Svadobný plánovač (93): Ako naplánovať zimnú svadbu

  • 13. sep 2017
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Ak ste sa práve rozhodli, že budete mať svadbu v zime a chcete to stihnúť ešte túto sezónu, tu je niekoľko tipov, ako postupovať.

Priority

Tak ako pri plánovaní každej inej svadby, začať by ste mali tým, čo je pre vás najdôležitejšie. Teda ako úplne prvé by ste si mali určiť priority. Vyhraďte si s partnerom jeden večer, víkend, alebo aj celý týždeň, ak chcete a rozprávajte sa o vašich predstavách. Je dôležité, aby ste ich zosúladili a vytvorili tak jednu spoločnú predstavu o svadbe.

Nesnažte sa nasilu presadzovať svoje myšlienky, počúvajte jeden druhého, vysvetlite si, prečo je to alebo ono pre vás veľmi dôležité a prečo naopak to alebo ono nechcete. Svoje postrehy a nápady si zapisujte, aby ste sa k nim neskôr mohli vrátiť.

Pri týchto prvých rozhovoroch môžete prebrať základné veci ako veľkosť svadby, zloženie hostí (rodina, priatelia), lokalitu (hotel, reštaurácia, park, loď, …), dátum, ale aj konkrétnejšie predstavy, napríklad štýl (v akom duchu sa bude niesť svadba), farebnú kombináciu, výzdobu, hudbu a podobne. Inšpirovať sa pri tom môžete na internete. Keď sa dohodnete na základných veciach, môžete sa pustiť do plánovania.

Rozpočet

Aby ste si udržali prehľad o financiách a mali jasno v tom, koľko môžete za čo minúť, je dôležité si na začiatku stanoviť rozpočet a rozdeliť ho na jednotlivé položky. Keď v tom budete mať jasno, môžete sa pustiť do aktívnych príprav.

Dátum a miesto

Ako prvé by ste potom mali vybrať dátum svadby a miesto. V akom poradí to urobíte, je len na vás. Ak je pre vás dôležitý dátum, začnite jeho výberom, ak vám záleží viac na mieste, začnite vyberať najskôr to a dátum prispôsobte voľným termínom.

Keďže plánujete mať svadbu v zime, mali by ste pri výbere dátumu svadby brať ohľad aj na sviatky – počas a okolo vianočných sviatkov môžu byť ľudia rozcestovaní, a preto sa nebudú môcť zúčastniť svadby alebo sa môže stať, že budú viac obsadené jednotlivé zariadenia kvôli rôznym firemným oslavám a silvestrovským žúrom.

Čo sa týka výberu miesta, nakoľko je v zime chladnejšie počasie, mali by ste myslieť hlavne na to, aby bol priestor dostatočne vykurovaný. Zaujímať by vás mala aj dostupnosť v prípade, že napadne sneh, aby ste mali istotu, že sa na miesto svadby budú vedieť dostať nielen vaši hostia, ale aj dodávatelia, ktorý sa na nej podieľajú (kvetinári, cukrári, DJ, fotograf a podobne).

Takisto by som volila miesto, ktoré má k dispozícií nejaký vonkajší priestor, aby ste si mohli v prípade, že bude nasnežené, urobiť krásne fotky ako zo zimnej rozprávky :-).

Postup pri plánovaní

Keď budete mať zarezervované miesto, môžete rozposlať pozvánky a potom prejsť na ďalšie veci. Riešte ich v taktom poradí, aby ste čo najskôr zabezpečili to najdôležitejšie. Odporúčam začať DJom / kapelou, a pokračovať fotografom a kameramanom.

Potom môžete vyberať svadobné šaty, výzdobu, tortu a zákusky, dopravu a ubytovanie pre hostí (ak treba), oblečenie pre ženícha, darčeky pre hostí, tlačoviny, drobné doplnky, program na svadbu a tak ďalej, podľa toho čo potrebujete :-).

Výzdoba

V zimnom období sú ideálne farby biela, sivá, modrá, strieborná. Tieto farby môžete rôzne vzájomne kombinovať, ale môžete ich aj oživiť detailami v nejakom veselšom odtieni, napríklad: biela + sivá / strieborná oživená bledučko ružovou alebo tmavo modrá + sivá so zlatými detailami a podobne.

Ako doplnky výzdoby môžete použiť rôzne prírodné prvky napríklad šišky alebo ihličnaté vetvičky a do výzdoby môžete zaradiť zimné motívy – napríklad vločky alebo vianočné ozdoby. V zime sa tiež môžete vyhrať s rôznymi trblietkami, ktoré môžu imitovať lesknúci sa sneh alebo použiť umelý sneh. Výbornou voľbou sú tiež svietiace reťaze, ktoré vytvoria úchvatnú romantickú atmosféru.

Občerstvenie

Pri občerstvení môžete pustiť uzdu svojej kreativite a prekvapiť hostí zimnými nápojmi a pochutinami. Ako prípitok môžete servírovať punč alebo varené víno a do svadobného menu môžete zaradiť lokše, kapustnicu, jablkovú štrúdľu so škoricou, či iné dobroty typické pre zimné obdobie.

Svadobné šaty

Pri výbere svadobných šiat voľte modely s dlhými rukávmi, v ktorých budete vyzerať ako rozprávková princezná, prípadne šaty zdobené kamienkami, či flitrami, ktoré sa vo svetle budú lesknúť ako zimný sneh na slnku :-).

V zime si môžete dovoliť aj ťažšie materiály či teplejšie viacvrstvové šaty. Myslite tiež na pohodlie a zabezpečte si radšej aj nejaký teplejší kabátik, keby ste sa potrebovali fotiť alebo presúvať po vonku.

Články s rovnakou tematikou:

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

    Pridaj príspevok