12 pravidiel, ktorými by ste sa mali riadiť pri výbere svadobných šiat

 • 28. sep 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Každá nevesta sa chce počas svojho veľkého dňa cítiť krásne, preto sú svadobné šaty pre ženy jednou z najdôležitejších položiek na zozname. Aby ste mali istotu, že vyberiete tie správne, riaďte sa týmito jednoduchými pravidlami.

Pravidlo 1 – Skúšajte, skúšajte, skúšajte!

Prvým a najdôležitejším pravidlom pri výbere svadobných šiat je skúšať. Vyskúšajte radšej niekoľko rôznych typov, farieb, strihov a značiek, kým si nebudete na 100% isté, že ste našli tie pravé šaty pre vás. Dajte pri tom na svoj inštinkt. Ak nebudete úplne presvedčené, že ste našli tie správne šaty, neskladajte za ne zálohu len pre to, aby ste konečne mali nejaké šaty rezervované. Záloha za svadobné šaty je nevratná, a keď neskôr nájdete tie pravé šaty, bude vás mrzieť, že ste zbytočne prišli o nemálo peňazí.

Aby ste neboli pod stresom z nedostatku času, začnite svadobné šaty zháňať čo najskôr. Oslovte niekoľko salónov v meste, prípadne vycestujte aj do iného mesta. Každý salón ponúka iné značky, respektíve iné modely šiat, preto sa oplatí radšej prejsť viac salónov a mať istotu, že ste naozaj vybrali správne.

Pravidlo 2 – Netrvajte na svojej predstave

Mnoho neviest prichádza do svadobného salónu s jasnou predstavou o tom, aké šaty chcú alebo dokonca s konkrétnym obrázkom šiat, ktoré chcú. Pri svadobných šatách to však nemusí vždy fungovať.

Často sa stáva, že sa nakoniec dámy vydávajú v úplne iných šatách, aké si vysnívali. Dôvod je jednoduchý. Svadobné šaty, ktoré ste si vybrali, vám totiž nemusia sedieť. Či už sa jedná o konkrétny model alebo iba strih šiat, môže sa stať, že skrátka nebudú vhodné pre váš typ postavy. Preto je také dôležité vyskúšať si rôzne šaty, aby ste naozaj vybrali tie, ktoré sa vám nielen páčia na obrázku, ale v ktorých vyzeráte najlepšie.

Pravidlo 3 – Nenechajte sa odradiť veľkosťou

Veľkosť šiat vás pri skúšaní nemusí až tak trápiť, nakoľko sa ešte budú upravovať, aby vám vo svadobný deň sedeli ako uliate. Ak vám teda pri skúšaní náhodou na vašich vysnívaných šatách bude niečo niekde odstávať, nenechajte sa tým odradiť. Asi týždeň pred svadbou ešte pôjdete na skúšku šiat a tam vám ich upravia na mieru.

Pravidlo 4 – Zvážte štýl svadby

Pri výbere šiat by ste mali brať do úvahy aj štýl svadby, respektíve prostredie, v ktorom sa bude svadba konať. Ak napríklad plánujete jednoduchú vidiecku svadbu na ranči, zdobené svadobné šaty ako pre princeznú nie sú pre vás ideálnou voľbou. V prípade, že neviete, aké šaty by sa štýlovo hodili k vašej svadbe, opýtajte sa odborníkov. Väčšinou však stačí, ak dáte na svoj inštinkt.

Pravidlo 5 – Dobrý strih je základ

Pri svadobných šatách je veľmi dôležité nielen to, ako vyzerajú, ale aj ako vám sedia. Je pravda, že v salóne vám šaty podľa potreby upravia na mieru, ak vám však strih vôbec nesedí, nedá sa nič robiť. Nech sú šaty akokoľvek pekné, ak sa vám nehodia, nie je nad čím uvažovať. Keď nájdete pre svoju postavu ten správny strih, máte vyhraté.

Majte tiež na pamäti, že aj v rámci jedného strihu existujú rôzne typy šiat, preto je možné, že vám nebude sedieť každý model daného strihu. V prípade, že ste vyskúšali všetky základné strihy a nič vám nesedelo, nezúfajte. Na každú postavu sa nájdu tie správne svadobné šaty, treba len hľadať. Vyskúšajte rôzne prevedenia jednotlivých strihov či modelov. Niekedy možno stačí zvoliť inú farbu a šaty na vás zrazu budú vyzerať skvele.

