Pripínanie svadobných pierok alebo všetko, čo o nich potrebujete vedieť

 • 29. mar 2021
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Slovensko sa môže pýšiť tým, že naše svadobné zvyky a tradície nemajú v zahraničí obdobu. Je ich naozaj veľa, sú pútavé, originálne a rokmi stále obľúbené. Jedným zo svadobných zvykov je aj pripínanie pierok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch radi priblížime. Aby ste mali jasno vo všetkom podstatnom, čo potrebujete vedieť o ich pripínaní. Prečo, kedy, kto, komu, kam a aké svadobné pierka pripnúť? Čítajte ďalej.

Prečo sa pripínajú svadobné pierka?

Takmer každá svadba má minimálne okolo dvadsať svadobných hostí. Títo hostia sa medzi sebou zvyčajne nepoznajú. Svadobných hostí tvoria členovia oboch rodín a tiež priatelia ženícha a nevesty. Veľmi jednoduchým a elegantným spôsobom, ako ich medzi sebou odlíšiť, je aj pripínanie pierok. Svadobné pierka slúžia nielen na označenie svadobčanov, ale ostávajú im aj ako pamiatka a malý darček, na váš veľký svadobný deň. Vďaka svadobným pierkam tiež budete mať prehľad medzi vašimi známymi zúčastnenými na svadobnom obrade a tými, ktorí sú pozvaní aj k svadobnému stolu. Taktiež personál na svadobnej hostine bude mať prehľad medzi svadobčanmi.

Kedy pripnúť svadobné pierka?

Svadobné pierka je najvhodnejšie pripnúť ešte pred samotným svadobným obradom. Najmä preto, aby ich pripínanie nepôsobilo počas svadby rušivo a chaoticky. Najlepšie je si toto pripínanie naplánovať na mieste, kde sa zvyčajne väčšina svadobčanov stretne pred svadobným obradom, na ktorý sa potom spoločne presunú. Môže to byť napr. pred kostolom, úradom, doma, či pred autobusom pre svadobných hostí. V prípade odobierky nevesty je čas pred alebo po odobierke snáď tým najvhodnejším na pripnutie pierok. Najneskôr sa tak musí spraviť pred vstupom do obradnej siene, či kostola. Nevesta ženíchovi pripína pierko zvyčajne pri odobierke alebo tesne po nej.

Kto pripína pierka na svadbe?

Milá úloha pripínania pierok pred svadbou pripadá zvyčajne na hlavnú družičku, v prípade viacerých družičiek na všetky alebo na mladšiu slobodnú dievčinu, napr. nevestinu alebo ženíchovu mladšiu sestru. Budúcemu manželovi však pripne pierko samotná nevesta. V niektorých krajoch je zvykom aj to, že slobodným mužom pierko pripína družička a naopak ženatým mužom pierko pripínajú ich manželky, ktorým pierko družička len podá.

Komu pripnúť svadobné pierko?

V rozličných častiach Slovenska sa pierka pripínajú rôznym svadobným hosťom. Niekde je zvykom pripínať pierka len mužom. Inde sa zase pierka pripínajú všetkým dospelým svadobným hosťom a tiež starším deťom na svadbe. Veď predsa aj oni chcú mať pamiatku na tento krásny deň.

Kam pripnúť svadobné pierko?

Svadobné pierka sa zvyčajne u pánov pripínajú na klopu saka a u žien na bolerko, či inú časť svadobného outfitu, ktorú svadobné pierko nepoškodí, keďže sa zvyčajne pripínajú pomocou zicherky. Vďaka nej sa však nemusia hostia báť, že ho stratia alebo, že ich pierko pichne. Pierka sa zvyčajne pripínajú na ľavú stranu. V niektorých krajoch však slobodným ženám a mužom pripínajú pierka na pravú stranu a naopak ženatým alebo vydatým svadobných hosťom na ľavú stranu. Aj tu platí – „iný kraj, iný mrav“.

Aké pierka pre koho?

Všetci svadobčania majú zvyčajne rovnaké svadobné pierka. Trošku honosnejšie, väčšie a zaujímavejšie pierka majú svedkovia, tiež svadobní rodičia a napokon aj starejší, v prípade, že je súčasťou svadobného dňa. Najväčšie a najkrajšie svadobné pierko je samozrejme ženíchovo, ktoré by malo ladiť s nevestinou svadobnou kytičkou. Na niektorých svadbách dokonca mladomanželia rozlišujú slobodných a vydaté svadobčanky, či ženatých svadobčanov aj za pomoci pripnutia. V tomto prípade sa všetkým slobodným na svadbe pripínajú mašličky a ženatým/vydatým rozmarín s mašličkou.

Aký dizajn vybrať pre svadobné pierka?

Všetky svadobné pierka bývajú zladené so svadobnou výzdobou a tým ju krásne dopĺňajú a sú vkusným doplnkom všetkých svadobčanov. Vyrábajú sa od výmyslu sveta, či už v rôznych tvaroch, farbách ale i materiálových prevedeniach. Svadobné pierka dokážu vyrobiť šikovné ruky umelcov snáď z hocičoho, práve preto je zaručené, že na každej svadbe môžu mať svadobčania vždy iné a originálne svadobné pierka. Môžu byť vyrobené aj zo živých kvetov, no v takomto prípade riskujete ich opadnutie a svadobčania si ich nebudú môcť zobrať na pamiatku domov. Môže ísť tiež o rôzne netradičné materiály pre svadobné pierka, akými sú papier, noviny, gombíky alebo tiež z rôznych sušených dekorácií, či látok.

Kde zoženiem svadobné pierka?

Máte dilemu, kde svadobné pierka kúpite a zoženiete? Sú k zohnaniu napr. v galantériách, svadobných salónoch, ale tiež na rôznych svadobne zameraných internetových stránkach a na stránkach, kde predávajú svoje výrobky šikovné umelkyne. V tomto prípade máte zaručené, že budú vytvorené s láskou, naozaj precízne a zvyčajne aj presne podľa vašich predstáv. Potom sa na základe vami zvolených doplnkov a materiálu na pierka určí ich výsledná cena. Stačí teda dávka kreativity, dizajnérskeho cítenia a vaše „malé klenoty“ na svadbu budú hotové.

V bazáre k tejto téme
Výzdoba na auto A 089
Vyzdoba na svadobne auto. 4 kľučky na dvere auta mate grátis. Farba sa dá m...
25
srdcia
Predám len spolu 2 ks ružovo krémových sŕdc, ktoré sa dajú použiť ako dekor...
15

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Svadba a koronavírus - aktuálne opatrenia

  Aktuálne podmienky pre svadby platné od 1.3.2021:

  Viac informácií prinášame v priebežne aktualizovanom článku o opatreniach a obmedzeniach pre svadby v roku 2021.

  Najčítanejšie články
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  Svadba a korona: Aktuálne podmienky pre svadby v roku 2021
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu
  12 najväčších partnerských zhôd podľa zverokruhu