7 rád od nevesty, ako naplánovať perfektnú svadbu

 • 5. aug 2019
 • Barbora Babicová
 • archív nevesty

Nevesta Katka sa s nami podelila o rady, ako naplánovať dokonalú svadbu bez stresu.

Svadbu začnite plánovať včas

Ak sa dvaja ľudia rozhodnú spojiť svoje životy, nemali by otáľať a dohodnúť sa čo najskôr na termíne, kedy bude deň D. V dnešnej dobe je to veľmi dôležité, pretože ak máme niečo vysnívané, veľakrát je to už rezervované/vypredané… Čím skôr sa rozhodnete pre termín svadby, tým skôr rezervujete miesto, kde sa bude oslava vašej lásky konať.

Ako prvých vyberajte najdôležitejších dodávateľov

Súbežne s výberom miesta by som riešila aj kapelu či DJ-a. Niekedy je potrebné, ako aj v našom prípade, presunúť svadbu o rok neskôr, keďže kapela mala už vybookované všetky termíny.

Fotograf alebo kameraman?

Ďalším bodom by mal byť fotograf či kameraman. Je diskutabilné, čo zvoliť. Či postačia iba spomienkové fotografie alebo vás bude tešiť aj videozáznam. V podstate je to každého osobná voľba. V našom prípade sme sa s manželom zhodli, že si radi zaspomíname pri oboch, bola to teda jasná voľba.

Svadobná výzdoba by mala odzrkadľovať osobnosť nevesty

Najkrajšia časť plánovania svadobného dňa – odzrkadlenie nevestinej osobnosti. Každá sme iná a podľa toho to aj tak vyzerá na svadbách, existujú jemné typy s decentnou svadobnou výzdobou a potom, naopak, ženy, ktoré milujú extravaganciu. Podľa obdobia, v ktorom sa svadba koná, treba voliť kvety a podobne.

Svadobná torta a koláče – všetko s mierou

Koláče, zákusky, torty, candy bar… no pozor na ne, netreba to s nimi prehnať, najmä v letnom období sa zvyknú kaziť, 4-5 kúskov na osobu bohato stačí. A čo sa týka torty, určite by som volila jednu tortu a treba rátať s jedným kúskom na osobu. Viac svadobčania určite nezjedia.

Svadobné oznámenia – treba ich objednať včas

Oznámenia, obálky, pozvánky k svadobnému stolu, menu, zasadací poriadok, menovky, pierka… Veci, na ktoré netreba zabudnúť a je ich potrebné objednať v pravý čas.

Toto bolo mojich najhlavnejších 7 bodov, ktoré treba pred svadbou dôkladne naplánovať a pripraviť. Ostatné súčasti svadby sú už na danom mladomanželskom páre – teda či ich na svadbu chcú, alebo nechcú mať.

V mojom prípravnom zozname som ešte mala nasledujúcich pár bodov: – čepčenie nevesty – darčeky pre hostí – košíky prvej pomoci – visačky na dvere o príprave ženícha a nevesty – vešiaky – pečiatka na obálky – krabičky na koláče – zápich do svadobnej torty – alkohol a nealko – ovocie – slané koláče – prskavky na spoločné fotenie – kniha hostí a rekvizity na fotenie – svadobné poháre – krížik na prísahu – autobus pre hostí a svadobné auto

To boli veci, ktoré som musela držať v hlave, aby sa na nič nezabudlo. Keďže som perfekcionista, chcela som všetko urobiť sama, no ako sa svadba blížila, sama som si uvedomovala, že to asi nedám, no snažila som si veriť. Škoda! Bola to veľká chyba. Svadba vyšla podľa predstáv, všetci sme boli spokojní, ale mohlo to byť ešte lepšie.

Takže vrelo odporúčam si s niekým podeliť úlohy, či niekoho poprosiť o pomoc. Nevesta si má svadbu užívať a nie stále niečo riešiť. Samozrejme, dôležité veci nech zariadi sama, ale menej podstatné veci, ktoré svadbu dotvoria a spravia ju príjemnejšou a zábavnejšou, je vhodné prenechať na iných ľudí.

Hlavne si momenty príprav a samotnú svadbu poriadne vychutnajte! Dnes sa mi to ľahko vraví, ale na ten deň nikdy nezabudnem, bol najkrajší na svete, lebo bol náš.

Viac fotografií zo svadby Katky a Dávida:


Ďakujeme, Katke, za rady a prajeme veľa lásky!

Komentáre

  Pridaj príspevok

  Najčítanejšie články
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  17 svadobných tradícií vo svete, ktoré vás pravdepodobne prekvapia
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Výročia svadby – ako sa nazývajú a aká symbolika sa v nich ukrýva?
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Svadobný makeup: Vďaka týmto tipom ti vydrží celý deň
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Všetko, čo potrebujete vedieť o zmene dokladov po svadbe
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Rozhovor: Svadba v prírode na čarovných Kysuciach
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade
  Zimomriavky isté: Nevesta Lucka spievala pieseň pri obrade