Pravidlo 6 – Svadobné šaty nemusia byť biele

Keď sa povie svadobné šaty, každý si predstaví bielu honosnú róbu. Máloktorá nevesta sa však dnes vydáva v naozaj bielych šatách. Biela farba nepristane každému a preto sa šaty často šijú v smotanovej, či slonovinovej farbe. Niekedy si môžete myslieť, že sa pozeráte na biele šaty, keď ich však prirovnáte k listu papiera uvidíte, že v skutočnosti nie sú čisto biele. Na prvý pohľad sa naozaj mnohé svadobné šaty zdajú byť biele, pokojne to však môže byť iná farba. Preto, ak túžite po bielych šatách, ale biela nie je vaša farba, nechajte si v salóne poradiť najvhodnejší odtieň.

Ak netrváte na tradičnom prevedení šiat, môžete zvoliť aj iné farby alebo dokonca vzory. Veľmi pekne vyzerajú napríklad aj bledučko ružové svadobné šaty, či šaty s farebnou kvetinovou potlačou.

Pravidlo 7 – Myslite na počasie

Pri výbere svadobných šiat je počasie asi posledná vec, ktorá vám napadne, napriek tomu by ste ho však mali brať do úvahy aspoň okrajovo. Vyberať šaty podľa počasia je dôležité preto, aby ste sa v nich cítili naozaj príjemne. Napríklad, ak plánujete svadbu uprostred leta niekde vonku, v niekoľko-vrstvových svadobných šatách z hrubých materiálov vám bude naozaj horúco. Svadobné šaty môžu byť teplejšie ako sa zdá, a ak je vonku 38 stupňov, môžete sa v nich cítiť nielen nepríjemne, ale z prehriatia vám môže pokojne prísť nevoľno.

Pri výbere šiat podľa počasia platí jednoduchá matematika – v chladnejšom počasí siahajte po hrubších materiáloch, v teplom počasí po ľahkých šatách z tenučkých materiálov.

TIP: Ak snívate o honosných šatách, v ktorých by vám cez leto určite bolo horúco a svadobné šaty sú pre vás prioritou, prispôsobte tomu výber miesta a zvoľte radšej klimatizované priestory.

Pravidlo 8 – Nechajte si poradiť

Každý vie, že dobrá rada je nad zlato, a pri výbere svadobných šiat to platí dvojnásobne. Na skúšku svadobných šiat by ste určite nemali ísť sami a mali by ste so sebou zobrať niekoho, koho vkusu dôverujete a viete, že vám dobre poradí. Ak si nie ste istá ani po porade s kamarátkami, opýtajte sa na názor asistentiek v svadobnom salóne. V prípade, že vôbec neviete, aké šaty chcete, a nechce sa vám skúšať náhodné modely jeden za druhým, poproste asistentku v salóne, aby vám ukázala šaty, ktoré sa podľa nej budú hodiť na vašu postavu. Môžete jej tiež opísať, v akom štýle plánujete mať svadbu, aby mala lepšiu predstavu.

Naopak, ak máte jasnú predstavu o šatách, ktoré chcete, ale kamarátky či pracovníčky v salóne vám ponúkajú na vyskúšanie iný typ, nezavrhujte ich. Možno vám nakoniec budú najviac sedieť tie šaty, ktoré by vám inak ani nenapadlo skúšať.

Pravidlo 9 – Nechoďte skúšať najedená

Veľmi dôležité pri skúške svadobných šiat je, aby ste na ňu nešli hneď po výdatnom obede. Nielenže s plným bruškom sa ťažko rozmýšľa, lebo všetka krv z mozgu sa presunie do žalúdka, ale budete sa tiež cítiť unavená a na skúšanie šiat by ste, naopak, mali mať dosť energie.

