Svadobný rozpočet alebo položky, do ktorých sa naozaj oplatí investovať

 • 4. jan 2018
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Pri plánovaní svadobného rozpočtu si treba dobre premyslieť, za čo ste ochotní vyhodiť peniaze a na čom radšej ušetríte. Ak sa neviete rozhodnúť, tu je drobná inšpirácia. Investíciu do týchto vecí určite neoľutujete.

Rozprávková svadobná sála

Od miesta veľmi záleží, akú atmosféru bude mať celá svadba – rôzne prostredia vyvolávajú rôzny dojem. Nemôžete mať napríklad rozprávkovú svadbu v stodole, alebo uvoľnenú bohémsku slávnosť v modernej konferenčnej sále. Pri výbere miesta si preto dajte záležať na tom, aby odrážalo vašu predstavu o svadbe. V svadobnej sále sa potom budete cítiť výborne a atmosféru vašej svadby si tak budete dlho pamätať nielen vy, ale aj vaši hostia.

Okrem typu miesta je veľmi dôležité aj to, ako vyzerá. Keď na svadbu zvolíte prekrásne miesto, nebudete už potrebovať investovať veľa času a energie do toho, aby ste ho vyzdobili podľa svojich predstáv. Ďalšou dôležitou črtou, ktorú by ideálne miesto malo mať, je príjemný a ochotný personál, ktorý vám vždy vyjde v ústrety a svadobné prípravy, ako aj samotný svadobný deň vám uľahčí a spríjemní. Správne miesto vašu svadbu urobí výnimočnou a nezabudnuteľnou, a preto sa do neho oplatí investovať.

Vysnené svadobné šaty

Svadba je jednou z najvýznamnejších udalostí v živote, preto by ste sa mali v tento deň cítiť naozaj výborne – krásna, šťastná, sebavedomá, spokojná a v pohodlí. Veľkú zásluhu na tom, ako sa v deň svojej svadby budete cítiť, majú práve svadobné šaty. Preto je dôležité, aby ste si na ich výbere dali naozaj záležať, pretože sú jednou z tých položiek, do ktorých sa oplatí investovať.

Samozrejme, to neznamená, že za šaty musíte zaplatiť 1 000, 2 000 alebo 3 000 €, inak nebudete spokojná. Drahé šaty vás nevyhnutne neurobia šťastnou a je naozaj nerozumné vyberať si šaty spomedzi modelov, ktoré si nemôžete dovoliť. Určite hľadajte svadobné šaty v rámci svojho rozpočtu, keď však nájdete také, do ktorých ste sa zamilovali, nenechajte sa odradiť cenou. Túto investíciu určite oceníte, keď budete kráčať v dokonalých šatách k oltáru.

Kvalitný fotograf a kameraman

Fotograf a kameraman sú ľudia, ktorí vám zabezpečia spomienky na vašu svadbu, preto túto investíciu určite neoľutujete. Zabezpečia vám nielen krásne zábery presne podľa vašich predstáv, ale zároveň vám aj spríjemnia fotenie alebo nakrúcanie, odporučia vám, aké zábery urobiť, čo zachytiť a ako sa tváriť a pomôžu vám uvoľniť sa. Okrem toho nezabudnú počas svadby zachytiť každého z vašich hostí, aby ste mali pamiatku na všetkých zúčastnených. A to predsa chcete – uchovať si krásne spomienky na tento významný deň.

Šikovný DJ

Dj-a zrejme väčšina ľudí nepovažuje za niekoho, za koho by sa oplatilo priplatiť si. Zamyslite sa však nad tým, kto alebo čo väčšinu večera zabáva vašich hostí. Nie kvety a zákusky robia atmosféru na svadbe, ale hudba. Od hudby veľmi záleží, ako sa bude vyvíjať večer, či sa budú hostia baviť a tiež, či sa budete baviť vy. Dobrý DJ vie, kedy má hudbu stíšiť, aby sa mohli ľudia rozprávať, vie, kedy ukončiť tanečné kolo alebo ho predĺžiť, vie, aké tanečné kolá za sebou zaradiť, vie sa prispôsobiť vývoju večera a meniť hudobné štýly podľa potreby a samozrejme, vie vám svadbu aj moderovať.

Navštívila som už niekoľko svadieb, ktorých priebeh narušilo práve zlé načasovanie hudby alebo, na ktorých sa ľudia nebavili, lebo DJ zle hral. Nemyslite si preto, že na hudbe a DJ-ovi nezáleží. V konečnom dôsledku, investíciu do tejto položky oceníte nielen vy, ale aj vaši hostia, ktorí sa vďaka tomu na vašej svadbe skvele zabavia.

Skúsená koordinátorka

Ak si chcete ušetriť stres, množstvo času a vybavovania, určite si na svadbu zabezpečte koordinátorku. Ak s ňou začnete pracovať hneď od začiatku, pomôže vám nielen ujasniť si predstavu o svadbe, ale tiež urobiť si prehľad o cenách a zostaviť rozpočet, odporučí vám dodávateľov, vysvetlí, čo treba zabezpečiť čo najskôr a môže vám pomôcť aj s hľadaním miesta.

Počas celého plánovania svadby sa na ňu môžete obracať s vašimi nápadmi a požiadavkami a spolu tak pripraviť dokonalú svadbu podľa vašich predstáv a bez stresu. V deň svadby vám nakoniec zabezpečí nazdobenie sály na obrad aj hostinu a počas celého dňa bude dozerať na to, aby všetko išlo podľa plánu.

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby