Predsvadobné fotenie v kroji vo Višňovom

 • 25. aug 2020

Nevesta Lucka mala sen, že okrem klasických svadobných fotiek, bude mať aj predsvadobné fotenie v kroji. A sen sa jej splnil. Kroj jej dokonca ušila babka jej budúceho manžela Radka. A aká bude samotná svadba? To nám Lucka prezradila v rozhovore.

predsvadobné fotenie v kroji

Ako ste sa vy dvaja zoznámili?

Náš príbeh sa začal písať v roku 2010. Do oka sme si síce padli až v Smere (nie v politickej strane, ale v bare v Žiline), no prvýkrát sme sa stretli začiatkom leta na jednej chate v malebnej dedinke Štiavnik (najdlhšia obec na Slovensku). Osud zariadil, že v septembri sme sa náhodne stretli v Smere. A tak nám Smer udal smer. Od toho dňa sme si písali, stretávali sa a 22. 10. 2010 sme si povedali, že svoj vzťah zoficiálnime. Áno, potvrdili sme to na Facebooku, inak by to neplatilo 😀 Ako išiel čas, tak aj obdobia našej lásky sa menili ako počasie, niekedy bolo oblačno, inokedy slnečno, ale stále sme boli spolu na horskej dráhe, ktorá išla šialeným tempom kľukato raz hore, raz dole a stále nedošla do cieľa.

predsvadobné fotenie v prírode

Boli také búrlivé aj vaše zásnuby?

Naše zásnuby už neboli také originálne, ako sme si predstavovali. Ale slová „vezmeš si ma“ ma dostali aj napriek tomu, že som o dni zásnub (22. 9. 2019) vedela. Aj slzička vyšla a celá som sa chvela, takže to bolo čarovné.

Radko našiel to najkrajšie miesto, ktoré mi je už od detstva blízke – na lúke vo Višňovom. V škatuľke ma čakal nádherný prsteň s morganitom a diamantmi, vyrobený špeciálne len pre mňa (v Klenote).

Síce zásnuby prebehli 22. 9. 2019, no dátum svadby bol jasný už veľmi dávno. Ešte v roku 2018 som si do kalendára v mobile dala na 22. 8. 2020 pripomienku – „bude svadba“. Ale oficiálne sme začali všetko dôležité rezervovať v júni 2019.

fotenie pred svadbou

Čo ťa inšpirovalo k tomu mať na svadbe takéto nádherné kroje? A odkiaľ ich máte?

Môj manžel má úžasnú babku (84 rokov), ktorá zbiera a dokonca šije štiavnické kroje pre bábiky. Aktuálne má niekoľko bábik v krojoch na výstave v Makovického dome v Žiline.

Ako každá nevesta aj ja som mala nejaké sny a predstavy o svadbe. Jedným malým snom bolo mať svadobné fotky aj v krojoch z dediny Štiavnik. Tieto kroje nie sú také honosné ako z iných dedín. Dedinka Štiavnik bola chudobná, a preto aj svadobné kroje boli jednoduché, ale zato krásne.

A čo sa týka fotenia, chcela som sa fotiť na mieste, ktoré mi je srdcu blízke, a to v rodnom domčeku môjho starkého (vo Višňovom) a na lúke za ním. No a môj malý sen sa aj vďaka Beátke Baču a Radkovej babke naplnil.

A inšpirácia? Ja to skôr beriem ako poďakovanie sa tej najúžasnejšej generácii, a to našim starým rodičom. Práve oni nám venovali všetok svoj čas, učili nás a rozprávali nám príbehy z ich mladosti, ktoré by mali byť odkazom pre nás a ďalšie generácie.

Takže fotenie na tomto mieste a v týchto krojoch je to najmenej, ako im ukázať a pripomenúť im, ako veľmi si ich vážime a milujeme a ako veľmi im ďakujeme za všetok čas, ktorí nám venovali, a že to nebolo zbytočné.

svadobné kroje Štiavnik

Bude sa aj vaša svadba niesť v ľudovej nôte? Na čo sa môžeme tešiť?

Na začiatku som mala dva varianty, v akom štýle by sa mohla naša svadba niesť. Prvá bola v ľudovej nôte. Druhá ladená do štýlu vintage, pretože rada renovujem staré veci. Aby to nebolo len o tom, čo sa páči mne, snažili sme sa nájsť určitý kompromis. Takže kroje budeme mať pri čepčení a výzdoba bude zaujímavá. Ak by som mala byť úprimná, sama som zvedavá, ako to bude vo finálnej verzii vyzerať. Veľa vecí si tvorím sama (ako je možné vidieť v mojom albume) a za pomoci mojich šikovných chlapov z oboch rodín. Viem, že tam bude drevo a drevené prvky, juta, čipka, kvety v púdrovej a smotanovej farbe, niečo zelené, niekoľko starých vecí – kufre, okná, drevené debničky, rebríky a iné „rekvizity“.

ľudové predsvadobné fotenie

svadba v ľudovom štýle

Náš svadobný deň bude prekvapením aj pre nás, ako sa dokážu s mojou predstavou a s mojimi handmade doplnkami popasovať úžasné dievčatá z agentúry Naplnený sen a zmeniť obyčajné miesto na náš čarovný sen.

Už teraz sa tešíme na svadobné fotografie a prajeme Lucke a Radkovi svadbu snov.

Foto: Beáta Baču

Autor článku: Barbora Babicová

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 16.8.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  18 tipov na svadobné dary, ktorými mladomanželov potešíte
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby
  15 tipov na darček pre vášho milovaného na výročie svadby