Ďalším, ešte väčším problémom je, že po veľkom jedle vás môže nafukovať alebo skrátka budete mať o niečo väčšie bruško ako zvyčajne, a tým pádom nemusíte vybrať ten správny typ šiat. S plným žalúdkom sa môžete tiež cítiť menej príťažlivo, čo vám môže pokaziť celý dojem zo skúšania šiat. Preto, keď sa chystáte na skúšku svadobných šiat, zvoľte len nejaké ľahšie jedlo, ideálne niečo, čo vám dodá energiu.

Pravidlo 10 – Na veľkosti záleží

Aj keď veľkosť svadobných šiat vás pri prvej skúške nemusí trápiť, lebo vám ich nakoniec upravia na mieru, určite ju nepodceňujte. Vybrať správnu veľkosť je veľmi dôležité najmä v prípade, že si šaty kupujete, veľkosťou sa však riaďte aj vtedy, keď si šaty len požičiavate. Najhoršie, čo môžete urobiť, je povedať si, že do šiat schudnete. Možno je to naozaj tak a podarí sa vám do svadby zhodiť 5 či 10 kíl (alebo koľko podľa vás potrebujete), určite sa však na to nespoliehajte. Malé šaty vám v salóne len ťažko rozšíria.

Okrem toho, ak naozaj plánujete schudnúť, mali by ste to spraviť ešte predtým, ako si vyberiete svadobné šaty. Tým, že zhodíte niekoľko kíl, sa vaša postava môže zmeniť viac ako očakávate a zrazu vám budú sedieť úplne iné strihy šiat ako predtým. Preto sa dobre zamyslite nad tým, či do šiat chcete chudnúť, respektíve akú veľkosť šiat budete reálne potrebovať v deň svojej svadby.

V bazáre k tejto téme
Podbradniky
Vyrobímesvadobné podbradníky v rôzných farebných prevedeniach s Vaším menom...
13
91m + zvyšok rolky - bordová organza
Predám bordovú organzu, my sme ňou zdobili stoličky a hlavný stôl (foto u m...
4

Pravidlo 11 – V svadobných šatách sa musíte cítiť príjemne

Najdôležitejšou vecou pri výbere svadobných šiat je to, ako sa v nich cítite. Keď sa pre niektoré šaty rozhodnete, musíte si byť istá, že v nich zvládnete prežiť niekoľko hodín. Svadobné šaty si oblečiete hneď ráno a budete v nich tráviť celý deň – prezlečiete sa z nich až po polnoci. Preto vám musia naozaj dobre sedieť a musí vám v nich byť príjemne.

Radšej si šaty vyskúšajte aj viackrát, poprechádzajte sa v nich po salóne, skúste si v nich sadnúť, zohnúť sa, tancovať, skrátka sa uistite, že vás nikde netlačia, neškriabu, nedusia a podobne. Ak sa necítite vo vybraných šatách úplne komfortne, zabudnite na ne. Jedine, že ste ochotná kvôli pekným šatám obetovať svoje pohodlie. Riskujete tým však to, že si kvôli krásnym šatám pokazíte náladu a nebudete si môcť svadbu užiť naplno. Myslite na to, že svadba nie je o šatách, výzdobe či jedle, ale hlavne o pocitoch. Najdôležitejšie je, aby ste sa zabavili a k tomu je nutné, aby ste sa cítili príjemne. Pri výbere svadobných šiat preto myslite na to, že pohodlie je nadovšetko.

Pravidlo 12 – Čím skôr začnete, tým lepšie

Je lepšie mať svadobné šaty zarezervované, či kúpené a zavesené v skrini pol roka pred svadbou ako dva mesiace pred svadbou nemať vybraté žiadne. Čím skôr začnete s výberom, tým viac budete mať času na rozhodovanie a skúšanie. Okrem toho bude v salónoch k dispozícii aj viac modelov, ako keď budete hľadať šaty na poslednú chvíľu.

Ďalšou výhodou včasného vyberania svadobných šiat je aj to, že ak sa vám niektorý model bude páčiť, ale už bude rezervovaný, budete mať dosť času ho objednať, prípadne si nechať šaty ušiť na mieru.

Hľadáte originálne inšpirácie na svadobné šaty?

ĎALŠIE INŠPIRÁCIE NA SVADOBNÉ ŠATY
Kompletný album

Autorku článku nájdete aj medzi našimi Profesionálmi ako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby