka zoznamu hostí, zasadacieho poriadku alebo občerstvenia, skrátka, snažte sa urobiť svoje rozhodnutia čo najlepšie, aby bolo čo najviac ľudí spokojných, ale netrápte sa príliš tým, ak niekto z hostí nenájde v ponuke svoj obľúbený alkohol, alebo bude sedieť pri stole s inými ľuďmi, akoby chcel.

Nemôžete robiť zázraky. Keď máte pocit, že ste niečo uzavreli najlepšie ako sa dalo, posuňte sa ďalej – lepšie to už nebude, tak načo sa tým ďalej zdržovať a stresovať.

Určite budete potrebovať prestávku

Plánovanie svadby je veľmi zaujímavý a zábavný proces, môže však byť aj náročný a stresujúci, najmä, ak patríte medzi nerozhodné nevesty, plánujete veľkú svadbu, máte veľmi obmedzený rozpočet, či neodbytnú rodinu, ktorá chce do všetkého zasahovať. Keď začnete mať plánovania plné zuby alebo sa budete z toho cítiť pod stresom, jednoducho si dajte prestávku. Nie je na tom nič zvláštne, robí to každý. Proste sa plánovaniu svadby vôbec nevenujte dva alebo aj tri týždne, kým zase nezískate chuť a nadšenie.

Inšpirácie bude niekedy až príliš veľa

Nájsť svadobnú inšpiráciu v dnešnej dobe nie je vôbec problém. Problémom skôr je, že jej je až príliš veľa – množstvo krásnych výzdob, svadobných šiat, šiat pre družičky, množstvo spôsobov ako usporiadať sálu, pripraviť obrad, ako zostaviť program, a tak ďalej. Skrátka, na hociktorú položku zo zoznamu úloh nájdete nespočetne veľa variantov.

Ako sa má potom človek rozhodnúť? Doprajte si čas, pozriete si to množstvo inšpirácie na internete, uložte si veci, ktoré vás zaujali najviac, zamyslite sa, k čomu vás to ťahá najviac, ako si svoju svadbu predstavujete a hlavne to celé prediskutujte s partnerom a zapracujte aj jeho názory. Nakoniec si spíšte svoju predstavu o svadbe a tej sa potom držte – nenechajte sa zmiesť množstvo iných úžasných možností, lebo sa v plánovaní ďaleko nepohnete.

Vybrať výzdobu môže byť tá najťažšia úloha

Na plánovanie svadobnej výzdoby sa teší asi väčšina neviest – je to jedna z príjemnejších a zábavnejších úloh, ktoré vás čakajú. Môže to byť však prekvapivo aj jedna z najťažších. Už len vybrať farebnú kombináciu sa môže zdať nemožné, ak zvážite všetky dostupné varianty.

Ak neviete kde začať, začnite od sály, ktorú ste vybrali – čo sa bude do nej hodiť (štýlovo aj farebne), potom môžete pokračovať ročným obdobím a samozrejme zapojiť váš vkus a vkus vášho partnera. Postupne určite nájdete to pravé pre vás, hlavne sa na začiatku nezľaknite, keď zistíte, že sa vám páči všetko.

Občas budete musieť robiť kompromisy

Nezľaknite sa toho, keď zrazu narazíte na nejakú prekážku – váš partner nebude súhlasiť s nejakým vašim návrhom, nebudete si môcť dovoliť sálu, ktorú ste chceli, fotograf, ktorý sa vám zapáči bude už obsadený, budete musieť pridať do zoznamu hostí niekoľko ľudí, aby ste zachovali dobré vzťahy v rodine a podobne. Tieto veci sa skrátka stávajú, preto je lepšie byť na ne pripravený.

Nie všetko musí ísť hladko a niekedy skrátka budete musieť urobiť nejaký ústupok alebo kompromis. Nenechajte sa tým však rozladiť a snažte sa zo situácie vyťažiť čo najviac.

Dať dokopy dve rôzne rodiny môže byť ťažšie ako sa zdá

Vy a váš partner si možno vo všetkom skvele rozumiete, vy výborne vychádzate s jeho rodinou a on s vašou, možno sa dokonca vaše rodiny stretli a tiež si celkom rozumejú… plánovanie svadby pre dve rodiny je však niečo úplne iné. Každá rodina má svoje vlastné zvyky a predstavy a na každej strane sa môže nájsť niekto, kto bude chcieť svoje predstavy zrealizovať.

Takže, buďte pripravení a nezľaknite sa, keď narazíte na problém s rodinou. Môže sa stať, že ľudia, od ktorých by ste ani v najmenšom nečakali, že sa budú chcieť ku svadbe vyjadrovať, vám budú robiť najväčšie problémy a naopak.

Niektoré veci proste neovplyvníte

Nech už budete plánovať akokoľvek dlho a organizovane, niektoré veci skrátka neovplyvníte – môžete len urobiť to najlepšie pre to, aby ste im predišli. Napríklad zlé počasie, meškajúci hostia, či iné komplikácie. Môže sa stať, že vaša kvetinárka sa dostane do zápchy a kvety nedorazia včas, môže sa stať že sa po ceste cukrárom rozpadne torta, … môže sa stať všeličo.

Nebojte sa, väčšina z týchto vecí sa nikdy nestane, ale, ak by sa vám náhodou prihodilo niečo, čomu ste nevedeli zabrániť, nenechajte si tým pokaziť náladu, či dokonca zničiť svadbu. To, či sa budete dobre baviť, máte v rukách len vy, a to ovplyvniť môžete. Ak sa veľmi obávate týchto nepríjemných situácií, pripravte si pre každý prípad plán B, potom vás už naozaj nemôže nič rozhodiť.

Nemusíte sa držať tradícií

Pri plánovaní svadby ako aj svadby samotnej, existuje množstvo pravidiel, zvykov, či tradícií, ktorých sa drží väčšina párov. Pravdou však je, že sa ich držať nemusíte. Nenechajte sa odradiť tým, že vaše plány sa nezhodujú s tým, ako sa to zvykne robiť bežne. V niektorých prípadoch je to síce jednoduchšie, robiť veci zaužívaným spôsobom, to však neznamená, že to tak musíte robiť aj vy – je to vaša svadba, tak si ju urobte podľa seba.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby